apiterapia.docx

(16 KB) Pobierz

                                                        APITERAPIA

 

Apiterapia jest dziedziną medycyny, zajmującą się leczeniem i profilaktyką schorzeń za pomocą produktów pszczelich. Produkty te są bardzo cenne dla człowieka, dzięki ich niezwykłym właściwościom. Wiele z nich charakteryzuje się działaniem antymikrobiologicznym, przyśpieszającym regenerację tkanek, działaniem immunostymulacyjnym, oraz niespecyficznym oddziaływaniem na cały organizm - co objawia się ogólną poprawą samopoczucia, szybszym powrotem do zdrowia po przebytych chorobach, czy wzmacniającym organizm osób starszych. Działanie produktów pszczelich jest wielokierunkowe: antybakteryjne, cytostatyczne, regeneracyjne, lipostabilne, stymulujące metaboliczne, detoksykacyjne, immunomodulacyjne, znieczulające i hormonopodobne.

PYŁEK KWIATOWY-  właściwości odżywcze i terapeutyczne pyłku wynikają z bardzo bogatego składu chemicznego, zidentyfikowano w nim ponad 250 różnych związków chemicznych. Są to: węglowodany, tłuszcze, białka, składniki mineralne, witaminy, rutyna, olejki eteryczne, fitocydy, antybiotyki-inhybiny, hormony, enzymy, kwasy organiczne,stymulatory wzrostu. Ekstrakty z pyłku kwiatowego (wodne, lipidowe, liofilizowane, dializowane) zawierają obfity skład m.in.: nukleotydy (DNA, RNA), bioflawonoidy, białka, aminokwasy wszystkich grup, witaminy, betakaroten, enzymy roślinne, fitosterole, mikro - i makroelementy oraz czynniki wzrostu. Tak bogaty skład ekstraktów z pyłków kwiatowych powoduje, że stanowią one niepowtarzalny w biologii kompleks niezbędny do właściwego przebiegu kluczowych reakcji życiowych skóry. Kwasy nukleinowe (DNA) wyizolowane z pyłków kwiatowych cechują się olbrzymią tendencją do podziałów, przyspieszają zatem odnowę komórek skóry, usprawniają słabnący metabolizm oraz tonizują nadmiernie podrażnioną skórę. Skóra jest bardziej odżywiona i pobudzona oraz bardzo silnie nawilżona staje się optymalnie elastyczna i jędrna, lepiej unaczyniona, poprawia się jej ogólny wygląd a zmarszczki ulegają wyraźnemu spłyceniu. Z punktu widzenia kosmetyki na uwagę zasługują czynniki wzrostowe obecne w ekstraktach z pyłków kwiatowych. Odpowiadają one w biokosmetykach za takie funkcje skóry jak:synteza kolagenu, odnowa starzejącego się naskórka oraz wszystkie procesy naprawcze związane z wiekiem

Wosk pszczeli - znalazł  duże zastosowaniew kosmetyce jako składnik wielu kremów, pomadek, szminek.

Miód zajmuje ważne miejsce w kosmetyce leczniczej. Dzięki wysokim wartościom odżywczym wzbogaca on skórę w substancje biologicznie aktywne, m.in. w glikogen. Podwyższa napięcie skóry, czyni ją miękką i gładką. Ze względu na właściwości higroskopijne wchłania substancje wydzielane przez skórę. Wykazuje działanie odkażające. Na drodze osmozy powoduje wzmożenie przepływu krwi w tkance skórnej, polepszając jej odżywianie. Skóra nabywa w ten sposób elastyczności, zmarszczki ulegają wygładzeniu. Miód usuwa złuszczony naskórek, działa oczyszczająco i leczniczo, szczególnie w przypadku skóry źle ukrwionej i o rozszerzonych porach.

Miód jest środkiem pomagającym w nawilżeniu i utrzymaniu odpowiedniej wilgotności skóry. Stąd jest naturalnym składnikiem wszelkiego rodzaju kosmetyków, nawet tych do delikatnej skóry, w tym dzieci.   

Miód ma właściwości pielęgnacyjne jak i niepowtarzalny aromat. Różnorodne, ostre i łagodne, zapachy miodu z nutką kwiatowych woni doskonale komponują się z dodatkiem mleka, wanilii czy cynamonu. Zwłaszcza jesienią, gdy skóra potrzebuje nie tylko odżywienia i regeneracji, lecz także ukojenia, kosmetyki na bazie miodu bywają niezastąpione. Mikroelementy, kwasy organiczne, witaminy oraz enzymy zawarte w naturalnym miodzie to podstawowe składniki wielu preparatów pielęgnacyjnych. W zależności od rodzaju miodu jest on wykorzystywany na wiele sposobów i dodawany do różnego rodzaju kosmetyków. Np.: miód gryczany dodaje energii oraz dzięki zawartej w nim rutynie, która pozwala na lepsze wchłanianie się witaminy C, wzmacnia naczynia krwionośne. Ponadto miód ten może także pełnić rolę antyoksydantu, dzięki czemu zapobiega starzeniu się skóry. Jego właściwości wykorzystywane są m.in. do produkcji preparatów przeciwzmarszczkowych.

W kremach miód najczęściej łączony jest z proteinami mleka, aktywną witaminą A oraz innymi produktami pochodzenia pszczelego takimi jak propolis czy mleczko pszczele. Kremy takie działają regenerująco oraz nawilżająco. Preparat tego typu na bazie miodu można również przygotować domowym sposobem. Miód, żółtko i odrobina nawilżającego olejku wklepana w cerę wygładza ją i nawilża

Salony SPA coraz częściej w swojej ofercie zamieszczają masaże miodowe. Najczęściej do jego przeprowadzenia używany jest gorący miód z dodatkiem różnego rodzaju olejków m.in.: z alg morskich czy akacji. Taki masaż działa oczyszczająco, detoksykacyjnie oraz co ważne doskonale odżywia i wygładza skórę. Miód w salonach używany jest także do wykonywania zabiegów drenujących oraz nawilżających.

Zastosowanie miodu w kosmetyce to także nowoczesne rozwiązania. Kremy do depilacji wykorzystujące łagodzące właściwości miodu, preparaty wzmacniające paznokcie, mleczka do demakijażu oraz olejki do kąpieli to tylko niektóre z produktów zawierające naturalny miód. Naturalne produkty w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami kosmetycznymi to najnowszy trend w pielęgnacji urody niosący ze sobą doskonałe efekty.

Maseczki miodowe działają oczyszczająco, zmiękczająco i leczniczo, a także zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Kremy miodowe stosuje się przede wszystkim do cery suchej i do masażu kosmetycznego. Zawierają one zwykle wosk, oleje roślinne, np. z kiełków pszenicy, i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Do kąpieli odżywiających i tonizujących skórę używa się od 200 do 500 g miodu na wannę (ok. 40 l wody).

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin