Katecheza 7
MODLITWA
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami, Panie. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, obdarz nas pokojem, Panie.
BARANKU BOŻY
1. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,
zmiłuj się nad nami.
2. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,
3. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,
obdarz nas pokojem.
Uczestnicząc we Mszy Świętej, modlisz się razem z innymi: "Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się. nad nami", a w końcu dodajesz: "obdarz nas pokojem". Wiesz, że słowa te odnoszą się do Jezusa, ale czy wiesz, dlaczego nazywamy Go Barankiem Bożym? Czy wiesz, sk,ąd wziął się ten zwrot i co on oznacza?
Jan Chrzciciel chciał wyjaśnić ludziom, kim jest Jezus i jakie jest Jego posłannictwo. Złożył więc o Nim świadectwo, które zapisał Ewangelista Jan: Jan Chrzciciel zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: "Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi". Jan dał takie świadectwo: "Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym" (J 1, 29-34).
Jan Chrzciciel - dzięki Bożemu światłu - rozpoznał w Jezusie Mesjasza i ogłosił to swojemu narodowi. To Jego właśnie zapowiadał, Jemu przygotowywał drogę, wzywając ludzi do nawrócenia. Ludzie uważali Jana Chrzciciela za wielkiego proroka, ale on nie myślał o sobie i swojej wielkości. Wskazywał Kogoś większego od siebie, Kogoś, kto przewyższał go godnością: samego Syna Bożego. W swym świadec- twie Jan Chrzciciel nazwał też Jezusa "Barankiem Bożym". Tym określeniem wskazywał na los, który czekał Syna Bożego. Był to los podobny do losu baranka, którego Żydzi składali Bogu w ofierze.
Każdego roku, podczas świąt Paschy, zabijali oni i spożywali najpiękniejszego baranka. Czcili w ten sposób Boga, który niegdyś wyzwolił ich z egipskiej niewoli. Przypominali sobie, jak ciężko ich przodkowie pracowali w Egipcie, jak byli uciskani i jak marzyli o powrocie do swojego kraju. Prosili Boga o pomoc. Bóg ulitował się nad nimi i postanowił wyprowadzić ich z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Wtedy Bóg nakazał im zabić i spożyć baranka, a jego krwią oznaczyć drzwi domów. Krew baranka ochroniła Izraelitów przed karą spuszczaną na Egipcjan. Dzięki temu Izraelici byli bezpieczni i mogli spokojnie opuścić Egipt pąd wodzą Mojżesza. Odtąd co roku świętowali to ważne wydarzenie.
Kiedy więc Jan Chrzciciel nazwał Jezusa "Barankiem Bożym", zapowiadał to, co czekało Jezusa: mękę i śmierć na krzyżu. Jezus - Baranek Boży - złoży Bogu ofiarę z samego siebie. Odda swe życie za nas - grzeszników, byśmy mogli znów być przyjaciółmi Boga. Taki będzie los Syna Bożego - chciał powiedzieć ludziom Jan Chrzciciel.
Izraelici świętowali wyzwolenie z niewoli egipskiej - my świętujemy wyzwolenie z niewoli zła. Ich uratowała krew baranka, nas uratowała Krew Jezusa, którą przelał za nas na krzyżu...
Tekst: (J 1, 29-34).
Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi». Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem Ducha, który jak gołębica zstępował z nieba i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: "Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym" Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym».
1. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
2. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
3. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, obdarz nas pokojem.
SCHEMATY