a16.docx

(16 KB) Pobierz

…......................................

      (pieczątka szkoły)

 

 

 

INFORMACJA O GOTOWOŚCI DZIECKA

DO PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

 

Imię i nazwisko dziecka –

Rok szkolny – 2010/2011

 

Forma wychowania przedszkolnego – oddział przedszkolny w szkole podstawowej
 

 

Informacja o stanie przygotowania dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej

 

I.       Opanowanie wymagań określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego w obszarze:

 

1.      Umiejętności społecznych i odporności emocjonalnej :

a)     mocne strony dziecka – Stosuje się do norm społecznych, współpracuje chętnie i bez konfliktów z rówieśnikami. Pomaga rówieśnikom, dzieli się z nimi zabawkami, potrafi inicjować zabawy. Chętnie bierze udział w grupowych zajęciach i zabawach,
jest lubiane przez inne dzieci.

b)     zauważone trudności – brak

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – brak

d)     wskazówki dla rodziców – brak

 

2.      Umiejętności matematycznych i gotowości do nauki pisania i czytania:

a)     mocne strony dziecka –Prawidłowo przelicza liczmany, dodaje i odejmuje w granicach 10 i więcej. Rozumie i potrafi wskazać: tyle samo liczmanów, więcej lub mniej. Zna liczebniki porządkowe oraz figury geometryczne. Potrafi dokonywać prostej klasyfikacji elementów. Umie zdanie podzielić na kilka wyrazów oraz prawidłowo dzieli wyrazy
na sylaby i głoski. Mówi krótkimi zdaniami. Potrafi z podanych sylab złożyć wyraz. Prawidłowo rozpoznaje litery drukowane. Czyta zdania. Nie zawsze zna teksty piosenek na pamięć i rzadko śpiewa. Ma bogatą wiedzę ogólną, którą czasami dzieli się na forum klasy. Prawidłowo ujmuje stosunki przestrzenne.

b)     zauważone trudności – Popełnia błędy przy odwzorowywaniu liter i cyfr.

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – Prowadzono dodatkowe ćwiczenia i zabawy z rozpoznawaniem i odwzorowywaniem liter, cyfr.

d)     wskazówki dla rodziców – Zabawy z rozpoznawaniem i rozróżnianiem liter, cyfr.

 

3.      Umiejętności motorycznej i koordynacji wzrokowo - ruchowej:

a)     mocne strony dziecka – Sprawność fizyczna w normie rozwojowej. Dobrze rzuca i łapie piłkę. Porusza się na niezgrabnie. Prawidłowo wycina wzdłuż linii. Dokładnie odwzorowuje szlaczki i rysuje po śladzie.

b)     zauważone trudności – Źle trzyma narzędzie pisarskie. Słabe napięcie mięśniowe rąk. Nie dokładnie wykonuje ćwiczenia rozgrzewkowe, nie lubi ich. Nie prawidłowo wykonuje ruchy naprzemienne. Rysunki są ubogie w szczegóły. Nie zawsze rozmieszcza elementy na całej powierzchni kartki.

c)      podjęte lub potrzebne działania  wspierające potrzeby dziecka –Zwracano uwagę na dokładność i staranność wykonywania prac oraz prawidłowy chwyt narzędzia pisarskiego.

d)     wskazówki dla rodziców –Dodatkowe zadania rozwijające pracę rąk (szlaczki, rysowanie po śladzie). Dziecko powinno rysować, pisać ołówkiem z odpowiednią nasadką i używać trójkątnych kredek. Zwracać uwagę na brakujące szczegóły w pracach plastycznych dziecka (np. brak stóp, brwi). Dodatkowa aktywność ruchowa na świeżym powietrzu np.: jazda na rowerze.

 

4.      Samodzielności, w tym umiejętności wykonywania czynności samoobsługowych:

a)   mocne strony dziecka – Dziecko samodzielne przy czynnościach higienicznych; samo je, rozbiera się i ubiera również w odzież wierzchnią. Utrzymuje porządek wokół siebie, sprząta kredki, zabawki itp. Jest samodzielne w wykonywaniu poleceń nauczyciela.

b)     zauważone trudności – brak

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – brak

d)     wskazówki dla rodziców – brak

  

II.  Potrzeby rozwojowe dziecka, w tym zauważone predyspozycje, uzdolnienia i zainteresowania

a)   opis – Lubi budować z klocków różne konstrukcje. Rozwinięta umiejętność logicznego myślenia. Bardzo dobry w warcabach i grach planszowych. Bardzo ładnie maluje farbami, skupia się i precyzyjnie zamalowuje powierzchnie obrazka.

b)  podjęte lub potrzebne działania służące ich rozwijaniu – Tworzono sytuacje wychowawcze celem zaspokojenia potrzeb. Zachęcano do aktywniejszego uczestnictwa w zajęciach. Skierowano na badanie SI oraz na zajęcia logopedyczne.

c)   wskazówki dla rodziców – Rozwijać zainteresowania czytelnicze. Warto zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia gry w szachy.

 

III. Dodatkowe spostrzeżenia o dziecku:

 

Chłopiec spokojny, cichy. Pracuje w wolnym tempie, ale prace zawsze są dokończone na czas. Mówi cicho, czasami mowa jest nie zrozumiała. Lepsza koncentracja uwagi na zajęciach w porównaniu z październikiem.

 

 

 

 

 

 

….......................................                                                    ……………………………………

    ( data i podpis nauczyciela )                                                      ( pieczęć i podpis dyrektora )

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin