NOŚNIKI I ICH ODMIANY.doc

(33 KB) Pobierz

Nośniki i ich odmiany

 

Nadesłał: Arsen_Lipen   

wtorek, 18 październik 2005


CD-R - odmiana płyty kompaktowej, na której można jeden raz zapisać dane (programy, muzykę, filmy) za pomocą nagrywarki CD-R. Po nagraniu taką płytę można odczytać w zwykłym napędzie CD-ROM komputera lub w odtwarzaczu CD.
CD-ROM - odmiana płyty kompaktowej, która wizualnie nie różni się od płyty CD. Na dyskach CD-ROM zapisane są mechanicznie wytłoczone dane komputerowe, a nie muzyka (chociaż zdarzają się również płyty, na których zapisano zarówno dane, jak i muzykę).
CD-RW - rodzaj płyty kompaktowej wielokrotnego zapisu, na której można wielokrotnie (około 1000 razy) zapisywać dane (programy, muzykę) przy użyciu nagrywarki CDRW. Płyty CD-RW wykonane są w innej technologii niż płyty CD-R. Technologia CD-RW pozwala na nagranie kombinacji 650 MB i 74 minut muzyki.
DVD-R - nagrywanie plyt DVD opracowany przez firmę Sony, Philips, Hewlett-Packard, Ricoh i Yamaha. Płyty i umożliwiają podobnie jak płyty CD-R jednokrotne ich zapisanie. Ten typ płyt jest odczytywany przez większość typowych czytników płyt DVD-ROM. DVD-RW, Charakteryzuje się o wiele większą pojemn. niż krążek CD-R. Na płycie DVD można zmieścić cały film (około 130 min).
DVD-RW - standard nagrywania płyt DVD opracowany przez firmy Sony, Philips, Hewlett-Packard, Ricoh i Yamaha. Płyty DVD+RW można nagrywać wielokrotnie aż do 100 000 razy. Mają one pojemność od 3 GB do około 4.5 GB na stronę.
MULTISESJA - specjalny sposób zapisu płyt, pozwalający na dogrywanie nowych plików do nagranej już wcześniej płyty. Ten sposób zapisu jest możliwy tylko do momentu, gdy użytkownik wykona tzw. zamknięcie płyty.
OBRAZ PŁYTY - wierna kopia płyty CD zapisana w pojedynczym pliku. Swoją nazwę obraz płyty zawdzięcza faktowi, że zawiera kopię nie tylko plików i katalogów, lecz wszystkich informacji znajdujących się na duplikowanej płycie. Ponadto w obrazie płyty znajdują się informacje o rozmieszczeniu poszczególnych danych na oryginalnym krążku. Dzięki temu, dysponując obrazem, można wypalić dowolną liczbę dokładnych kopii płyty. Obrazy dysków tworzy się za pomocą programów do nagrywania płyt, takich jak na przykład Nero czy też CloneCD. W zależności od użytego programu, pliki zawierające obraz płyty mogą mieć różne rozszerzenia - np. .iso .bin .img.
Blu-ray Disc (BD) – konkurencyjny dla HD DVD format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD. Wyróżnia się większą pojemnością od płyt DVD, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera. Ten nowy typ nośnika pozwala na zapisanie 25 GB danych na płytach jednowarstwowych. W użytku są również płyty dwuwarstwowe o pojemności 50 GB. Natomiast płyty czterowarstwowe mieszczące do 100 GB oraz ośmiowarstwowe, na których można będzie zapisać 200 GB danych są na razie tylko prototypami, ale niedługo wejdą do masowej produkcji. Do zapisywania na tym nośniku jest używany laser niebieski (w nagrywarkach DVD używany jest laser czerwony).
HD DVD (z ang. High Definition DVD) – format zapisu optycznego danych, opracowany przez firmy Toshiba, NEC i Memory-Tech zrzeszone w organizację AOSRA. Podobny do płyt DVD, jednak znacznie bardziej pojemny, gdyż dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera udało się znacznie zwiększyć gęstość upakowania danych.Nośnik HD DVD był konkurencją dla Blu-raya. Pomimo gorszych parametrów posiadał pewną zaletę – pierwsza warstwa nośnika mogła być identyczna z warstwą standardowej płyty DVD. Zapewniało to kompatybilność z odtwarzaczem DVD na poziomie pierwszej warstwy. HD DVD był dzięki temu dobrym nośnikiem do dystrybucji filmów. Na warstwie o pojemności 15 GB można było zapisać film w rozdzielczości HDTV, a na warstwie o pojemności 4,7 GB ten sam film w gorszej jakości. Film mogli obejrzeć zarówno posiadacze nowych odtwarzaczy HD DVD jak i starszych DVD, tylko że z różną jakością. Niekorzystne dla HD DVD było jednak to, że największa amerykańska wytwórnia filmów Warner Bros w styczniu 2008 na targach w Las Vegas poparła konkurencyjny standard Blu-ray. 16 lutego 2008, NHK i Reuters podały, że Toshiba planuje wstrzymanie produkcji HD DVD. Firma będzie w dalszym ciągu sprzedawać urządzenia ale nie będzie inwestować w projektowanie ich nowych modeli.

Ostatnia zmiana ( czwartek, 28 sierpień 2008 )

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin