Centrowanie koła.doc

(89 KB) Pobierz
Centrowanie koła

Centrowanie koła
Koła

Centrowanie koła jednym z najtrudniejszych elementów serwisu roweru. Potrzebne jest wyczucie, doświadczenie i cierpliwość. Spróbuję w prosty sposób przedstawić tę naprawę.

Będzie nam potrzebny jeden specjalistyczny kluczyk do centrowania tradycyjnych kół. W zależność od grubości nypla dobieramy odpowiedni kluczyk. Najpopularniejsze to 3.2, 3.3 i 3.4 mm.

Do centrowania koła wykorzystamy ramę naszego roweru. Większość z nas nie posiada w swoim domowym warsztacie centrownicy, a rama rowerowa świetnie spełnia tę funkcję.

Do dokładnej naprawy należy zdjęć oponę. Koło wpinamy w ramę, a linkę hamulcową napinamy tak żeby klocki były blisko obręczy.

Sprawdzamy naprężenie szprych jeżeli jakaś szprycha jest luźna dokręcamy ją z wyczuciem.
Ustawiamy wychylenia boczne. Kiedy obręcz ociera o prawy klocek naciągamy szprychy po lewej stronie a szprychy po prawej luzujemy na całej długości wychylenia. Dla przykładu: koło bije w prawo około 3mm na długości 5 szprych. Naciągamy o 1 obrót 3 szprychy po lewej stronie i popuszczamy szprych o jeden obrót po prawej stronie. Przy mniejszych wychyleniach można sterować obręczą wkręcając i wykręcając nyple tylko z jednej strony. Przy dużych wychyleniach sterowanie jedną stroną spowoduje bicie koła góra/dół, dlatego jedną stroną naciągamy a drugą popuszczamy w celu równomiernego naprężenia szprych.

Do dokładniejszej regulacji może posłużyć się flamastrem.

Mocno kręcimy kołem i powoli przytykamy flamaster do obręczy tam gdzie pojawi się kreska, naciągamy koło.

Do centrowania koła góra/dół też możemy posłużyć się flamastrem, tak samo jak przy wychyleniach bocznych flamaster zaznacza nam miejsce bicia, lub montując na widelcu ramy np: klucz imbusowy na dwóch gumkach.
Będzie on naszym odnośnikiem co do centryczności koła. Patrzymy z boku. Jeżeli obręcz zbliża się do krawędzi imbusa lub go dotyka naciągamy wszystkie szprychy ( lewe i prawe) na długości wychylenia. Kręcimy nyplem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeżeli obręcz chowa się do środka popuszczamy na całej długości. Kręcimy nyplem w przeciwną stronę ruchu wskazówek zegara

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin