Rodzaje cer i ich pielęgnacja.doc

(75 KB) Pobierz
Rodzaje cer i ich pielęgnacja

            Rodzaje cer i ich pielęgnacja 

 

Wyróżniamy kilka rodzajów cer, czasem bez fachowej porady trudno nam stwierdzić, jaką cerę faktycznie posiadamy i jak należy ją pielęgnować. Każda cera jest inna, ma inne potrzeby.

Kosmetyka jest szybko rozwijającą się nauką, coraz bardziej splata się ona z dermatologią i dzisiejsze gabinety kosmetyczne oferują szeroki zakres usług pielęgnujących i poprawiających stan naszej skóry - począwszy od specjalnych zabiegów peelingujących, oczyszczań, zabiegów łagodzących, nawilżających, dotleniających, liftingujących, uszczelniających i zamykających naczynka. Zanim jednak przejdziemy do omawiania poszczególnych cer przedstawimy zarys ogólnych informacji na temat budowy skóry.

                                            Naskórek
Warstwą zewnętrzną jest naskórek. Składa się z komórek ściśle przylegających do siebie, ułożonych w warstwy. Najgłębiej położone warstwy naskórka są jego częścią rozrodczą i to tu tworzą się nowe komórki. Podczas ich wędrówki na zewnątrz zachodzi szereg procesów, dzięki którym naskórek zyskuje elastyczność i nawilżenie. Kiedy komórki dotrą do zewnętrznej warstwy rogowej złuszczają się, podczas gdy w dolnych warstwach ciągle są produkowane nowe komórki. Cały proces wędrówki komórek zazwyczaj trwa 28 dni.
Naskórek, stanowiąc zewnętrzną powłokę, chroni organizm przed wnikaniem drobnoustrojów. Jest on wskaźnikiem naszego stanu zdrowia. Znajdująca się pod nim skóra właściwa jest odżywiana przez rozległą sieć małych naczyń krwionośnych, które dostarczają tlen, substancje odżywcze, hormony regulujące jej wzrost i metabolizm. Skóra nie może być odżywiana z zewnątrz. Zbudowana jest z mocnej tkanki łącznej poprzetykanej naczyniami włosowatymi. W graniczącej z naskórkiem warstwie brodawkowatej występują fibroblasty wytwarzające włókna kolagenowe odpowiedzialne za elastyczność i rozciąganie skóry. Włókna kolagenowe są głównym składnikiem budulcowym skóry, stanowiąc około 72% jej suchej masy. Cechuje je rozciągliwość i oporność na urazy mechaniczne. Od kondycji włókien zależy wygląd zewnętrzny skóry - wraz z wiekiem, a także pod wpływem czynników środowiskowych, m.in. promieniowania ultrafioletowego włókna stają się kruche. Przejawia się to utratą jędrności i młodzieńczego wyglądu. Naczynia krwionośne otoczone są przez sieć włókienek kolagenowych, co gwarantuje ochronę i  zapewnia elastyczność naczyniom. W obrębie tej struktury znajdują się również gruczoły potowe i łojowe, których ujścia znajdują się w naskórku.

                                  Tkanka podskórna
Zaraz pod skórą znajduje się tkanka podskórna. Zbudowana jest przede wszystkim z komórek tłuszczowych różnej wielkości zgrupowanych w tzw. zraziki tłuszczu. Ponadto znajdują się tu naczynia krwionośne i chłonne oraz włókna nerwowe. Pełni funkcje podporowe i chroni przed urazami mechanicznymi. Stanowi jednocześnie magazyn energetyczny organizmu. Tkanka podskórna ma różną grubość w poszczególnych okolicach ciała, a w niektórych nie występuje w ogóle np. na powiekach.

                                      Skóra się starzeje
Procesy starzenia obejmują naskórek oraz głębsze warstwy skóry. Główne zmiany powstają w skórze właściwej. Niszczeniu ulegają włókna kolagenowe. Około 25 roku życia zwalnia metabolizm komórkowy i wszelkie procesy odnowy przebiegają wolniej. Po 30 roku życia zmarszczki mimiczne pogłębiają się i przechodzą w zmarszczki trwałe. Po 40 roku życia pojawiają się zmarszczki promieniste wokół ust. Owal twarzy staje się nieregularny, policzki opadają. Proces starzenia polega na tym, że skóra staje się sucha, mało elastyczna, chropowata, pokryta zmarszczkami, z wiekiem pojawiają się przebarwienia, odbarwienia, plamy barwnikowe oraz nadmierne rogowacenie.

                                           Różne cery

Pojęcie cera to potoczne określenie powierzchni skóry twarzy i jej cech. Podział zależy od rozmieszczenia gruczołów łojowych (porów) w skórze, ich czynności oraz w konsekwencji ich działania. Gruczoły łojowe umiejscowione są w skórze w ścisłym związku z włosami, a największe ich skupiska obserwuje się w następujących okolicach: nos, czoło, broda. Nie wszystkie gruczoły wykazują taką samą aktywność. Najbardziej nasilone wydzielanie występuje w okolicach czoła, nosa a znacznie mniej na brodzie.
Oczywiście nie u wszystkich osób produkcja łoju jest tak samo nasilona. Uzależniona jest ona od wieku, unaczynienia skóry, wpływu hormonów i temperatury zewnętrznej. W okresie dojrzewania i podczas przekwitania wydzielanie łoju gwałtownie wzrasta w porównaniu z innymi okresami życia. Na podział cer ma także wpływ unaczynienia skóry, jej wrażliwość. W głównej mierze rodzaj cery dziedziczymy po rodzicach. Jeśli chodzi o rodzaje cer, daleka jestem od nazywania cery „normalną”. Zazwyczaj tzw. cera normalna jest to cera mieszana ze stosunkowo ubogim w produkcję sebum (tłuszczu) pasem tłustym. Każda cera, zarówno, sucha, tłusta jak i mieszana może być cerą naczyniową lub wrażliwą. Tłusta lub mieszana w pewnych okresach życia może być równocześnie cerą trądzikową. W poszczególnych przypadkach możemy też wyróżnić cerę zniszczoną.

                                      Cera sucha
Cera sucha ma jasny kolor, jest cienka, mało elastyczna, gładka, ma zwężone prawie niewidoczne pory, mogą na niej występować przebarwienia, pojawia się sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych, można czasem powiedzieć, że prześwituje jak pergamin. Może się łuszczyć, reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę i warunki atmosferyczne.
Cera taka ma tendencję do szybkiej utraty wody ze względu na brak płaszcza wodno-lipidowego i dlatego też szybciej się starzeje. Pielęgnowana niewłaściwie staje się cerą starczą. Około dwudziestego roku życia mogą pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół oczu, ust i szyi, co wymaga podjęcia działań już na początku ich występowania. Cera ta wymaga bardzo systematycznej pielęgnacji.
Przekonanie, że wystarczy suchą cerę nawilżać z zewnątrz jest błędne. Prawidłowa pielęgnacja musi polegać na dostarczeniu skórze wielu składników wiążących wodę i natłuszczających tj., ceramidów, witamin, NMF, kwasu hialuronowego, ukopolisacharydów. Kosmetyki dla suchej cery muszą nie tylko dostarczać wilgoci, ale także mieć zdolność do zatrzymywania jej w skórze.
Nie należy:

·         Stosować do mycia twarzy wody i mydła

·         Stosować maseczek o działaniu ściągającym

·         Palić papierosów

·         Opalać się zbyt intensywnie

·         Stosować często peelingów grubo ziarnistych

Należy:

·         Do demakijażu twarzy używać mleczko kosmetyczne (lub śmietankę)

·         Używać toniku bezalkoholowego dla suchej cery

·         Rano i wieczorem używać kremu pod oczy oraz na szyję

·         Raz na dwa tygodnie wykonać łagodny peeling enzymatyczny lub bardzo drobno ziarnisty

·         Krem do twarzy musi mieć działanie zarówno odżywcze jak i nawilżające. Najlepiej stosować krem odżywczy na dzień, na noc zamiennie nawilżający z tłustym. Latem, kiedy jest upalnie krem na dzień zamienić na lekki krem nawilżający z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.

·         Dwa razy w tygodniu stosować maseczki odżywcze i głęboko nawilżające

·         Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem stosując zawsze krem ochronny, półtłusty

·         Nawilżać powietrze w domu i w pracy.

Jeśli Twoja cera jest sucha, i skończyłaś już 20 lat, pomyśl o wizycie w gabinecie kosmetycznym. Właściwie dobrana pielęgnacja domowa i zabiegi w gabinecie sprawią, że długo będziesz cieszyła się pięknym wyglądem. Kosmetyczka w trakcie zabiegu zadba również o Twój dekolt, szyję oraz okolice oczu. Dobór preparatów zależy od stanu Twojej skóry. Doświadczona kosmetyczka na pewno sprawi, że po zabiegu skóra będzie gładka, aksamitna, o ładnym kolorycie.

