KATECHEZA (M.B. Królowa Polski)
Temat: MARYJA – KRÓLOWA POLSKI
Cel d: Zrozumienie prawdy, że Maryja jest naszą Królową.
Cel w: Wdzięczność za obecność Maryi w dziejach naszego narodu. Postawa szacunku dla Niej.
Modlitwa na rozpoczęcie: „Pod Twoją obronę”
1. Wprowadzenie
Naród polski już od dawna czci Maryję jako swoją Królową. Na dzisiejszej katechezie dowiemy się, kto i kiedy nadał Maryi ten tytuł.
2. Podanie Prawdy
Odczytanie tekstu J 19,25-27
Stawiamy pytania:
Ø Co ważnego dokonało się przed śmiercią Pana Jezusa?
Ø Co znaczą słowa Pana Jezusa, skierowane wówczas do Matki i do ucznia?
W formie wykładu przybliżamy problem katechezy:
Scena pod krzyżem przywodzi na myśl ważne wydarzenie z życia narodu polskiego, kiedy to król Jan Kazimierz 1-go kwietnia 1665 r. wybrał Maryję na Królową Polski. Maryja sprawuje duchową władzę nad całym narodem i do dziś roztacza macierzyńską opiekę nad każdym z nas.
Krótko opowiadamy o cudownej obronie Jasnej Góry przed Szwedami (1665 r.)
Cofnijmy się do poł. XVII w. do czasu wojen polsko – szwedzkich. Wtedy to Szwedzi – jak wody potopu – zalewali polskie ziemie. Magnaci i szlachta w znacznej mierze przeszli do obozu nieprzyjaciela. Niszczono zabytki i dorobek polskiej kultury, rabowano i palono wsie, łupiono miasta, profanowano świątynie i klasztory. Wojska szwedzkie zacięcie występowały przeciw religii katolickiej. Szczególnie dążyli do osłabienia kultu Matki Bożej.
Kiedy zwycięstwo Szwedów wydawało się już pewne, kiedy niemal cała Polska zajęta została przez nieprzyjaciela, wtedy zdarzył się wypadek, który odwrócił losy wojny. Była to obrona klasztoru jasnogórskiego. Odparcie ataku na Jasną Górę uznano powszechnie nie za dzieło obrońców, ale za cudowną interwencję samej Matki Bożej.
3. Pogłębienie
Odczytanie fragmentu aktu ślubowania króla Jana Kazimierza. Uczniowie mają wynotować jakie konkretne obietnice zostały złożone Matce Bożej.
„Wielka Boga – Człowieka Matko, Przeczysta Panno! Ja Jan Kazimierz, z łaski Twego Syna, Króla królów a Pana swojego i z Twojej łaski król, u stóp Twoich najświętszych padając na kolana, obieram Cię dzisiaj za Patronkę, moją i moich państw Królową i polecam Twojej szczególnej opiece i obronie siebie samego i moje Królestwo Polski...
Wzywam pokornie, w tym opłakanym i zamieszanym królestwa mego stanie, Twojego miłosierdzia i pomocy przeciw nieprzyjaciołom Rzymskiego Kościoła. A ponieważ największymi Twymi dobrodziejstwami zobowiązany czuję w sobie gorące pragnienie służenia Ci gorliwie z narodem, przyrzekam więc, moim oraz imieniem rządów i ludu, Tobie i Twojemu Synowi, Panu naszemu, Jezusowi Chrystusowi, że cześć Twoją wszędzie po krajach mego królestwa szerzyć będę.
Przyrzekam wreszcie i ślubuję wyjednać u Stolicy Apostolskiej... aby dzień ten corocznie dla Ciebie i Syna Twego na podzięce za łaski wiecznymi czasy obchodzono i święcono”.
Ø Co powiedział Matce Bożej król Jan Kazimierz?
Ø Do czego zobowiązał naród polski swoimi ślubami?
Ø Jak dotrzymujemy tych przyrzeczeń w naszym życiu codziennym?
Ø W jaki sposób możemy oddawać cześć Królowej Polski?
Ø Kiedy obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski?
Ø Dlaczego pamiętamy o tym dniu?
4. Zastosowanie
Omawiamy teksty z liturgii słowa:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a
Kol 1,12-16
J 19,25-27
Praca domowa:
Napisać krótki akt oddania się pod opiekę Matce Bożej wraz z podziękowaniem za Jej obecność w naszym życiu.
1
SCHEMATY