SKARBY W OWOCACH I WARZYWACH.doc

(29 KB) Pobierz

SKARBY W OWOCACH I WARZYWACH

 

Są prawdziwą skarbnicą zdrowia. Zawierają blisko osiem tysięcy cennych składników przyspieszają­cych przemianę materii i wzmacnia­jących siły obronne. O czym mowa?            O owocach i warzywach!

Stanowią podstawę ucho­dzącego za najzdro­wszy jadłospisu Greków; zmniejszają zagrożenie choro­bami serca i nowotworami. Lekarze zalecają spożywanie przynajmniej pięciu porcji róż­nych warzyw i owoców dzien­nie. Możesz je zjadać surowe albo gotowane (są lżej straw­ne). Zimą sięgaj po owoce su­szone, pamiętając jednak, że dostarczają sporo kalorii.

Kapusta

lek uniwersalny

Sok ze świeżej kapusty zwięk­sza odporność, leczy chorobę wrzodową żołądka i dwunastni­cy, choroby jelita grubego, za­palenie pęcherzyka żółciowe­go. • Pij 3 razy dziennie po pół szklanki soku. Kwaszona kapusta pomaga w chorobach sercowo-naczyniowych i doskonale reguluje trawienie. • Jedz 3 razy w ty­godniu surówkę z kapusty z oli­wą, czosnkiem i natką. Okłady ze świeżych liści łago­dzą obrzęki i bóle stawów, gło­wy, pęcherza, nerek, leczą choroby skórne. • Okłady rób z 3-4 świeżych, lekko rozprasowanych liści (przedtem usuń z nich nerw).

Sałata

chroni przed anemią Kwas foliowy i witaminy z gru­py B zawarte w sałacie popra­wiają pracę mózgu, pamięć, koncentrację i sen. Sałata zwiększa także wytwarzanie czerwonych krwinek, pomaga­jąc w zapobieganiu anemii. • Zjadaj 150 g dziennie.

Ananas

sojusznik odchudzania

Cebula

warzywny antybiotyk Ratuje serce i naczynia, podno­sząc poziom dobrego choleste­rolu (HDL), zwalcza bakterie, koi bóle reumatyczne. • Co­dziennie zjedz kanapkę z sie­kaną świeżą cebulą.

Rzepa

na bujne włosy Łagodzi infekcje dróg odde­chowych, reguluje krążenie, przeciwdziała zaparciem, leczy trądzik, egzemy, doskonale wzmacnia włosy. • Dodawaj ją do surówek, zup jarzynowych i potraw z warzyw, jadaj świeżo utartą, a wyciśnięty z niej sok wcieraj w skórę głowy.

Marchew

wzmacnia wzrok

Obniża cholesterol, przeciwdziała zaparciom, pomaga w chorobach skóry, niedokrwistości i osłabieniu. Chroni wzrok, dostarczając beta karotenu, z którego organizm syn­tetyzuje wit. A. Beta-karoten należy do najsilniejszych przeciwutleniaczy neutralizujących wolne rodniki. Jest również na­zywany przeciwsłoneczną ochroną od wewnątrz, bp po­chłania słoneczne promienio­wanie nadfioletowe. • Codzien­nie schrup 2 marchewki.

Brokuły

napęd dla serca i nerwów Aktywizują przemianę materii, usprawniają pracę serca, mię­śni i nerwów. Dostarczają sporo wapnia oraz antynowotworowego selenu, rzadko spotykanego w naszym pożywieniu. • Raz w tygodniu zjedz 20 dag krótko gotowanych brokułów.

Morele

regenerują komórki Zawierają kwas foliowy, panto­tenowy i beta-karoten, które hamują procesy starzenia i uła­twiają odnowę komórek. • 3-dniowa dieta: pół kg moreli rozdziel na kilka przekąsek i jedz przez cały dzień.

Seler

dla zestresowanych

Warzywo hollywoodzkich gwiazd. Dostarcza nie­zbędnych nerwom witamin z grupy B, ułatwia odstresowanie. • Dodawaj do surówek i sałatek. Codziennie schrup 2-4 łodygi liściastego selera dla obniżenia ciśnienia krwi.

Pietruszka

pobudza apetyt

Pomaga w anemii, przy reuma­tyzmie i osłabieniu, braku ape­tytu, zaburzeniach gastrycznych. Neutralizuje szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym. Działając moczopędnie, ułatwia oczyszcze­nie organizmu z toksycznych substancji. • Dodawaj garścia­mi natkę do potraw, a pietrusz­kę do zup i sałatek.

Żurawiny

chronią nerki

Mają właściwości zbliżone do antybiotyków, działają silnie bakteriobójczo. Dzięki temu zapobiegają zapaleniom pę­cherza moczowego i kamicy nerkowej. • Przynajmniej raz w tygodniu jedz kisiel lub dżem z żurawin.

Koper

służy panom

Ułatwia trawienie, wzdęciom po spożyciu ciężko-strawnych potraw. • Przy ane­mii spowodowanej u kobiet ob­fitymi miesiączkami poleca się zjadanie codziennie po pęczku posiekanego świeżego kopru i natki pietruszki. W warzywniakach, oprócz zie­lonego koperku, bywa jego włoski krewniak - fenkuł. Cie­szy się on opinią niezawodnego afrodyzjaku dla panów.

Fasola

chroni serce

Sucha fasola jest korzystna dla układu krążenia: obniża zawar­tość złego cholesterolu we krwi oraz powoduje spadek ciśnie­nia tętniczego. Poleca się ją cukrzykom, bo reguluje po­ziom cukru. Korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowe­go, zwłaszcza jelita grubego, zapobiegając zaparciom, he­moroidom oraz innym schorze­niom związanym z trawieniem. Pomaga chronić organizm przed nowotworami, zwłaszcza jelita grubego i piersi. • Doda­waj ją do zup i sałatek.

Winogrona

służą skórze

Regenerują nabłonek, łagodzą kamicę nerko­wą i żółciową. Dostarczają bardzo wielu przeciwutleniaczy. Czerwone winogrona po­magają chronić nogi przed do­legliwościami żylnymi. • Zjadaj 20 dag dziennie, pamiętając jednak, że jest to owoc wysokokaloryczny.

Por

kuruje żołądek Zawarta w soku pora allicyna niszczy szkodliwe bakterie i grzyby w żołądku i jelitach. • Zielone części pora pokrojone w plasterki dodawaj do sałatek i kanapek. Jadaj także pory gotowane, np. w zupie.

 

 

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin