Scenariusz zajecia -Deszczowa pogoda.doc

(27 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców


Scenariusz  zajęć

 

Data: 6..XI.2005

Grupa dzieci 5-letnich

Opracowanie i prowadzenie: Barbara Drążewska

 

Temat: „Deszczowa pogoda”

 

Cel główny: Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia.

 

Cele kierunkowe:

 

-doskonalenie umiejętności formułowania  wypowiedzi     

ustnych na podany temat

-stosowanie przez dziecko zdobytych w toku zajęć i zabaw

umiejętności  i doświadczeń

-kształtowanie procesów myślowych, mowy, słuchania i   

rozumienia

-kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach

językowej, muzycznej, ruchowej, plastycznej

-rozwijanie słuchu fonematycznego

-doskonalenie umiejętności koncentrowania się na wykonywanym zadaniu

-doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej, wrażliwości

  słuchowej, sprawności ruchowej manualnej

-rozwijanie pomysłowości i fantazji

 

Cele operacyjne, dziecko:

 

-wie, skąd się bierze deszcz

-wie, jak ubrać się kiedy pada deszcz

-potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce

-wypowiada się na tematy związane z jesienną pogodą

-zna wygląd graficzny własnego imienia

-zna nazwę obecnej pory roku

-bierze aktywny udział w zabawach

-koncentruje uwagę na wykonywanym zadaniu

-dokonuje analizy sylabowej nazw obrazków

-przestrzega zawartych umów, chętnie uczestniczy w zabawach

 

Formy pracy:

-indywidualna jednolita i zróżnicowana

-z całą grupą

 

Metody:

 

- słowna : rozmowa,

- oglądowa: obserwacja

- poszukująca – zadań stawianych dzieciom

- kierowania aktywnością dzieci

- ćwiczeń praktycznych

- zabaw ruchowych

 

Środki dydaktyczne:

naczynie z gorącą wodą, pokrywka i papier, parasol,

kaseta magnetofonowa, ilustracje, karty z zadaniami, napisy-imiona dzieci

 

Przebieg:

1.Rozmowa na temat jesiennej pogody.

2.Zagadki:

                Gdy go nie ma,

                Wszyscy narzekają.

                Gdy jest- pod parasol przed nim się chowają.

 

                Co to jest odgadnij,

                Leci tylko na dół

                Jest tylko na dworze

                Suchy być nie może.

3. „Skąd się bierze deszcz?- postawienie problemu, wypowiedzi dzieci, zabawa badawcza ( unosimy pokrywkę, z której kapie woda, wycieramy pokrywkę do sucha, dzieci obserwują, że gorąca woda tworzy parę, która unosząc się do góry, gdzie jest chłodniej, skrapla się. Gdy krople stają się duże i ciężkie zaczynają spadać na papier- jak deszcz z chmury).

4.Wyciągnięcie wniosku: Woda paruje. Para unosi się do góry i widzimy ją w postaci chmury. W górze jest znacznie zimniej niż na powierzchni ziemi.

Pod wpływem zimna para wodna skrapla się, powstają maleńkie krople wody, które łączą się w duże i ciężkie, aby w postaci deszczu spaść na ziemię.

5. „Słońce świeci- deszcz pada”- zabawa ruchowa (reagowanie ruchem na symbol wzrokowy).

6. . Zabawa „Dokończ zdanie” ( n-lka zachęca dzieci do zabawy polegającej na dokończeniu zdania: Kiedy pada deszcz lubię........Proponuje, aby dzieci spróbowały melodyzować własne teksty. Sama daje przykład i pokazuje sposób melodyzacji ).

7. Zabawa „Deszcz” ( n-lka rozdaje dzieciom po jednej kartce. Dzieci trzymają ją w jednej ręce, a palcem drugiej stukają, naśladując padający deszcz).

9. „Jaki obrazek został ukryty?”- dzieci odkrywają figury geometryczne i rozpoznają ukryty pod nimi obrazek (parasol, kalosze, chmurkę, pelerynę).Analiza dźwiękowa nazw obrazków.

10. „Pada deszcz”- improwizacja ruchowa z piosenką.

11. „Parasolki”- klasyfikowanie zgromadzonych parasolek wg przyjętych kryteriów, przeliczanie , określanie cech.

12 „Który parasol jest mój?”- zabawa utrwalająca znajomość własnego imienia.

13. „Puzzle- parasol ”-składanie całości obrazka z pociętych części i naklejanie na kartkę.

14. „Dziadzio Mrok”- zabawa improwizacja  słowno- ruchowa w połączeniu z ćwiczeniami ortofonicznymi.

15. „Krople deszczu”-  na przygotowanych papierowych  kroplach dzieci rysują symbolicznie swój nastrój .

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin