Szostyrozdzial.doc

(427 KB) Pobierz
Wreszcie zabierasz dziecko do domu

Wreszcie zabierasz dziecko do domu

Decyzje i przygotowania do chwili, na którą czekasz

 


Z perspektywy lekarza

 

Pytania i odpowiedzi

 

Bezpieczny dom wcześniaka

Pieluszki i ubranka

Wybór pediatry

Koniec bezdechów

Fotelik samochodowy

Jeśli chcesz wziąć wcześniaka do samolotu

Resuscytacja

Domowa opieka pielęgniarska

Domowe reguły dla pielęgniarek

Zapoznaj się z domową tlenoterapią

Podawanie leków

Refluks

Specjalna mieszanka czy pokarm matki

Obsesja na punkcie wagi

Do kogo dzwonić z pytaniami?

Tęsknota za OITN

Starsze rodzeństwo

Pytania o wiek dziecka

Żłobek

Odpowiednia stymulacja

Jeśli adoptujesz wcześniaka

Marudne dziecko

Czy dziecko pamięta ból?

Wygląd dziecka

Czy wcześniaki mają blizny?

Czy nie powinnam być bardziej szczęśliwa?

Opiekuńczość

Niepokojące reakcje rodziców

 

Wieloraczki

 

Jedno z bliźniąt wcześniej w domu

Plan dnia wieloraczków

 

Zagadnienia szczegółowe

 

Monitor czynności serca i oddechu: hałaśliwy towarzysz na wiele tygodni


 

 


Z perspektywy lekarza[1]

 

To pytanie rodzice zadają najczęściej: „Kiedy moje dziecko wróci do domu?”. Chcielibyśmy wtedy mieć szklaną kulę! Zazwyczaj mówimy rodzicom, aby spodziewali się wypisu dziecka w okolicach planowanego terminu porodu. Ale do czasu, gdy pewne rzeczy zaczną – lub przestaną – się dziać, nie wiemy, czy ten wielki dzień się zbliża. Oto na co zwracamy uwagę, zanim powiemy to radosne „Do widzenia” i będziemy życzyć powodzenia Tobie i Twojemu dziecku.

 

 

 

Badania fizykalne i laboratoryjne

 

Aby wypisać Twoje dziecko do domu, musimy mieć pewność, że wyrosło już z problemów związanych z wcześniactwem, które wymagają wyspecjalizowanej opieki pielęgniarskiej i natychmiastowej interwencji lekarskiej. Oznacza to przede wszystkim, że podstawowe funkcje życiowe dziecka (ciśnienie krwi, temperatura, oddychanie i czynność serca) są konsekwentnie prawidłowe. Monitorujemy dzieci, aby się o tym upewnić, stopniowo ograniczając metody i częstotliwość monitorowania, w miarę jak stan wcześniaka staje się bardziej stabilny.

              Najpierw rezygnujemy zazwyczaj z pomiarów ciśnienia krwi. Kiedy zdrowe wcześniaki bez problemów ciśnieniowych opuszczają oddział intensywnej terapii, przestajemy rutynowo badać ich ciśnienie, ponieważ spodziewamy się, że będzie prawidłowe. Dziecko, które nie dostaje tlenu od ponad tygodnia, zazwyczaj przestaje też wymagać ciągłego monitorowania saturacji. Będzie ona sprawdzana, jeśli jest jakiś problem. Kiedy wcześniak opuści inkubator i od dnia lub dwóch jest mu wygodnie i ciepło w otwartym łóżeczku, przestajemy tak często badać jego temperaturę, sprawdzamy ją tylko kilka razy dziennie. Większość wcześniaków zostaje podłączona do monitora czynności serca i oddechu aż do czasu wypisu. Jeśli jednak Twoje dziecko pozostawało w szpitalu z przyczyn innych niż wcześniactwo (na przykład jego stan jest stabilny i wraca do zdrowia po operacji), monitor może zostać odłączony, a dziecko będzie tylko pozostawało pod czujnym okiem pielęgniarek.

              Będziemy również chcieli się upewnić, czy Twoje dziecko je wystarczająco dobrze, aby rosnąć i rozwijać się. Powinno przybierać średnio 15-30 gramów dziennie – i radzić sobie bez heroicznych wysiłków ze strony osoby karmiącej! Wcześniak, który je bardzo wolno, zazwyczaj potrzebuje nieco więcej czasu w szpitalu, aby rozwinąć uwagę i umiejętności potrzebne do pobierania wystarczających ilości pokarmu.

              Większość wcześniaków będzie miała raz w tygodniu badaną krew do czasu wypisu, w celu upewnienia się, że nie mają zbyt dużej niedokrwistości. Również dzieci leczone farmakologicznie mogą mieć co jakiś czas pobieraną krew, aby sprawdzić, czy w miarę jak rosną dawki, wyniki pozostają prawidłowe.

              Im bliżej dnia wypisu, tym krótsze będą nasze codzienne notatki w karcie dziecka i coraz mniej będziemy mieli do powiedzenia o jego stanie. Co można mówić o dziecku, które po prostu rośnie? Na to właśnie czekamy – nic nadzwyczajnego, po prostu miłe, nudne dni.

 

Najczęstsze kwestie i decyzje

 

Bezdechy i bradykardia: Ponieważ bezdechy i bradykardia są najczęściej najpóźniej ustępującymi oznakami niestabilności, rodzice często pytają, czy dziecko powinno mieć w domu monitor bezdechów. Decyzja o domowym monitoringu powinna być zawsze podejmowana wspólnie z lekarzem, po szczegółowym przedyskutowaniu wszystkich za i przeciw.

              Opinie lekarzy na temat domowego monitoringu są różne, ale w większości przypadków czekają oni, aż dziecko wyrośnie z bezdechów, zanim wypiszą je do domu. Bezdechy wcześniacze zazwyczaj ustępują niedługo po tym, jak dziecko nauczy się samo jeść i utrzymywać temperaturę ciała – a oba te warunki i tak muszą być spełnione przed wypisem. Monitory są nieporęczne i niewygodne, nie udowodniono z ich używania specjalnych korzyści, a mogą bardzo zwiększyć niepokój rodziców, jeśli alarm włącza się zbyt często. Nie chcielibyśmy też wysyłać dziecka do domu – z monitorem bezdechów czy nie – jeśli trzeba więcej niż łagodnej stymulacji, aby zaczęło znowu oddychać. Na oddziale szpitalnym możemy szybko i odpowiednio interweniować, jeśli zachodzi taka potrzeba.

              Są jednak wyjątki. Czasami oddychanie dziecka dojrzewa znacznie dłużej niż pozostałe funkcje życiowe i bezdechy. Uważamy, że korzyści rozwojowe dla dziecka i zmniejszenie stresu rodziny przez wypis przewyższają niedogodności związane z domowym monitoringiem. Jeśli dziecko wychodzi do domu, nadal otrzymując leki przeciw bezdechom, nawet jeśli epizody nie pojawiały się od jakiegoś czasu, wolimy je monitorować, ponieważ jeśli lekarstwo zostanie zapomniane lub dawka z upływem czasu stanie się zbyt niska, bezdechy mogą się nasilić. Jeśli jesteś przekonana, że nie będziesz mogła zasnąć, kiedy Twoje dziecko nie będzie miało monitora po wszystkim, co przeszło, również uważamy, że warto – dla Twojego spokoju ducha.

              Kolejnym często zadawanym pytaniem jest to, czy konkretny epizod, który miało dziecko, „liczy się” jako poważny bezdech lub bradykardia czy nie – to znaczy, czy odsunie w czasie jego wypis. Często ostatni tydzień dziecka w szpitalu upływa na liczeniu dni bez bezdechów. Chcemy, aby minęło osiem dni bez epizodów, aby upewnić się, że bezdechy wcześniacze naprawdę ustąpiły. Zdarza się, że pojawiają się co jakiś czas sygnały monitora czy zmiany w czynności serca, podczas gdy dziecko je, które sprawiają, że zastanawiamy się, czy układ oddechowy naprawdę dojrzał. Odpowiedź nie zawsze jest prosta i będzie zależeć od okoliczności i oceny lekarza dziecka. Ogólnie epizod uważamy za istotny, jeśli dziecko wymaga stymulacji, aby zacząć ponownie oddychać lub jeśli czynność serca spada poniżej 60 uderzeń na minutę. Epizodów występujących podczas jedzenia, wskutek ulewania lub zakrztuszenia, nie liczymy. Dzieci zazwyczaj radzą sobie z nimi szybko i samodzielnie, poza tym osoba karmiąca w domu będzie je uważnie obserwować i będzie w stanie pomóc w razie potrzeby.

 

Dysplazja oskrzelowo-płucna i domowa tlenoterapia: Niektóre dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną mają się dość dobrze – ładnie rosną, ich problemy medyczne są odpowiednio leczone, potrzebują tylko nieco dodatkowego tlenu – i potencjalnie mogą zostać wypisane do domu. Zanim jednak to nastąpi, musimy ustalić kilka rzeczy. Po pierwsze, że Twoje dziecko będzie potrzebowało tlenu przynajmniej przez kilka tygodni – jeśli nie, szkoda wysiłku i niepokoju związanego z organizowaniem domowej tlenoterapii. Będziemy się starali to ustalić na podstawie jego badań radiologicznych klatki piersiowej i wzorca oddychania oraz tego, ile tlenu otrzymuje obecnie i jak szybko postępuje odłączanie. To kolejny moment, kiedy przydałaby się nam kryształowa kula. Po drugie, ilość tlenu i leków, jakie otrzymuje, powinna być stabilna i przewidywalna, abyśmy mogli powiedzieć Ci, co podawać. Dostosowanie terapii do zmiennych stanów Twojego dziecka nie jest czymś, co możesz robić w domu. Po trzecie, Twoja rodzina i dom muszą być odpowiednie i bezpieczne. Powinien być odpowiedni pokój do przechowywania sprzętu do tlenoterapii, tak aby nie został przypadkowo potrącony lub rozlany i aby znajdował się z dala od ognia. Nikt w domu nie powinien palić, ponieważ tlen jest łatwopalny – i ponieważ bierne wdychanie dymu papierosowego może poważnie pogorszyć oddychanie dziecka. Rodzice i opiekunowie muszą chcieć i zostać przeszkoleni pod kątem używania sprzętu, rozpoznawania i odpowiadania na oznaki problemów oraz w razie konieczności przeprowadzenia resuscytacji. W domu musi być telefon w razie sytuacji awaryjnej oraz dobra opieka lokalnego pediatry i kliniki dla dzieci z domową tlenoterapią. Wreszcie musisz wyrazić zgodę na pomoc agencji pomocy domowej, która zapewni sprzęt i co jakiś czas będzie sprawdzać stan dziecka i Twój, aby upewnić się, że wszystko idzie dobrze.

              Będziesz zaskoczona, jak bardzo rutynowa staje się domowa tlenoterapia, gdy już się do niej przyzwyczaisz. Niektórzy rodzice mówili na przykład, że choć zbiornik z tlenem wyglądał dla nich początkowo jak bomba, po pewnym czasie nie rozumieli zdziwienia znajomych na jego widok. Oczywiście będziemy starali się rozwiać Twoje lęki. Mimo to nie wahaj się powiedzieć nam, jeśli zapewnienie domowej tlenoterapii jest dla Ciebie zbyt dużym obciążeniem i nie sądzisz, byś mogła sobie z tym poradzić. Wypisywanie dzieci z taką ilością aparatury medycznej jest stosowane od niedawna i nie ma powodu, aby sądzić, że wszystkie rodziny chcą lub są w stanie temu podołać. Jeśli domowa tlenoterapia nie jest dla Ciebie, możemy zatrzymać Twojego wcześniaka w szpitalu trochę dłużej. Jeśli nadal nie jesteś gotowa zabrać go do domu, nawet po długim okresie stabilności możemy poszukać innych miejsc, takich jak szpitale rehabilitacyjne (sanatoria), gdzie będzie mogło rosnąć i wracać do zdrowia w spokojniejszym otoczeniu, które będzie bardziej odpowiednie dla jego rozwoju.

 

Karmienie: Jeśli Twój wcześniak nadal otrzymuje specjalną mieszankę, będziemy się zastanawiać, czy zmienić jego dietę przed wypisem. Większość wcześniaków wystarczająco zdrowych i dużych, aby iść do domu, jest gotowa na mieszankę przejściową, która ma więcej kalorii, soli i minerałów niż zwykła mieszanka dla zdrowych dzieci i jest bardziej dostępna i tańsza niż mieszanka dla wcześniaków. Zazwyczaj wprowadzamy zmianę na kilka dni przed wypisem, aby upewnić się, że maluch nadal dobrze je i rośnie. Z drugiej strony, jeśli Twój wcześniak miał duże problemy z nietolerancją pokarmową w przeszłości i wreszcie zaczął dobrze jeść i rosnąć na specjalnej mieszance, nie będziemy ryzykować zmian tuż przed wypisem. W takim przypadku wysyłamy dziecko do domu ze specjalną mieszanką, z zamiarem wprowadzenia zmiany za kilka tygodni, kiedy będzie bardziej dojrzałe i dobrze poczuje się w domu. Dokładny moment podjęcia tej decyzji będzie zależał od pediatry dziecka, który będzie je ważył i mierzył oraz dokładnie śledził jego postępy. Matki, które będą karmić wyłącznie piersią w domu, ale nie karmiły dziecka dużo na oddziale, mogą zostać poproszone o pozostanie z dzieckiem przez całą dobę przez dzień lub dwa przed wypisem, by upewnić się, że matka i dziecko dobrze sobie radzą z karmieniem całodobowym.

 

Leki: Wcześniaki są zazwyczaj leczone lekami przeciwko bezdechom, dysplazji oskrzelowo- -płucnej lub refluksowi. Te problemy stopniowo ustępują; w gruncie rzeczy wyrośnięcie z nich jest jedną z oznak, że dziecko jest gotowe do wyjścia do domu. W miarę więc jak zbliża się dzień wypisu, lekarz Twojego dziecka będzie decydować, które leki spróbować odstawić, a z którymi dziecko powinno pójść do domu.

              Zazwyczaj staramy się ograniczać leki do minimum (wiemy, że rodzice mają wystarczająco dużo na głowie bez konieczności pamiętania i prób podawania leków dziecku, które zazwyczaj nie chce współpracować), odstawiając je kilka dni przed wypisem, aby upewnić się, że nie nastąpi nawrót choroby. W przypadku leków dożylnych, bez których nie może sobie poradzić, przejdziemy na dawki doustne. Nie możemy wymagać, byś dopasowywała dawki leków w domu, chcemy więc upewnić się, że Twoje dziecko będzie stabilne przez około tydzień na stałych dawkach, zanim spokojnie je wypiszemy. Jeśli dziecko jest wypisywane do domu w trakcie przyjmowania leków, lekarz może liczyć na to, że wyrośnie z aktualnej dawki (co pozwoli na odstawienie leku) lub planować zwiększanie dawek, w miarę jak dziecko rośnie. Możesz poprosić o wyjaśnienie, jakie są jego zamiary.

 

Badania kontrolne: Przed wypisaniem dziecka chcemy się upewnić, że wszelkie pilne problemy medyczne są rozwiązane i że ustalone są badania kontrolne mniej pilnych. Na przykład jeśli Twój wcześniak ma retinopatię, porozmawiamy przed wypisem z okulistą, aby dowiedzieć się, czy maluch nie potrzebuje bardzo częstych badań oczu lub natychmiastowej terapii. Będziemy się starali, aby dziecko było badane lub prowadzone przez specjalistę, który zdiagnozował lub leczył dany problem, aby upewnić się, że jest ono dobrze leczone.

              W przypadku wcześniaków zagrożonych opóźnieniami rozwojowymi (konkretne kryteria ryzyka są różne w zależności od lekarza i szpitala, ale zazwyczaj związane są z wiekiem i masą urodzeniową, problemami medycznymi i trudną sytuacją społeczną), będziemy umawiać wizyty w klinikach specjalizujących się w ocenie rozwoju i wzrostu wcześniaków. Mamy nadzieję na wczesne zauważenie ewentualnych problemów i zapewnienie rodzicom odpowiedniej pomocy. Dla dzieci najbardziej zagrożonych (na przykład tych z leukomalacją okołokomorową lub ciężką dysplazją oskrzelowo-płucną) możemy dodatkowo zorganizować wizyty domowe pielęgniarki lub pracownika społecznego. Programy opieki nad dziećmi są ogromną pomocą dla rodzin, jeśli więc kwalifikujesz się do niego, będziemy Ci doradzać, byś go przyjęła. Niektórzy rodzice czują się dotknięci lub denerwują się – sądząc, że uważamy, że nie są w stanie odpowiednio zaopiekować się swoim wcześniakiem lub boją się, że ich rodzicielstwo będzie oceniane i osądzane przez osoby z zewnątrz. Absolutnie nie to mamy na myśli, aranżując te usługi. Oznaczają one otwarcie drzwi dla możliwości i doświadczeń, jakich nawet najlepsi rodzice nie są w stanie zapewnić samodzielnie.

              Poprosimy Cię, byś wybrała pediatrę i zasugerujemy termin pierwszej wizyty. W przypadku większości wcześniaków będzie to tydzień lub dwa po wypisie, aby upewnić się, że nie pojawiły się żadne nowe problemy oraz że maluch je i rośnie zdrowo. Czasem będziemy chcieli, by lekarz zobaczył dziecko wcześniej – aby zrobić badanie krwi lub upewnić się, że problemy medyczne, które ma, są stabilne lub poprawiły się. Być może będziesz chciała spotkać się z nowym lekarzem Twojego dziecka, jeszcze zanim zostanie ono wypisane, aby się poznać i przedyskutować swoje obawy z lekarzem, który wkrótce będzie odpowiedzialny za opiekę nad Twoim maluchem.

              Wielu rodziców zastanawia się do kogo dzwonić, na oddział czy do swojego nowego lekarza, jeśli mają pytania wkrótce po wypisie. Nie mamy nic przeciwko odpowiadaniu na pytania, ale zazwyczaj odsyłamy Was do: „Waszego pediatry”. Proszę, uwierzcie, że nie staramy się Was unikać – po prostu odpowiednio Was ukierunkować i zapewnić ciągłość opieki w przyszłości. O ile Wasz problem nie jest bezpośrednio związany z czymś, czym zajmowaliśmy się na oddziale lub dzwonisz w sprawie instrukcji, które od nas dostałaś, nowy lekarz powinien sobie z nim poradzić – chce też usłyszeć o Twoich obawach, aby lepiej poznać Ciebie i dziecko. Może on zadzwonić do nas po więcej informacji lub naszą opinię. Ale musimy przekazać opiekę nad Twoim dzieckiem pediatrze domowemu.

 

Specjalne wymagania: Czasami opieka nad byłym wcześniakiem wymaga pewnych specjalnych umiejętności i praktyki. Jeśli Twoje dziecko jest wypisywane do domu z jakimś sprzętem (na przykład monitorem lub tlenem), będzie karmione przez sondę lub będzie wymagało jakichś innych form terapii lub leczenia, możemy Cię poprosić o całodobowe pozostawanie na oddziale lub przynajmniej o spędzenie pewnej ilości godzin bez przerwy z dzieckiem przed wypisem. Chodzi o to, aby dać Ci szansę samodzielnej opieki nad dzieckiem, jednocześnie zapewniając pomoc i nadzór. Możemy również poprosić Cię, byś nauczyła się resuscytacji, abyś w przypadku nieprawidłowej pracy jakiegokolwiek sprzętu lub leku, od którego zależy zdrowie Twojego dziecka, mogła zapewnić mu wsparcie do czasu nadejścia pomocy. Większość rodziców cieszy się z tych możliwości nauki, ale niektórzy odbierają nasze prośby jako sygnał, że nie ufamy ich umiejętnościom rodzicielskim. Wręcz przeciwnie – najczęściej uczymy Was tak starannie, ponieważ pragniemy powierzyć delikatnego noworodka Waszej odpowiedzialnej opiece. Nie robilibyśmy tego, gdybyśmy sądzili, że nie będzie z Wami bezpieczny.

 

Kwestie rodzinne

 

              Rodzice uważają czasami, że powinni utrzymywać praktykę higieny i izolacji, z którą spotkali się na oddziale, aby ich dziecko było zdrowe w domu. Oczywiście nie powinnaś narażać swojego prawie noworodka na kontakty z osobami chorymi ani zabierać go w miejsca tłumne w okresie zimowych przeziębień, pamiętaj jednak, że wychodzi on do domu, aby mieć kontakt z wieloma rzeczami, których brakowało w szpitalu. Wypisujemy Twojego wcześniaka, ponieważ to jest teraz dla niego dobre – nie tylko ze względu na Ciebie lub szpitalną politykę ubezpieczeniową. Dzieci rozwijają się w domu lepiej niż gdziekolwiek indziej, ponieważ są tu stymulowane różnego rodzaju widokami, dźwiękami i zapachami, otrzymują mnóstwo kochającego dotyku i kontaktują się z rodziną i przyjaciółmi, stając się częścią społeczności. Twoje naturalne otoczenie jest dobrym otoczeniem dla niemowlęcia. Używaj zdrowego rozsądku, aby je chronić – tak jak każdy rodzic – ale nie uważaj, że dom jest gorszy od szpitala. Jeśli sprawisz, aby stał się do szpitala podobny, zmniejszysz jego wartość dla dziecka.

              Niektórzy rodzice bardzo się niepokoją o, w ich opinii, zbyt nagłe przejście od ciągłej obserwacji dziecka na oddziale szpitalnym do nie tak doskonałej opieki domowej. Obiecujemy, że nie wypiszemy dziecka, nie będąc absolutnie pewni, że jest wystarczająco silne, aby rozwijać się doskonale z dala od nieustającej obserwacji pielęgniarek i lekarzy. Aby pokazać Ci, że monitor czynności serca i oddechu nie jest już potrzebny, staramy się wyłączyć go dzień lub dwa przed wypisem; ale, szczerze mówiąc, czasami o tym zapominamy! Przykro nam, jeśli zwiększa to niepotrzebnie Twoje napięcie i lęk. Możesz uważać te kilka dodatkowych dni z monitorem za dodatkowe zabezpieczenie.

              Aha, jeszcze jedno. Pamiętaj, aby odwiedzać nas czasem – i przysyłać zdjęcia. Jesteśmy bardziej przywiązani do Twojego dziecka, niż Ci się wydaje. A kto nie lubi patrzeć, jak jego dzieci rosną?

 

Pytania i odpowiedzi

 

Bezpieczny dom wcześniaka

 

Lekarze mówią, że moje dziecko jest gotowe, aby wyjść do domu. Ale co powinniśmy zrobić, żeby się na to przygotować? Wydaje mi się, że powinnam zamknąć je w sejfie, aby było bezpieczne!

 

Dopasowywanie pościeli do tapety, szukanie słodkiej karuzeli do zawieszenia nad łóżeczkiem oraz posiadanie odpowiedniej ilości ubranek i pieluch to problemy, z jakimi zazwyczaj spotykają się rodzice przygotowujący dom na przyjęcie noworodka. Ale zabieranie do domu wcześniaka to inna historia. Wiele rodziców zaczyna się zastanawiać, czy ich dom i opieka są odpowiednie dla wcześniaka. Po oglądaniu dziecka otoczonego specjalistyczną opieką w higienicznym otoczeniu szpitalnym przeniesienie go z tego bezpiecznego portu do domu wydaje się groźne.

Oto pierwsza rada. Twoja kochająca obecność jest tym, czego dziecko potrzebuje teraz, gdy jest gotowe wrócić z Tobą do domu. Jest tylko kilka uwag, prostych do zapamiętania i zastosowania, które przystosują Twój dom i nawyki do potrzeb wcześniaka. Większość ma na celu pomoc w zapobieganiu przeziębieniom i innym infekcjom, na które jest nadal bardziej narażony niż przeciętny noworodek w pierwszych tygodniach i miesiącach po opuszczeniu szpitala.

 

Podstawowe wskazówki „co robić, a czego nie”:

 

-          Wyprowadzaj swojego wcześniaka na spacery, ale nie wystawiaj go zbyt długo na silny wiatr lub słońce. Kiedy jest na dworze, a słońce świeci, chroń go kapeluszem z szerokim rondem lub parasolką. Nie stosuj kremów ochronnych: o ile pediatra nie zaleci inaczej, ich stosowanie nie jest bezpieczne aż do czasu ukończenia przez dziecko sześciu miesięcy, kiedy jego skóra jest grubsza.

-          Unikaj zabierania go do kościołów, kin, centrów handlowych i innych zatłoczonych miejsc, gdzie jest większe ryzyko złapania przeziębienia lub innej infekcji.

-          Ustalając wizyty u pediatry, proś o jak najwcześniejszą godzinę. Jeśli jesteś pierwszym pacjentem w ciągu dnia, zmniejsza się prawdopodobieństwo, że będziesz musiała czekać w poczekalni pełnej chorych dzieci.

-          Poproś krewnych i znajomych, którzy Was odwiedzają, aby upewnili się, że ich małe dzieci pozostaną w pewnej odległości od Twojego wcześniaka oraz aby odłożyli wizytę, jeśli są przeziębieni, mają grypę lub inną chorobę zakaźną. Jeśli Ty lub ktoś inny w rodzinie ma infekcję oddechową, unikaj kontaktu twarzą w twarz z dzieckiem, lub noś jednorazową maseczkę papierową, gdy jesteś w jego pobliżu, na przykład podczas karmienia. Starsze rodzeństwo powinno myć ręce po powrocie do domu ze szkoły, zabaw sportowych lub spotkań z innymi dziećmi. W razie choroby powinny być trzymane z daleka od malucha do momentu, gdy przestaną zarażać.

-          Myj ręce po wycieraniu nosa, przewijaniu rodzeństwa oraz pracach przy surowym jedzeniu. Pamiętaj o myciu rąk, ale nie pozwól, aby stało się to obsesją. Nie musisz przestrzegać zasad higieny obowiązujących na OITN.

-          Kiedy jesteś z dzieckiem poza domem, niewielka paczka wilgotnych chusteczek przyda się nie tylko do wycierania pupy. Możesz ich używać do wycierania zabawek i smoczków, które upadły na podłogę, siedzeń w wózkach w supermarkecie i tym podobnych. Są również świetne do wycierania rąk.

-          Normalne zalecenia dotyczące utrzymania w czystości i przechowywania butelek, smoczków, laktatora i mleka lub mieszanki odnoszą się do wcześniaków tak samo jak do dzieci donoszonych.

-          Jeśli musisz, umieść znaki wokół domu i bądź absolutnie nieugięta w stosunku do rodziny i przyjaciół: w Twoim domu obowiązuje całkowity zakaz palenia, ze względu na dziecko. Wszystkie wcześniaki, a szczególnie te z dysplazją oskrzelowo-płucną, powinny unikać kontaktu z dymem, kurzem, sierścią zwierząt, aerozolami oraz oparami farb. Te czynniki drażniące mogą spowodować świst oddechowy, kaszel i trudności w oddychaniu.

-          Upewnij się, że masz odpowiedni dla wcześniaka fotelik samochodowy (patrz strona…).

-          Jeśli Twoje dziecko jest podłączone do monitora bezdechów, upewnij się, że możesz usłyszeć alarm w każdym miejscu w domu. Przeczytaj też „Zagadnienia szczegółowe” dotyczące monitorów na stronie… , znajdziesz tam więcej praktycznych rad.

 

Dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną są bardziej narażone na infekcje oddechowe, które mogą być na tyle poważne, aby doprowadzić do powtórnej hospitalizacji. W ich przypadku powyższe środki ostrożności powinny być przestrzegane przez rok lub dłużej (zapytaj o to pediatrę). Inne specjalne porady:

-          Rodzice i opiekunowie dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną powinni się szczepić przeciwko grypie raz w roku.

-          Jeśli Twoje dziecko otrzymuje tlen, przestrzegaj wymagań dotyczących czystości, szczególnie nawilżacza, oraz zaleceń dotyczących bezpieczeństwa (patrz  strona…).

-          Jeśli Twoje dziecko ma ciężką dysplazję oskrzelowo-płucną, rozważ wprowadzenie następujących środków zapobiegających rozwojowi alergii i astmy. Aby zwalczyć roztocza kurzu domowego: wyeliminuj lub ogranicz dywany, pościel, której nie można prać w gorącej wodzie, obicia, zasłony, maskotki; poduszki i materace włóż w plastikowe pokrowce pod poszewkami i prześcieradłami; używaj odkurzacza wyposażonego w specjalny filtr cząsteczek powietrza o wysokiej skuteczności (HEPA); pierz bieliznę pościelową przynajmniej raz w tygodniu, zawsze w wysokiej temperaturze. Aby zwalczyć pasożyty zwierzęce: jeśli to możliwe, znajdź nowy dom dla swoich zwierząt. Jeśli nie możesz się z nimi rozstać, nie wpuszczaj ich do domu, a przynajmniej w pobliże sypialni dziecka i dywanów. Aby zwalczyć karaluchy: wytęp je i starannie wyczyść wszelkie powierzchnie, na których przebywały. Pamiętaj o przestrzeganiu środków ostrożności podczas stosowania trucizn. Aby zwalczyć pleśń: zastosuj środek przeciw wilgoci i starannie wyczyść pleśń z łazienki.

 

Oprócz tego, co wymieniliśmy i ewentualnych specjalnych zaleceń lekarza, Twój wcześniak nie potrzebuje nic poza tym, co normalnie robi się dla donoszonego noworodka. Większość książek dla rodziców przedstawia przegląd rzeczy, które rodzice powinni zrobić w różnym wieku dziecka, aby zapobiec urazom. Twój wcześniak wymaga, byś po prostu przestrzegała tych zaleceń dla jego wieku skorygowanego (liczonego od planowanego terminu porodu). Czy nie miło jest przestrzegać tych samych zasad co wszyscy świeżo upieczeni rodzice, po wszystkich szczególnych okolicznościach i konsekwencjach przedwczesnego porodu Waszego dziecka?

 

Pieluszki i ubranka

 

Gdzie mogę znaleźć pieluszki dla wcześniaków i ubranka dla mojego dziecka?

 

              Nareszcie przyszedł czas zakupów dla Twojego ślicznego maleństwa. Zasługuje na królewskie traktowanie po wszystkim, co przeszło, a Ty zasługujesz na możliwość kupienia tych wszystkich ślicznych ubranek, które tak długo podziwiałaś z daleka. Ale zanim poświęcisz dużo czasu i pieniędzy na kupowanie specjalnych pieluch i ubranek w rozmiarach dla wcześniaków, przypomnij sobie jedno: wcześniaki rosną szybko. Prawdopodobnie nie zdążysz ich długo używać, zanim maluch będzie gotowy na zwykłe, noworodkowe ubranka.

              Postaraj się więc oprzeć pokusie zainwestowania w kompletną wcześniakową garderobę. Pomyśl o kupieniu tylko kilku komplecików, w które Twój wcześniak będzie się mógł wystroić na specjalne okazje. Pamiętaj, że ubranka noworodkowe różnią się wielkością w zależności od producenta i najmniejsze mogą być prawie dobre na Twoje dziecko. W pozostałych przypadkach po prostu podwiń rękawy i nogawki i obserwuj, jak w ciągu kilku tygodni małe rączki i nóżki zaczną je wypełniać. W końcu wszystkie noworodki spędzają większość czasu ubrane wygodnie w luźne piżamki wiązane u dołu, elastyczne śpioszki i koszulki, które zazwyczaj są kupowane o rozmiar za duże. Najbardziej odpowiada im styl „luźny”!

              Wiele szpitali wysyła maluchy do domu z paczką pieluch dla wcześniaków. Jeśli nikt o tym nie wspominał, zapytaj. Kiedy je zużyjesz, spróbuj stosować normalny rozmiar noworodkowy, zawijając pieluszki do dołu w pasie, aby lepiej pasowały. Przez jakiś czas mogą być za luźne, ale prawdopodobnie będą pasować.

              Jeśli zdecydujesz się sama uszyć ubranka dla Twojego dziecka, pamiętaj, aby używać miękkich materiałów i unikać drapiących szwów oraz akcesoriów.

              I pamiętaj – niezależnie od tego, co Twoje dziecko ma na sobie, zawsze wygląda ślicznie!

 

Wybór pediatry

 

Jak wybrać odpowiedniego pediatrę dla mojego wcześniaka?

 

              Kiedy Twoje dziecko od urodzenia było otoczone opieką wysoko wyspecjalizowanych neonatologów i pielęgniarek neonatologicznych, przeniesienie go pod opiekę zwykłego lekarza rodzinnego lub pediatry, który a) nie jest specjalistą od wcześniaków, b) nie będzie ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin