GŁÓWNE BŁĘDY STWIERDZANE PODCZAS RESUSCYTACJI – ACLS
/wnioski oparte o karty wyjazdowe Pogotowia Ratunkowego w Łodzi w latach 1996-1998 oraz z obserwacji wielu szpitali na terenie kraju/.
1. Organizacyjne:
· Brak w szpitalu zorganizowanego zespołu reanimacyjnego.
· Brak systematycznego nauczania i przypominania obowiązujących algorytmów w resuscytacji:
- powszechna nieznajomość obowiązujących algorytmów resuscytacji.
· Brak szybkiej łączności z zespołem reanimacyjnym.
2. Sprzętowe:
· Brak tlenu lub pusta butla z tlenem.
· Brak szybkiego łącza /dren z odpowiednimi końcówkami/ pomiędzy reduktorem tlenowym a zastawką wlotową w worku Ambu.
· Brak szybkiego dostępu do sprawnego defibrylatora.
· Brak osprzętowania / elektrod/ do przezskórnej stymulacji serca.
3. Manualne:
· Niewłaściwe udrożnienie dróg oddechowych.
· Nieumiejętne posługiwanie się workiem Ambu / brak szczelności pomiędzy maską i twarzą, niewłaściwy rozmiar maski twarzowej /.
· Nieumiejętność w posługiwaniu się defibrylatorem
- złe miejsca przyłożenia elektrod
- brak smarowania elektrod pastą przewodzącą
- niewłaściwa siła nacisku elektrod na klatkę piersiową
- niewłaściwy dobór energii wyładowań
· Niewłaściwie wybierane miejsce na mostku do pośredniego masażu serca.
· Nieprzestrzeganie płaskiego i na twardym podłożu ułożenia reanimowanego pacjenta /reanimowany na miękkim materacu pacjent z uniesioną na poduszce głową/.
4. W leczeniu farmakologicznym:
· Nagminne niepodawanie tlenu podczas sztucznej wentylacji workiem Ambu mimo obowiązku podaży 100% tlenu.
· Nieuzasadnione stosowanie wysokich dawek adrenaliny.
· Nieuzasadnione stosowanie sterydów / zwykle wysokie dawki np. Solu Medrolu, Hydrokortisonu i Dexametazonu - nierzadko stosowane łącznie /.
· Zbyt wysokie dawki Dwuwęglanu Sodu.
· Zbyt wysokie lub za niskie /asystolia/ dawki atropiny.
· Podawanie roztworów glukozy reanimowanym pacjentom bez rozpoznanej hipoglikemii.
PRZEWODNIK DO RESUSCYTACJI 2000
/podstawowe różnice w porównaniu z przewodnikiem z 1998r/
z referatu prof. Bosaerta:
Środki /sposoby i leki/ zostały podzielone na klasy zgodnie z ich wartością terapeutyczną:
Klasa I - zdecydowanie pomocne ( pożyteczne).
Klasa IIa - prawdopodobnie pomocne (pożyteczne).
Klasa IIb - możliwe że pomocne (pożyteczne).
Klasa III - nieprzekonywujące, możliwe że szkodliwe.
Nieokreślone – brak dostępnych dowodów.
Kluczowe kwestie:
· Prostota
· Najpierw telefon/szybko telefon
· Bez nacisku na sprawdzanie tętna
· Ujednolicony stosunek ucisków mostka do oddechów /15:2/ dla 1 i 2 ratowników
· Częstość ucisków 100/min
· Pozycja bezpieczna
· Sam posredni masaż (CPR) lepszy niż brak CPR
· Podkreślenie wagi szybkiego przybycia zespołu medycznego
· Prostota ABCD
· Interpretacja zgodnie z lokalną sytuacją
· Intubacja tchawicy – alternatywnie maska krtaniowa, Combitube itp. z kontrolą ETCO2 – 02 sat.
· Wczesna defibrylacja 200 – 200 – 360J
· Epinefryna (Epinephrine), wasopresyna (Vasopressin)
· Zmniejszająca się rola lidokainy, amiodaronu
C I R C U L A T I O N Volume 102, Number 8, August 22, 2000
Rola BLS w udarze:
1. Ratownicy (świadkowie) w przypadku niereagującego dorosłego powinni najpierw wezwać pomoc „phone first” . Wyjątki: szybki telefon „phone fast” (czyli najpierw CPR) w przypadku dorosłych ofiar utopienia, urazu i zatrucia lekami / Klasa – brak dostępnych dowodów/.
2. Prowadzący BLS powinni zidentyfikować pacjentów z udarem (przez zastosowanie odpowiednich skal) i wykonać szybki transport z wcześniejszym powiadomieniem szpitala w celu zwiększenia szansy przyspieszonego wyboru pacjenta do dożylnej terapii fibrynolitycznej / Klasa I /.
3. Pacjenci z podejrzeniem udaru zasługują na taki sam priorytet do pośpiechu jak pacjenci z ostrym zawałem serca /Klasa IIb/.
4. Ofiary z podejrzeniem udaru niedokrwiennego (po wcześniejszym powiadomieniu) powinni zostać przetransportowani do odpowiedniego szpitala w ciągu godziny od przybycia, chyba , ze szpital jest oddalony drogą lądową > 30 min. /Klasa IIb/
Z A S A D Y W E N T Y L A C J I
5. Zmiany w wentylacji są następujące:
a. Bez stosowania tlenu objętość wdechowa powinna w przybliżeniu wynosić 10ml/kg (700 – 1000ml ) w ciągu 2 sek. / Klasa IIa /.
b. Przy użyciu tlenu (> lub = 40%) stosujemy mniejszą objętość wdechową (w przybliżeniu 400-600ml) w ciągu 1-2 sek.
