scenariusz-rzeczownik.doc

(94 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV

 

1. Temat lekcji: O siedmiu przypadkach …. rzeczownika.

 

2. Cele lekcji:

poznawczy: poznanie nazw przypadków i ich pytań;

kształcący: kształcenie umiejętności odmiany rzeczowników  przez  przypadki

wychowawczy: dbanie o poprawność gramatyczną języka polskiego, poszerzanie wiedzy o języku narodowym

 

3. Metody: aktywizujące, rozwijające różne typy inteligencji

 

4. Formy pracy: indywidualna , grupowa, zbiorowa

 

5. Środki dydaktyczne: tabele z nazwami i pytaniami przypadków, rozsypanka z nazwami i pytaniami przypadków, domino z nazwami i pytaniami przypadków

 

6. Przebieg lekcji:

 

                                      I   Wprowadzenie

 

1. Uczniowie pracując w grupach uzupełniają tekst z luką ( wiersz ) odpowiednią formą rzeczownika ,, dziewczyna” lub ,,kamień” w zależności od wylosowanego wiersza (załącznik 1).

 

Pewna …………………..pyta w klasie…………………….

Co kupią trzeciej    …………………….na imieniny,

Ta powiedziała: ,, Spytaj …………………. czwartą,

Bo tylko z tamtą ………………… naradzić się warto”.

I dyskutują o …………………….. w klasie.

Oj…………………! Czy ten problem rozwiązać da się?

 

 

Na drodze leżał ciężki ……………….,

a koło ………………..stał czarodziej Zamień.

Przyjrzał się …………………….dokładnie.

- Ależ – pomyślał – wygląda zabawnie.

Chciałbym do domu zabrać ten ……………....

Lecz iść z tym…………….., to wielkie strapienie.

Stanął pomyślał o ………………… chwilę i krzyknął:

- ………………….! Stań się motylem!

 

2. Odczytanie uzupełnionych wierszy. Zwrócenie uwagi uczniom, że rzeczownik zmienia swoje formy w połączeniu z innymi wyrazami w zdaniu.

 

 

                                        II Opracowanie nowego materiału

 

3. Wypisanie z wierszy form powtarzających się wyrazów na tablicy i w tabeli , którą uczniowie wklejają do zeszytu (załącznik 2) :

 

 

 

Nazwa przypadka

Skrót

Pytania

 

 

Mianownik

M.

kto ? co? (jest)

dziewczyna

kamień

Dopełniacz

D.

kogo ? czego ? ( nie ma )

dziewczyny

kamienia

Celownik

C.

komu ? czemu ? ( się przyglądam )

dziewczynie

kamieniowi

Biernik

B.

kogo? co? ( lubię, widzę )

dziewczynę

kamień

Narzędnik

N.

z kim ? z czym? ( idę )

dziewczyną

z kamieniem

Miejscownik

Ms.

o kim ? o czym ? ( mówię )

dziewczynie

o kamieniu

Wołacz

W.

Wołam do ciebie…, do was…

dziewczyno !

kamieniu !

 

 

4. Wyjaśnienie uczniom, co nazywamy przypadkami.( Zmieniające się formy rzeczowników w liczbie pojedynczej i mnogiej . Przypadek rozpoznajemy przez postawienie odpowiedniego pytania.)

 

5.Zapisanie tematu lekcji

 

6. Odmiana wyrazów  ,,kolega,,żaba przez przypadki.

 

7. ,, Czy bieganie przyśpieszy przypadków  zapamiętywanie?” – praca w grupach.

Uczniowie - biegacze podchodzą do tablic z zapisanymi nazwami i pytaniami   przypadków i starają się zapamiętać jak najwięcej , by później podyktować pisarzowi w swojej grupie. Na koniec korektor sprawdza poprawność zapisu (załącznik 3).

                                                   

                                              III Ćwiczenia utrwalające

 

1.     Uczniowie układają  rozsypankę  - praca w grupach.

Na kartonikach wypisane są  przypadki  i trzeba do nich prawidłowo dopasować pytania (załącznik 4).

 

2.     Domino – kojarzenie pytań i nazw przypadków. Uczniowie układają na środku sali karteczki tak, by nazwa przypadka łączyła się z odpowiednim pytaniem (załącznik 5).

 

3.     Uczniowie stoją w kole. Każdy uczeń otrzymał karteczkę z nazwą  przypadka. Nauczyciel wypowiada pytania, a uczniowie posiadający właściwą nazwę wychodzą na środek koła.Za poprawne wykonanie zadania otrzymują kolorowe kartki , które na końcu lekcji zostaną przeliczone na oceny lub plusy (załącznik 6).

                                            

                                          IV Praca domowa

 

1.     Nauczę się na pamięć nazw i pytań przypadków.

 

2.     Pisemnie odmienię przez przypadki wyraz ,, piłka”.

Dla chętnych : Wzorując się na wierszu analizowanym na lekcji, ułóż wiersz , w którym zastosujesz różne formy dowolnego rzeczownika.

 

Ocena pracy uczniów przez nauczyciela na podstawie ilości zgromadzonych przez dzieci kolorowych karteczek.

 

 

 

 

Opracowanie - Krystyna Rudź

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                                                                                             (załącznik 1)

 

 

Pewna …………………..pyta w klasie…………………….

Co kupią trzeciej    …………………….na imieniny,

Ta powiedziała: ,, Spytaj …………………. czwartą,

Bo tylko z tamtą ………………… naradzić się warto”.

I dyskutują o …………………….. w klasie.

Oj…………………… ! Czy ten problem rozwiązać da się?

 

 

 

 

Na drodze leżał ciężki ……………….,

a koło ………………..stał czarodziej Zamień.

Przyjrzał się …………………….dokładnie.

- Ależ – pomyślał – wygląda zabawnie.

Chciałbym do domu zabrać ten ……………....

Lecz iść z tym…………….., to wielkie strapienie.

Stanął pomyślał o ………………… chwilę i krzyknął:

- ………………….! Stań się motylem!

 

 

 

                                                                                                       (załącznik 2)

 

 

 

Nazwa przypadka

Skrót

Pytania

…………….

…………….

Mianownik

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin