Do czego można wykorzystać krowę po śmierci.doc

(9064 KB) Pobierz

 

 

                      Do czego można wykorzystać krowę po śmierci?

 

 

 

 

Do czego można wykorzystać krowę po śmierci?

Prawie nikt z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że produkty pochodzenia zwierzęcego (wykonane zazwyczaj z wnętrzności lub kości krów) są niemal wszędzie wokół nas – ukrywają się w wyposażeniu naszego samochodu, składają się z nich najlepsze rakiety tenisowe, a nawet elegancka porcelanowa zastawa stołowa.

 

 

 

 

Producenci nowego programu BBC pt. „Kill It Cut It Use It” (Zabij, potnij, wykorzystaj ) postanowili uzmysłowić widzom, jak wiele rzeczy, których na co dzień używamy, wykonanych jest z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

 

 

 

 

Większość z nas jest przekonana, że przedmioty, które nas otaczają, wykonane są w ogromnej mierze z tworzyw sztucznych – tymczasem mnóstwo z nich ma w sobie elementy martwych zwierząt. Tylko w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii przeznaczono do uboju ponad dwa miliony bydła i 14 milionów owiec. Zakłady produkcyjne wprowadziły ten innowacyjny sposób recyclingu, by sprawić, żeby żaden fragment ciała zabitego zwierzęcia się nie zmarnował.

 

 

 

 

W pierwszym odcinku nowego programu trzech młodych miłośników samochodów odkryło, że skóra krowy jest wykorzystywana do produkcji tapicerki w modelach Aston Martin DB7. Dziennikarze śledzili całą drogę zwierzęcia, poczynając od rzeźni, przez grabarnię, potem skóra znalazła się na gigantycznej taśmie, aż wreszcie zakończyła swoją „podróż” w salonie samochodowym. Do wykonania tapicerki w standardowym samochodzie rodzinnym potrzebna jest skóra uzyskana z 2-3 krów.

 

 

 

 

Później program przenosi się do Lake District, a prowadzący odkrywają, jak krowie rogi przemieniają się w guziki. Rogi wykorzystywane przez brytyjskiego producenta guzików Abbeyhorn Lakeland, pochodzą od bydła z Nigerii, gdzie stanowią uboczny produkt przemysłu mięsnego. Brytyjskie krowy mają usuwane rogi, gdy są jeszcze młode.

 

 

 

 

Następnym przystankiem jest Stoke, gdzie dziennikarze uczą się, jak ze sproszkowanych krowich kości wytworzyć elegancką porcelanową zastawę stołową. Jedna filiżanka składa się w 50 procentach z popiołu kostnego.

 

 

 

Na koniec dziennikarze odwiedzają jedną z fabryk w Norfolk, która skupuje krowie jelita z lokalnych rzeźni i produkuje z nich naciąg do tenisowych rakiet bardzo popularny wśród wielu najlepszych tenisistów na świecie. Jelita są oczyszczane i krojone na długie paski. Następnie, przez 6 tygodni, są poddawane obróbce chemicznej, mającej na celu zabezpieczenie wytworzonych nici przed pękaniem. Do wykonania naciągu jednej rakiety tenisowej używa się jelit od ok. 5 krów.

 

 

 

 

Równie ważnym „półproduktem” okazują się krowie kopyta. Zawarte w nich białko - keratyna – jest wykorzystywana w pianie gaśniczej, której używają strażacy, zwłaszcza na lotniskach, ponieważ świetnie nadaje się do tłumienia płonącego paliwa lotniczego. Keratyna łączy bąbelki piany, dzięki czemu tłumi ona palący się ogień tak jak przeciwpożarowy koc.

 

 

 

 

Co jeszcze jest wykorzystywane w produkcji przedmiotów codziennego użytku?

 

• Ambergris - niestrawione kałamarnice zwracane przez kaszaloty – używane są do produkcji ekskluzywnych perfum

 

• Łożysko – serum wykonane z łożysk owiec jest częstym składnikiem ekskluzywnych kremów do pielęgnacji twarzy, używa się go także podczas zabiegów kosmetycznych

 

• Rybia łuska - używa się jej często do produkowania designerskich torebek, pasków a nawet bielizny

 

• Chityna – substancja, z której zbudowane są muszle m.in. krewetek, jest wykorzystywana w bardzo wielu produktach – np. w żelu do włosów

 

• Świńska zastawka - niektórzy pacjenci chorujący na serce zawdzięczają swoje życie wszczepionym świńskim zastawkom.

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin