ALGI W KOSMETYCEE.docx

(27 KB) Pobierz

                                                         ALGI W KOSMETYCE
Algi to ogólna nazwa ogromnej grupy, najczęściej samożywnych, wodnych organizmów o bardzo zróżnicowanej wielkości: od kilku milimetrów do kilku metrów (wodorosty morskie).

v      Różne odmiany alg są hodowane lub wydobywane z dna mórz, szczególnie z okolic Bretanii (Bretończycy nazywają algi "chlebem morza").

v      Coraz częściej pozyskuje się je również metodami biotechnologicznymi.

v      Zawierają 10-krotnie więcej mikroelementów niż rośliny lądowe, a zawartość witamin jest porównywalna.

      PODZIAŁ   ALG

v      Dzielą się dwa rodzaje: algi morskie i słodkowodne.

v      Algi morskie bogate są w białko i jod, algi słodkowodne o niskiej zawartości jodu zawierają natomiast duże pokłady cennego białka.

v      Najcześciej stosowane algi morskie:
Algi hawajskie - regenerują, wzmacniają barierę ochronną i przywracają skórze promienny wygląd.
Algi czerwone - nawilżają i oczyszczają. Polecane są zwłaszcza do cery wrażliwej, suchej i trądzikowej. Algi czerwone poprawiają naturalną równowagę skóry i łagodzą podrażnienia.
Algi zielone - działają wielokierunkowo i są używane w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Do ich najważniejszych właściwości należy nawilżanie, oczyszczanie, działanie anti-aging i redukcja cellulitu.

     WYSTĘPOWANIE

v      Algi można spotkać w morzach i oceanach, w wodach słodkowodnych (rzekach, jeziorach), w lodowatych wodach arktycznych, w gorących źródłach.

v      Porastają one przybrzeżne obszary dna oceanów, mogą się unosić na powierzchni wody, wchodzą też w skład planktonu.

v      Glony są wykorzystywane w medycynie, w dietetyce niektórych narodów (np. Japończyków) oraz w kosmetyce (głównie morskie).

    TROCHĘ HISTORII

v      W wielu kulturach glony są tradycyjnym składnikiem jadłospisu. W Europie coraz częściej stosowane są jako środki uzupełniające pożywienie w postaci kapsułek, tabletek lub proszku. W krajach Dalekiego Wschodu kobiety od stuleci używały przyrządzone z alg preparaty do regeneracji wysuszonej, spierzchniętej, np. pod wpływem nadmiaru słońca czy wiatru skóry twarzy i rąk.

 

 

  SKŁAD CHEMICZNY

v      Skład chemiczny poszczególnych gatunków glonów jest różny i nie do końca dokładnie zbadany.

v      Wiadomo, że organizmy te zawierają stosunkowo duże ilości protein, węglowodanów (głównie polisacharydy), witamin i mikroelementów.

v      W skład ich może wchodzić też chlorofil bądź inny barwnik, nadający im charakterystyczną barwę (zieloną, czerwoną lub brązową).

v      Algi grupuje się bardzo często właśnie w zależności od ich zabarwienia (krasnorosty zawierają barwnik czerwony).

    CLAUDE CHASSE

v      Badaniem i wytwarzaniem alg do celów kosmetycznych naukowcy zajmują się od niedawna. Jednym z pionierów tych badań jest prof. Claude Chasse, znany oceanolog, który podjął próby poznania ich składu chemicznego, określenia właściwości i sposobu wykorzystania. Jak się okazało, organizmy te mogą stanowić źródło najróżniejszych substancji interesujących dla kosmetyki.

    ZAWARTOŚĆ ALG

v      WITAMINY z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12), biorą udział w metabolizmie tłuszczy i białek, dzięki temu algi wykazują zdolność odnowy naskórka. Zawarte w nich witaminy E i C oraz ß -karoten wykazują działanie antyrodnikowe, wzmacniają ściany naczyń, aktywizują procesy zachodzące w skórze, poprawiają jej koloryt.

v      MIKROELMENTY w różnych rodzajach alg, to głównie brom, cynk, jod, wapń, żelazo, miedź, magnez i mangan. Dzięki specyficznej budowie łatwo przenikają one przez barierę warstwy rogowej naskórka, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie skóry.

v      BIAŁKA  znajdujące się w algach, zawierają takie aminokwasy, jak alanina, aspargina, glicyna, lizyna, seryna. Związki te występują w NMF, czyli naturalnym czynniku nawilżającym, będącym składnikiem warstwy rogowej i nadającym skórze odpowiednie nawilżenie. Na szczególną uwagę zasługują glony zawierające w swoim składzie aosainę. Związek ten opóźnia proces starzenia skóry, ponieważ powoduje obniżenie aktywności elastazy – enzymu rozkładającego elastynę. Białko to występuje w skórze, gdzie odpowiada za prawidłowe jej funkcjonowanie, zapewniając odpowiednią elastyczność i gładkość.

v      WĘGLOWODANY zawarte w algach działają bakteriostatycznie, regulują pracę gruczołów łojowych (mannit, mannitol, sorbitol), nawilżają (karagen), poprawiają krążenie, stymulują przemianę materii (flukoidyna, laminaryna).

v      MUKOPOLISACHARYDY (MPS) obecne w algach, głównie kwas hialuronowy i siarczan chondroityny, są substancjami silnie nawilżającymi skórę.

v      POLIFENOLE zawarte w algach, posiadają właściwości antyoksydacyjne, antyrodnikowe i przeciwzapalne. Badania wykazały, że ekstrakt alg chroni ludzkie keranocyty i fibroplasty przed działaniem wolnych rodników, opóźniając tym samym procesy starzenia.

v      LIPIDY występujące w glonach zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym także kwas linolenowy, który wzmacnia barierę lipidową oraz likwiduje stany zapalne naskórka.

v      POLISACHARYDY – wielocukry

§         karagen- pozyskiwany z krasnorostów, pęcznieje pod wpływem wody, zachowuje optymalny stopień wilgotności skóry, chroni epidermę w skórze i keratynę we włosach

§         kwas alginowy – pozyskiwany z dużych brunatnic, rozpuszcza się w wodzie tworząc lepkie roztwory, stosowany z żelach pod prysznic jako środek zagęszczający, w emulsjach jako środek stabilizujący

§         mannit – pozyskiwany z różnych gatunków glonów, działa bakteriostatycznie i nawilzająco, do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej

§         agar-agar – używana do otrzymywania żeli i zagęszczania roztworów, zapobiega wysychaniu emulsji, w niewielkiej ilości dodawany do środków odchudzających (pęcznieje  likwidując uczucie łaknienia)

 

 
    PRZYKŁADY ALG

         SPIRULINA

v      Spirulina jest mikroalgą należy do rodziny Cyanophycea.

v      Posiada charakterystyczną formę spiral wielkości ok. 250 mikronów.

v      Występuje w naturze w wodach tropikalnych oraz subtropikalnych. Obecnie jest również uprawiana w sztucznych warunkach w specjalnie przystosowanych zbiornikach.

v      Spirulina jest bardzo wartościowy materiałem kosmetycznym, jest bogata w proteiny, witaminę E, beta karoten.

v      Posiada charakterystyczną zielono-granatową barwę.

v      Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych i witamin posiada własności stymulacyjne i regeneracyjne.

v      Zawarte w Spirulinie proteiny wspomagają naprawę i odbudowę komórek.

v      W kosmetyce  stosowana jest głównie w preparatach o działaniu przeciwzmarszczkowym oraz zapobiegających starzeniu się skóry.

    ULWA SAŁATOWA

v      Ulwa sałatowa należy do grupy zielenic ( zawiera zielony barwnik).

v      Cieszy się szczególnym zainteresowaniem przemysłu kosmetycznego ze względu na zawartość aosainy i prowitaminy A.

v      Stosowana w preparatach przeznaczonych dla skóry starzejacej się oraz do pielęgnacji biustu i dekoltu.

         Morszczyn  pęcherzykowaty

v      Morszczyn pęcherzykowaty jest to glon morski występujący w wodach Bałtyku, Morza Północnego i północnych rejonach Atlantyku, w Polsce występuje w Zatoce Gdańskiej.

v      Wysoka zawartość dobrze przyswajalnych związków jodu, które zwiększają ilość wytwarzanych przez tarczycę hormonów tyroksyny oraz pobudzają procesy kataboliczne, zapobiegają otyłości i przerostowi gruczołu tarczowego.

v      Składniki glonu stymulują procesy regeneracyjne, sprzyjając ziarninowaniu tkanek, zabliźnianiu się ran oraz owrzodzeń.

v      Działa remineralizująco, przywraca równowagę skórze i odpowiednie nawilżenie. Wykorzystywany jest w preparatach do usuwania blizn i rozstępów.

v      A odpowiednio preparowany morszczyn jest składnikiem kremów odchudzających i przeznaczonych do masażu.

 

   Laminaria digitata

v      Laminaria digitata (listownica palczasta), jest dużym jadalnym wodorostem.

v      Brązowa alga bogata w witaminy, makro- i mikroelementy.

v      Laminaria digitata wykazuje najwyższą zawartość jodu wśród alg.

v      Przywraca właściwe pH skóry.

v      Oczyszcza skórę i regeneruje.

v      Balansuje pracę gruczołów łojowych, stymuluje krążenie krwi i limfy.

Działanie alg  w  kosmetyce

  Opóźnianie procesu    starzenia się skóry

v      Biorąc pod uwagę zawarte w algach składniki można przypuszczać, że w praktyce kosmetycznej mogą one odgrywać coraz większą rolę, zwłaszcza w regeneracji skóry i opóźnianiu procesów jej starzenia się.

v      Wykazują one bowiem dużą zdolność przenikania w głąb warstwy rogowej.

v      Przeprowadzone badania potwierdzają, iż w trakcie liftingu wszystkie substancje czynne są wchłaniane i transportowane do skóry właściwej.

v      Algi mają właściwości dotleniające i regenerujące.

v      Wykazują zdolność napinania skóry, rozjaśniania cery, kojenia podrażnień.

Regeneracja i odżywianie

v      Preparaty kosmetyczne zawierające wyciągi z alg morskich szczególnie polecane są do pielęgnacji cery osób często przebywających w suchych pomieszczeniach, narażonych na działanie skażonego powietrza wielkich miast, żyjących w ciągłym stresie.

v      Czynniki te wpływają bowiem negatywnie na skórę, przyspieszając proces jej starzenia.

v      Stosowanie preparatów zawierających glony może neutralizować skutki tych działań.

v      Algi zaopatrują naszą skórę w witaminy, aminokwasy, elementy śladowe, proteiny i składniki mineralne, przez co regenerują tkanki i komórki i zapewniają jej prawidłowe nawilżenie.
 

Pobudzanie skóry do   odnowy

v      Jako kosmetyczna substancja czynna wspomagają one procesy odnowy skóry.

v      Badania wykazują, że po podaniu preparatu algowego widoczny jest efekt rewitalizujący, spowodowany pobudzaniem syntezy kolagenu.

v      Preparaty takie wyróżniają się działaniem wybitnie regenerującym.

  Oczyszczanie skóry

v      W kosmetyce i farmacji wysoko ceni się także wiele innych właściwości alg, m.in. ich zdolność oczyszczania skóry i wchłaniania łoju.

v      Stąd też preparaty zawierające je w swoim składzie stosuje się w celach leczniczych w schorzeniach dermatologicznych, takich jak egzemy czy trądzik pospolity.

v      Kuracje przy pomocy alg łagodzą objawy łuszczycy.

v      Dobre wyniki daje także zastosowanie ich do leczenia blizn.

Działanie antycelulitowe

v      Algi są także jednym ze składników preparatów antycelulitowych.

v      Zwiększają one bowiem fizjologiczne działanie metaboliczne komórek.

v      Obecny w wielu glonach kwas alginowy stymuluje przemianę materii i przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu.

v      Jednocześnie algi dostarczają organizmowi cennych składników mineralnych, takich jak potas, magnez, wapń i fosfor.

v      Kosmetyczne preparaty zawierające je w swoim składzie stosowane są także ze względu na efekt drenażu tkanek.

Pozostałe działania

v      regenerują skórę zniszczoną np. pod wpływem słońca czy   warunków klimatycznych

v      chronią skórę przed działaniem wolnych rodników

v      nawilżają i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych

v      wspomagają prawidłowe funkcjonowanie naskórka i skóry właściwej

v      opóźniają zachodzące w skórze procesy starzenia

v      wygładzają zmarszczki

v      działają bakteriobójczo i regulują wydzielanie sebum

v      poprawiają krążenie

v      wzmacniają barierę lipidowa skóry

v      dotleniają i odżywiają skó

v      regenerują i pobudzają do odnowy

v      rozjaśniają cerę

v      łagodzą podrażnienia

v      napinają i wygładzają skórę

v...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin