Zooterapia1.doc

(11 KB) Pobierz

Zooterapia jest metodą leczenia drogą oddziaływania na pacjenta poprzez obecność zwierzęcia.

 

Stwierdzono, że głównie psy i koty w jakiś niezbadany dotąd sposób powodują u ich właścicieli psychiczne odprężenie i lepsze samopoczucie. Dochodzi u nich przede wszystkim do zwolnienia akcji serca i obniżenia ciśnienia krwi.

 

Badania amerykańskich psychiatrów wykazały, że psy i koty oddziałują dodatnio na ludzi chorych psychicznie przełamując barierę pomiędzy pacjentem i lekarzem.

Terapeutyczna rola kotów opiera się na tym, iż kot wokół swego ciała neutralizuje elektrostatycznie dodatnią, szkodliwą strefę oraz nieco odpromieniowuje organizmy poddane działaniu promieni geopatycznych tzn. niekorzystnego oddziaływania promieniowania ziemi. Koty lubią tulić się do ludzi chorych, sprawiając im ulgę, z tego powodu bezpośredni kontakt pacjentów z kotem poprawia ich samopoczucie i polepsza przebieg choroby.

 

Wszystkie te metody lecznicze i wychowawcze określa się dziś nazwą "zooterapia", która obejmuje metody lecznicze, wychowawcze a także resocjalizacyjne, nie zastępuje ona jednak innych form terapii psychiatrycznej, a jedynie je uzupełnia.

 

Amerykańscy lekarze, twierdzą, że kto ma psa żyje dłużej, kto często głaszcze kota pozbywa się stresów, natomiast, kto również hoduje rybki i często przesiaduje przed akwarium obserwując ich ruchy - chroni się przed zaburzeniami krążenia krwi. Zwierzęta potrafią przywracać człowiekowi utraconą radość życia i dlatego są w stanie służyć pomocą w jego wychowaniu, leczeniu a nawet resocjalizacji.

 

Opierając się na tych faktach polecamy w stanach psychicznego napięcia głaskanie i pieszczenie swego pieska lub kotka zamiast zażywania pastylek.

 

Materiał pobrany z http://forum.darzycia.pl/zooterapia-vt6423.html

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin