Wedrowki_srebrnej_kropli.doc

(26 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

 

Temat: „Wędrówki srebrnej kropli”.

Cel: poznanie obiegu wody w przyrodzie.

Miejsce realizacji i wiek dzieci: sala przedszkolna, grupa łączona dzieci 4 – i  6 – letnich.

Prowadząca zajęcia: Jadwiga Wąsowska.

Pomoce dydaktyczne:

·        makiety o zróżnicowanym krajobrazie przyrodniczym (4 sztuki, wykonane techniką collage),

·        sylwety: kropla, chmura, słońce, wiatr (4 zestawy sylwet), strzałki,

·        czajnik z gorącą wodą, gwizdek od czajnika, spodeczek, słoik, lusterka.

Literatura:

S.Elbanowska„Jak zadziwić przedszkolaka tym,co świeci, pływa,lata”,

I. Dudzińska „Sto pomysłów zabaw i zajęć z Domowego Przedszkola”

H. Bechlerowa „Jedna srebrna kropla”,

N. Ardley „Encyklopedia juniora”.


Przebieg zajęć:

 

1.    „Mokra zagadka” – wiersz

 

„Krople kapiące z kranu, głębiny oceanów,

potoki, strugi, rzeki i łezka spod powieki,

i mżawka, i ulewa, szron na zmarzniętych drzewach,

kra, co spływając chudnie, chłód, co wypełnia studnie,

powódź, co wszystko łyka, i para znad czajnika,

bałwany – pasibrzuchy, lód na kałużach kruchy,

mgła skoro świt rozlana, grzywacze (fale, piana),

lawina w Himalajach i grad jak kurze jaja,

sopel na wąsach dziadka i zupa bardzo rzadka,

i rosa na jagodach – cóż to takiego?”

 

2.    Czy woda potrafi unosić się do góry?

Doświadczenie:

·        przelewanie wody z pojemnika do pojemnika,

·        wytworzenie pary wodnej (chuchanie na lusterko, obserwacja pary unoszącej się z czajnika),

·        obserwacja skraplania się pary wodnej (lusterko przykładamy do pary unoszącej się z czajnika).

3.    Czy w każdej temperaturze woda paruje?

Doświadczenie:

nalanie zimnej wody na talerzyk, odstawienie do kilkudniowej obserwacji,

·        obserwacja zjawiska parowania wody gorącej.

4.    Woda paruje ze szklanki, talerzyka, a także ze zbiorników wodnych;

·        wskazanie na ilustracji i nazwanie zbiorników wodnych (ocean, morze, rzeka, jezioro, staw)

·        ułożenie ilustracji ze zbiornikami wodnymi wg ich rzeczywistej wielkości.

5.    Jak powstaje chmura i deszcz?

Odpowiedź na podstawie wykonanych doświadczeń i własnych obserwacji – woda paruje, jej kropelki łączą się ze sobą, stają się coraz większe i cięższe, aż spadają w postaci deszczu.

Zabawa ruchowa inspirowana powstawaniem deszczu – dzieci poruszają się po sali w rytmie słyszanej muzyki, na hasło nauczycielki łączą się w pary, trójki, czwórki, przysiadają na dywanie – „ciężkie krople deszczu spadły na ziemię”.

6.    Co pomaga w parowaniu wody ze zbiorników wodnych?

·        Dzieci wskazują na ilustrację słońca, wiatru (symbole graficzne). Wspólne sformułowanie odpowiedzi: „Słońce ogrzewa wodę, jej cząsteczki unoszą się w powietrze w postaci pary wodnej. Cząsteczki pary wodnej tworzą chmurę ”.

7.    Dzieci kończą zdania:

·        „Ciemne, duże chmury wróżą nam ...”

·        „Deszcz pada, gdy wiele kropelek ...”

·        „Gdy krople wody spadną na ziemię ...”

8.    Co się stanie, gdy parujące krople wody mocno ochłodzą się?

·        Dzieci odpowiadają na podstawie swoich obserwacji: „Mocno schłodzone krople wody spadają w postaci śniegu”.

9.    „Historia srebrnej kropli” – praca w zespołach;

·        wyznaczenie zespołów, a w nich kierowników, sprawozdawców,

·        przydzielenie makiet, strzałek do oznaczania kierunków przemieszczania się wody w przyrodzie,

·        zaprezentowanie przez nauczycielkę utworu H. Bechlerowej „Jedna srebrna kropla”,

·        dzieci wskazują na makietach kierunek wędrówki wody w przyrodzie w oparciu o opowiadanie nauczycielki (opowiadanie na podstawie H. Bechlerowej „Jedna srebrna kropla”), używają znaków graficznych (strzałek),

·        prezentacja makiet wraz z oznaczeniami (strzałkami) przez sprawozdawców z zespołów.

10.           Zakończenie zajęć – refleksja, podsumowanie.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin