11_dyskusja.doc

(36 KB) Pobierz

Anna Sarzyńska                                                                                                                                             Dyskusja

 

6. Dyskusja

 

6.1 Gęstość gleby

 

              Przeprowadzone badania wskazują na utrzymywanie się różnic w gęstości gleby w porównaniu ze środkiem szlaku gospodarczego oraz drzewostanem. Świadczy to o tym, że zastosowany zmechanizowany proces technologiczny skutecznie ogranicza powstawanie szkód do szlaku gospodarczego, pozostawiając glebę w drzewostanie w stanie nienaruszonym. Zaobserwowane koleiny oraz utrzymująca się w nich większa gęstość gleby potwierdzają twierdzenie Portera (1993, 1994), że choćby jednokrotny przejazd maszyn związanych z pozyskaniem powoduje stałe odkształcenie gleby. Podobnie Giefing, Mana i Grochała (1995) stwierdzili naruszenie głębszych warstw gleby szlakach zrywkowych, po których maszyny siłą rzeczy przejeżdżały wiele razy. Hołota (1998) w swoich badaniach stwierdził glebę głęboko zniszczoną oraz ubitą na powierzchniach, w których do zrywki drewna stosowano sprzęt mechaniczny – uszkodzenia takie stwierdzono w 30 – 50% badanych punktów węzłowych. Mcneel i Ballard (1992) stwierdzili, że wartości ugniecenia gleby na głębokości 30 cm kształtują się na poziomie 0.987 Mg/m3 dla maszyn nieobciążonych ładunkiem, a dla maszyn obciążonych – 1.071 Mg/m3, co moim zdaniem wskazuje na powód długotrwałego utrzymywania się tychże zmian.

Zgodnie z twierdzeniem Kamińskiego (1988) powstawanie odkształceń gleby spowodowane jest niską odpornością gleb leśnych na zgniatanie powstałe w wyniku przejazdu maszyn kołowych czy gąsienicowych. Związane jest to z niewielką gęstością normalną gleb leśnych 0.5 – 0.9 g/cm3 oraz ich wysoką porowatością.

 

6.2 Wilgotność bezwzględna gleby

 

Analiza wilgotności bezwzględnej gleby w trzy lata po dokonanym zabiegu pozyskania drewna wykazała, że wartości średnie nie wykazują różnic istotnych statystycznie niezależnie od miejsca, z którego pobrano próbki. A sama wilgotność bezwzględna wykazuje większe wartości niż zaobserwowana przez Gołębiowską (2007) przed rozpoczęciem pozyskania drewna – 12,66 %. Co ciekawe największą wartość średnią wilgotności bezwzględnej zaobserwowano w koleinie właśnie – 15,51 %, jednakże różnica ta nie była istotna statystycznie w porównaniu z wilgotnością gleby poza szlakiem gospodarczym i na jego środku.Wynik ten nie zgadza się z twierdzeniami między innymi Froehlicha i McNabba (1984, za: Jansson i Johansson, 1998) o obniżeniu przepuszczalności wodnej gleby po jej zagęszczeniu. Podobny wniosek w swojej pracy zamieścili Worrel  i Hampson (1997).

Poziom wilgotności bezwzględnej gleby przytoczony w niniejszej pracy mógłby wskazywać na odbywającą się regenerację gleby. Jednakże dokładne stwierdzenie przyczyn takiego stanu rzeczy należałoby poddać próbie badań.

 

6.3 Zwięzłość gleby

 

              Otrzymane wyniki świadczące o utrzymywaniu się różnic zwięzłości gleby na całej badanej głębokości w prawej koleinie w porównaniu ze środkiem szlaku i drzewostanem, wskazują na większy nacisk kół z prawej strony harwestera i forwardera, z naciskiem na tę drugą maszynę. W terenie zaobserwowano rzeczywiście głębsze koleiny z tej strony szlaku gospodarczego. Związane to być mogło z większym obciążeniem prawej strony maszyny zrywkowej, ale także z zaobserwowaną podczas pobierania próbek bardzo miękką glebą w niektórych odcinkach szlaku po prawej jego stronie.

xx

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin