Rozmowa kwalifikacyjna - pytania.txt

(4 KB) Pobierz
Przed Tobš pierwsza w życiu rozmowa kwalifikacyjna, chcesz wypać jak najlepiej, ale boisz się, o co możesz zostać zapytany? Słusznie. Sš takie pytania, które mogš Cię pogršżyć.

Przyjcie na rozmowę wymaga dobrego przygotowania. Aby zakończyła się sukcesem, musisz wejć w buty rekrutera i zastanowić się, jak odpowiadać na pytania, które Ci zada. Dzięki temu spotkanie nie będzie już tak stresujšce. Oto pytania, które sprawiajš największe na rozmowie o pracę. Znajdziesz przy nich praktyczne porady, jak sobie z nimi poradzić:


REKLAMA	Czytaj dalej




1. Jakie sš Pana/i słabe strony?

Jest to jedno z najbardziej nielubianych przez kandydatów pytań. Nie bšd jednak zaskoczony, że pracodawca będzie chciał sprawdzić Twojš umiejętnoć radzenia sobie z kłopotliwymi pytaniami. Musisz być ostrożny, aby nie zepsuć pozytywnego wrażenia, jakie wywarłe. Główna zasada: nie możesz odpowiedzieć, iż nie masz słabych stron. Będzie odebrane to nie tylko jako aroganckie, ale także nieszczere. Podaj cechę, która ewaluowała i teraz jest Twojš mocnš stronš. Innym rozwišzaniem jest opowiedzieć, czego dzięki Twojej słabej stronie się nauczyłe i przez to wzbogaciłe swoje dowiadczenie.

2. Proszę opowiedzieć co o sobie
Postawa "na szefa" kluczem do sukcesu podczas rozmowy kwalifikacyjnej


Wyróżnij się sporód innych kandydatów! Najczęstszš odpowiedziš, jakš słyszy rekruter, jest opis życia osobistego  stan cywilny, sytuacja mieszkaniowa itp. Nie możesz jednak mieć złudzeń  rekrutera interesuje Twoje dowiadczenie, sukcesy, poziom posiadanej wiedzy. Nie opowiadaj mu szczegółów na temat swojego życia, gdyż nie taki jest cel tej rozmowy. Zamiast tego pochwal się umiejętnociami i wiedzš, które zdobyłe podczas zajęć na uczelni, praktyk zawodowych, staży czy szkoleń. Opowiedz o dowiadczeniach, jakie zyskałe udzielajšc się w organizacji studenckiej, kole naukowym czy organizacji społecznej.
Wykorzystaj potencjał tego pytania! Jest ono doskonałym sposobem na przemycenie treci, o które nie zostaniesz zapytany. Dlatego opowiedz o swoich osišgnięciach zawodowych, kompetencjach, projektach, w których uczestniczyłe.

3. Proszę wymienić swoje sukcesy zawodowe

Pytanie to może wydawać się kłopotliwe, jeli dopiero wchodzisz na rynek pracy. Ale spokojnie - kto inny, jak nie Ty, zna Twoje osišgnięcia i sukcesy? Prawda jest jednak taka, że to pytanie sprawia problem większoci kandydatów, gdyż nie powięcajš oni na analizę swojego dowiadczenia zbyt dużo czasu. Dlatego nie popełnij tego błędu. Usišd i spójrz na swoje CV. Zastanów się, co osišgnšłe do tej pory, które dowiadczenie jest dla Ciebie najbardziej pouczajšce, jakie korzyci wniosłe do organizacji czy firmy, w której miałe okazję pracować. Wybierz i opisz te dowiadczenie i działania, które wskazujš na Twojš skutecznoć. Bšd konkretny - wymień sukcesy w liczbach, procentach, wskanikach. Takie dane zrobiš na pracodawcy wrażenie.
1 2 z 2 następna 

4. Co będzie Pan/i robił/a za 5 lat?

Z pozoru banalne pytanie, jednak odpowied może dużo powiedzieć o kandydacie. Rekruter dzięki niemu dowie się, czy planujesz swojš cieżkę rozwoju zawodowego, czy podchodzisz poważnie do swojej kariery i posiadasz długofalowe cele zawodowe. Przedstaw je zgodnie z zasadš SMART- niech będš one konkretne, mierzalne, atrakcyjne/ambitne, realistyczne i osadzone w czasie.

5. Co Pan/i wie na temat naszej firmy?

Tym pytaniem nie powiniene być zaskoczony. Rekruter na pewno będzie chciał sprawdzić, czy odpowiednio się przygotowałe i znasz firmę, w której chcesz pracować. Dlatego zapoznaj się z jej stronš internetowš. Poznaj produkty lub usługi, które oferuje. Sprawd komunikaty prasowe  być może znajdziesz tam informacje o nowych inwestycjach bšd projektach. Przejrzyj portale rekrutacyjne i zobacz, czy firma równoczenie prowadzi inne rekrutacje. Pochwal się swoim przygotowaniem.

6. Dlaczego chce Pan/i dostać tę pracę?

Pracodawca nie chce usłyszeć odpowiedzi typu: Chcę dużo zarabiać. Musisz pokazać mu swojš motywację do pracy włanie w jego firmie i na tym konkretnym stanowisku, ale ponadto zaprezentować, iż będzie to znaczšcy krok w rozwoju Twojej kariery zawodowej. To ważne, że pierwszy chcesz postawić włanie u niego.

7. Czy ma Pan/i do mnie jakie pytania?
Postawa "na szefa" kluczem do sukcesu podczas rozmowy kwalifikacyjnej


Przygotuj sobie przed rozmowš pytania, które sš dla Ciebie ważne. Mogš dotyczyć zakresu obowišzków na danym stanowisku, samej firmy i jej produktów czy też dalszego procesu rekrutacji. Brak pytań do rekrutera wiadczy o Twoim braku przygotowania i małej motywacji do pracy włanie w tej firmie.

Wymienione pytania to tylko częć tego, co możesz usłyszeć. Jednak bšd pewien, że które z nich padnie. Dodatkowo przygotuj się z obszaru wiedzy merytorycznej. Dobrze przeanalizuj swoje dowiadczenia, osišgnięcia oraz kompetencje. Niech rekruter nie ma wštpliwoci, że dobrze przygotowałe się do rozmowy.

Monika Laskowska/JK 
Zgłoś jeśli naruszono regulamin