6. Alternatywne przyrządy do udrożniania g.d.o. ( maska krtaniowa, Combitube) mogą być akceptowane jeśli ratownicy zostali przeszkoleni w ich użyciu.
B A D A N I E T Ę T N A
7. Laicy nie powinni być dłużej uczeni ani nie powinno się od nich oczekiwać sprawdzania tętna. Sygnałem dla ratownika laika do podjęcia CPR ( i użycia automatycznego defibrylatora) jest brak objawów krążenia (normalnego oddechu, kaszlu lub poruszania się). Pracownicy medyczni powinni sprawdzać tętno z oceną objawów krążenia ( oddychanie, kaszel, poruszanie się).
U C I S K I K L A T K I P I E R S I O W E J
8. Częstość ucisków u dorosłych wynosi około 100/min /Klasa IIb/.
9. Stosunek ucisków do oddechów zarówno dla 1 jak 2 ratowników wynosi 15 : 2 (jeżeli ofiara nie jest zaintubowana) /Klasa IIb/.
10. Tylko pośredni masaż serca jest zalecany – podczas pospiesznego przenoszenia pacjenta lub gdy ratownik jest niechętny lub niezdolny do prowadzenia oddychania usta-usta / Klasa IIa/.
11. Propagowanie w społeczeństwie wiedzy na temat CPR i konieczności szybkiego podejmowania CPR /Klasa IIb/.
U S U W A N I E C I A Ł A O B C E G O
12. Ratowników laików nie powinno się już dłużej nauczać usuwania ciała obcego u niereagujacych dorosłych /Klasa IIb/. Jeśli laik podejrzewa ciało obce u nieprzytomnego pacjenta powinien rozpocząć CPR. Po rozpoczęciu sztucznego oddychania laik powinien poszukać ciała obcego w j. ustnej i jeśli jest ono widoczne usunąć. Pracownicy służby zdrowia powinni przeprowadzić kolejno czynności w celu usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych nieprzytomnych ofiar.
A D V A N C E D C A R I O V A S C U L A R L I F E S U P P O R T
(Farmakologia w resuscytacji)
· Amiodarone /Klasa IIb/ i prokainamid /Klasa IIb/ są zalecane dla wstępnego leczenia stabilnej hemodynamicznie tachykardii z szerokimi zespołami przed lidokainą i adenozyną.
· Amiodarone i sotalol są nowymi środkami zalecanymi dla leczenia stabilnej hemodynamicznie, monomorficznej i wielomorficznej tachykardii komorowej (VT) /Klasa IIa/.
· Zalecenia do stosowania bretylium w leczeniu VF/VT-bez tętna zostały zarzucone. Jest on jeszcze w leczeniu akceptowany ale nie zalecany. Daje zbyt dużo efektów ubocznych , szczególnie hipotensję w okresie poresuscytacyjnym /Klasa IIb/.
· Konferencja ekspertów stwierdza, że stosowanie lidokainy może być kontynuowane w leczeniu VF/VT lecz w świetle obecnych badań zasługuje ona jedynie na /Klasę – nieokreślone.
· Konferencja ekspertów w zasadzie nie miała problemu z wyborem amidaronu jako pierwszego z wyboru leku antyarytmicznego dla leczenia nawracających po wstrząsach elektrycznych VF/VT. Trzeba mieć jednak świadomość, że potwierdzenia na jego faktyczną użyteczność są ciągle słabe.
· Magnez okazał się jedynie efektywne w leczeniu rozpoznanej hipomagnezemii i zaburzeniach rytmu –torsades de pointes- jako w tych przypadkach /Klasa IIb/.
· Vasopressin ( arginine vasopressin) może być bardziej użytecznym presorem niż epinephrine w przywracaniu spontanicznego krążenia w zatrzymaniu pracy serca. Vasopressin (40 U i.v. jednorazowo) może zastąpić epinefrynę jako środek / Klasay IIb/.
Brak dalszego uzasadnienia do stosowanie wysokich 0,1 mg/kg dawek epinefryny.
W E N T Y L A C J A
· Obecnie zalecana objętość oddechowa jest niższa i powinna wynosić 6 –7 ml/kg w czasie 1,5-2 sek. /Klasa IIa/. Większa objętość zwiększa ryzyko rozdęcia żoładka bez poprawy utlenienia krwi. Zalecane jest podawanie 100% tlenu także w oparciu o saturację.
· Dopuszcza się alternatywne wobec intubacji dotchawiczej rozwiązania w celu udrożnienia g.d.o (maska krtaniowa, Combitube).
· Pomiar CO2 w powietrzu wydechowym podczas CPR jest obecnie zaliczany do /Klasy IIb/. Inne niż CPR stany nagłe wymagają stałego pomiaru ET – CO2 jako /Klasa IIa/.
D E F I B R Y L A C J A
· Pracownicy służby zdrowia powinni zostać obowiązkowo przeszkoleni w obsłudze zewnętrznych automatycznych defibrylatorów.
· Szpitale muszą posiadać programy dla wczesnej CPR i wczesnej defibrylacji tak aby można je było dostarczyć pacjentowi w każdym miejscu szpitala /Klasa I/.
· Programy publicznego dostępu do automatuycznego defibrylatora mają potencjalnie zmniejszyć jeden z największych problemów zdrowotnych - VF powodujące zatrzymanie pracy serca.
· Programy dostępu publiczności do automatycznego defibrylatora powinny dotrzeć do miejsc gdzie występuje prawdopodobieństwo zatrzymania krążenia co najmniej 1 na 5 lat.
Rozpatrywane są takie miejsca jak: duże środki transportu osób, markiety, baseny, teatry, kina , boiska sportowe, domy opieki itp.
mapmapek