Maseczka łagodząca: Łyżkę siemienia lnianego (może być mielone) zalać szklanką wrzącej wody, ostudzić do temperatury pokojowej, nałożyć na twarz zwilżoną w toniku gazę, na gazę nałożyć papkę, zdjąć po ok. 20 minutach, resztki zmyć tonikiem. Maseczka zmiękcza naskórek, wygładza, uelastycznia, łagodzi podrażnienia. Dobrze jest poprosić kogoś o pomoc w nałożeniu tej maseczki, pamiętaj o zabezpieczeniu ubrania. Maskę taką można stosować zawsze, kiedy nasza skóra jest ściągnięta i piecze, dobrze też wykonać taki kompres na uprzednio nałożony krem - ciepło maski sprawi, że substancje zawarte w kremie łatwiej się wchłoną. Polecana jest także kąpiel z do datkiem siemienia.

                                          Cera tłusta
Cera tłusta ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Na jej po wierzchni występują rozszerzone pory z zaskórnikami (widoczne gołym okiem małe czarne punkty). Jest słabo ukrwiona, rano często blada, rzadko zdarzają się rozszerzone naczynka. Dobrze znosi czynniki atmosferyczne takie jak: zimno, wiatr i słońce, zmiany temperatur. Duży wpływ na stan tej cery ma ją czynniki wewnętrzne, takie jak zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia. Zaletą cery tłustej jest także to, że w wieku starszym, czy podeszłym, nie ulega wy suszeniu. Wadą natomiast są dosyć częste powikłania, trądzikowe oraz nieestetyczny wygląd. Objawy pojawiają się dopiero po okresie pokwitania, ok. 12 roku życia, co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych. Przy pielęgnacji tłustej cery należy zwracać szczególną uwagę na zmniejszanie grubości warstwy rogowej naskórka, regulację funkcjonowania gruczołów łojowych, oraz poprawę ukrwienia skóry. Zabiegi pielęgnacyjne tłustej skóry w młodym wieku to oczyszczanie i nawilżanie oraz łagodzenie zmian. Pamiętajmy, że oczyszczanie to zabieg bardzo trudny i może go wykonywać tylko kosmetyczka. Ważna jest również codzienna pielęgnacja domowa, odpowiednimi dla cery tłustej kosmetykami oraz przestrzeganie zasad higieny.
Nie należy:

·         Do mycia twarzy nie używaj wody i mydła

·         Nie usuwaj sama żadnych zmian

·         Nie należy przesadnie się opalać

·         Nie stosuj preparatów odkażających, wysuszających na bazie alkoholu

·         Ogranicz używki, ostre przyprawy

Należy:

·         Używaj do mycia twarzy zmywacza przeznaczonego do cery tłustej, może to być żel lub mleczko

·         Używaj po każdym myciu toniku bezalkoholowego dla tłustej cery. Można go stosować także w ciągu dnia dla odświeżenia

·         Na dzień zazwyczaj stosuj krem o działaniu matującym, na noc krem regulujący pracę gruczołów łojowych, lub zamiennie nawilżający

·         Zimą na dzień polecane są lekkie kremy ochronne

·         Stosuj żel lub krem pod oczy, na szyję używaj kremu odżywczego

·         Raz, dwa razy w tygodniu zastosuj peeling ziarnisty lub enzymatyczny, po czym wykonaj maseczkę oczyszczającą

·         Latem stosuj kremy z filtra mi UVA i UVB.

W zależności od stanu Twojej cery kosmetyczka do bierze odpowiednie zabiegi. Tłustą cerę trzeba oczyszczać regularnie, co 4-5 tygodni. Pomocne mogą być również zabiegi przeprowadzone w serii 5-10 zabiegów mają cena celu uspokojenie cery i poprawę jej wyglądu. Dla cery tłustej polecam kwasy owocowe, zabiegi te wykonywane tylko w gabinecie kosmetycznym pozwalają wypłycić pory skóry, odzyskuje ona ładny kolor i jest dobrze nawilżona. Zabiegi te można stosować tylko wówczas, gdy nie mamy na skórze żadnych aktywnych zmian.
Maseczka wybielająca: Łyżkę soku z ogórka (świeżego) wymieszać z małą ilością świeżych drożdży, zmyć po 15 min.

                                  Cera mieszana
Cera mieszana ma cechy dwóch rodzajów cer. Jedne partie są suche, inne zaś tłuste jednakże partie tłuste mogą przy cerze mieszanej nie mieć typowych cech cery tłustej. Zazwyczaj cera mieszana posiada pas tłusty, który charakteryzuje się rozszerzonymi porami i wzmożoną produkcją łoju. Jednakże pory nie są tak bardzo rozszerzone, a produkcja łoju nie jest tak silna jak w przypadku samej cery tłustej. Najczęściej partią tłustą jest środkowy pas: czoło, nos, broda (tzw. pas T). Partie boczne natomiast są suche, choć czasami można spotykać sytuację odwrotną. Pielęgnacja tego rodzaju cery jest specyficzna, ponieważ należy postępować tak jak z dwoma rodzajami cery. W zależności od indywidualnych właściwości cery mieszanej jestem zwolennikiem nie utrudniania sobie życia i takie dobieranie kosmetyków, aby można było jednym preparatem pielęgnować całą skórę twarzy. Warto jednak pamiętać o tym, że regularne stosowanie maseczek odpowiednich do danej partii skóry jest bardzo ważne i wskazane. Przy cerze mieszanej może występować jednocześnie skłonność do łojotoku oraz nieprawidłowa reakcja na wodę i mydło, co objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i napięcia skóry.
Nie należy:

·         Do mycia twarzy nie używaj wody i mydła

·         Nie stosuj preparatów odkażających na bazie alkoholu

·         Nie usuwaj sama zaskórników ani krostek

·         Należy ograniczyć używki, ostre przyprawy

·         Nie stosować zbyt często peelingów ziarnistych

Należy:

·         Używaj do mycia twarzy zmywacza przeznaczonego do cery mieszanej lub tłustej, a jeśli twój typ cery mieszanej jest raczej z przewagą pasa suchego stosuj takie wskazania jak dla cery suchej i wówczas należy sięgnąć po mleczko do cery suchej. Zdarzyć się może, że kiedy cera jest z przewagą pasa suchego kosmetyki przeznaczone dla cery mieszanej są dla niej za mocne i wysuszają powodując podrażnienia. Wówczas:

·         Używaj po każdym myciu toniku łagodzącego.

·         Na dzień stosuj krem o działaniu matującym na noc krem nawilżający zamiennie z odżywczym i regulującym pracę gruczołów łojowych

·         Stosuj żel lub krem pod oczy na szyję używaj kremu odżywczego

·         Raz w tygodniu zastosuj peeling (może być drobno ziarnisty lub enzymatyczny). Również raz w tygodniu wykonaj maseczkę nawilżającą lub odżywczą

·         Pamiętając o podziale na pas T zastosuj na czoło, nos i brodę maseczkę ściągającą lub oczyszczającą

·         Latem stosuj kremy z filtrami UVA i UVB

·         Jeśli nie masz problemów z ciśnieniem i rozszerzonymi naczynkami możesz korzystać z sauny

·         Staraj się, aby organizm był dotleniony.

·         Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem

·         Nawilżać powietrze w domu i w pracy.

·         Dbać o dotlenienie i relaks

Kosmetyczki również muszą sprostać trudnemu zadaniu. Zabiegi będą tak dobrane, aby doskonale pielęgnować partie tłuste i suche. W gabinecie kosmetycznym można poddać się zabiegom specjalnie skomponowanym dla cery mieszanej. Ponieważ środkowa część twarzy przetłuszcza się i zanieczyszcza, warto poddawać się zabiegom oczyszczania prawie tak często jak w przypadku posiadaczek cery tłustej. Taki zabieg może być połączony z zabiegiem odżywczym obejmującym suche partie twarzy, okolice oczu, szyję i dekolt. Przy tym typie cery warto zastosować dwa rodzaje maseczek. |

Maseczka odżywcza na partie suche: Owoc awokado rozgnieść, dodać kilka kropel soku z cytryny lub łyżkę mąki ziemniaczanej i nałożyć na 20 min. Awokado jako jedyny owoc zawiera tłuszcze, które uelastyczniają naskórek i go natłuszczają. Na partie tłuste wykonaj maseczkę dla cery tłustej.

Maseczka dla cery tłustej i mieszanej o działaniu wybielającym: Łyżkę soku z ogórka (świeżego) wymieszać z małą ilością świeżych drożdży, zmyć po 15 min. Można też stosować maseczki dla wszystkich typów cery aplikując je wówczas na całą twarz.

                                    Cera wrażliwa
Spotyka się cerę wrażliwą nabytą lub uwarunkowaną genetycznie. Występuje ona często u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego. Jest bardzo trudna w pielęgnacji, występuje często w powiązaniu z cerą suchą, alergiczną i płytko unaczynioną. Ale może występować na bazie cery tłustej, mieszanej. Zazwyczaj ma to miejsce przy nieprawidłowej pielęgnacji owej cery, kiedy poprzez preparaty odtłuszczające doszło do zakłócenia równowagi w płaszczu wodnolipidowym. Skóra wrażliwa objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, ściągania, świądu, który występuje po myciu wodą lub po stosowaniu niektórych kosmetyków. Niestety coraz częściej spotyka się ten rodzaj cery, a wiąże się to przede wszystkim z obciążeniem środowiska naturalnego toksynami i z nieodpowiednią pielęgnacją, stosowaniem kosmetyków o wysokim stopniu aktywności, często niewłaściwych do danego typu cery i wieku. Ogromny wpływ na uwrażliwienie ma nadmierna ilość promieniowania słonecznego, a zwłaszcza nadmierne korzystanie z solarium, przegrzanie i suchość pomieszczeń oraz szybkie tempo życia i nadmiar stresu. Spośród czynników środowiska naturalnego, nie tylko toksyny mają negatywny wpływ na cerę. Są to również zanieczyszczenie kurzem i pyłem, oddziaływanie włókien sztucznych na skórę, nieprawidłowe odżywianie się oraz brak ruchu. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do ubytku wilgoci i warstwy ochronnej tłuszczu ze skóry. Cera ta powinna być pielęgnowana kosmetykami przeznaczonymi tylko dla cery wrażliwej - nie zawierają one bowiem perfum ani konserwantów, które mogą uczulać. Przed zastosowaniem nowego kosmetyku dobrze jest wykonać próbę uczuleniową nakładając jego odrobinę na skórę za ucho i sprawdzić, czy po 24 godzinach nie wystąpił odczyn alergiczny. Dobrze jest stosować kosmetyki tylko z jednej serii.

Nie należy:

·         Nie używać do mycia twarzy wody i mydła

·         Nie stosować peelingów o ścierającym działaniu

·         Nie stosować kosmetyków z zawartością alkoholu lub kwasów owocowych

·         Unikać środków silnie pieniących się

·         Nie używać maseczek mocno zasychających na twarzy

·         Nie pocierać twarzy mocno przy zmywaniu i wycieraniu

·         Nie używać kosmetyków zbyt silnie działających

Należy:

·         Do mycia twarzy stosować łagodnie działające mleczka lub śmietanki (dla cery tłustej i mieszanej stosować żele hypoalergiczne)

·         Używać toniku bezalkoholowego

·         Krem do twarzy musi mieć działanie odżywczo-regenerujące

·         Stosować kosmetyki pielęgnacyjne specjalnie przeznaczone dla cery wrażliwej, najlepiej bez konserwantów, środków zapachowych i barwiących

·         Stosować kosmetyki o sprawdzonej tolerancji, nie eksperymentować zbyt często ze zmianą kosmetyków

·         Rano i wieczorem używać krem pod oczy oraz na szyję

·         Dwa razy w tygodniu stosować maseczki odżywcze na twarz, szyję i dekolt

·         Dodatkowo można stosować nawilżacze o przedłużonej skuteczności oraz preparaty typu serum

·         Do makijażu używać kosmetyków hypoalergicznych, o jak najbardziej naturalnych barwach (im mniejsza zawartość barwników tym mniejsze ryzyko wystąpienia odczynu zapalnego)

·         Chronić skórę przed słońcem, unikać słońca w godzinach największego nasłonecznienia, stosować sprawdzone kosmetyki przeciwsłoneczne z filtrem powyżej 20.

·         Po kąpieli w morzu, jeziorze lub basenie zawsze starannie opłukać skórę i zastosować krem pielęgnacyjny

·         Chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB

·         Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem

·         Nawilżać powietrze w domu i w pracy

·         Dbać o dotlenienie i relaks Stosować dietę bogatą w owoce i warzywa

·         Unikać stresów

Kosmetyczka może zastosować takie zabiegi jak dla cery suchej, zniszczonej oraz dodatkowo wykonać zabiegi z zastosowaniem tzw. eliksirów młodości, czy li witaminy E, biotyny, koenzymu Q10, witaminy C, retinolu. Kosmetyczka ma cały asortyment preparatów przeznaczonych do pielęgnacji cery wrażliwej. Możesz skorzystać ze specjalnych zabiegów zmniejszających wrażliwość skóry i łagodzących podrażnienia. Nawet oczyszczanie cery będzie wykonane szczególnie delikatnie i z zastosowaniem łagodnie działających kosmetyków. Na zakończenie zabiegu zastosowana będzie maseczka o działaniu łagodzącym, niwelującym zaczerwienienia i podrażnienia. Panie o wrażliwej cerze powinny korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych regularnie, ponieważ poprawiają one wygląd i funkcjonowanie skóry.

 

3

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin