Scenariusz zajęc zintegrowanych klasa I
Krąg tematyczny: Wiosna wokół nas.
Temat dnia: Opowiadamy, piszemy i śpiewamy o wiośnie.
Zapis w dzienniku: Wielozdaniowe wypowiedzi ustne na temat wiosny na podstawie obserwacji uczniów, ilustracji i wiersza pt. „Wiosna”. Dobieranie zdań pasujących do treści ilustracji. Rozwijanie zdań o zwierzętach i roślinach, które zwiastują wiosnę. Śpiewanie piosenki „Powitalny koncert”.
Powtórzenie mnożenia w zakresie 20. Rozwiązywanie zadań tekstowych. Zabawa gimnastyczna.
Cele:
v umie przedstawić piękno wiosny w wielozdaniowej wypowiedzi,
v umie rozwijać zdania pojedyncze,
v potrafi mnożyć w zakresie 20,
v rozwiązuje zadania tekstowe związane z obliczaniem wartości,
v umie zaśpiewać piosenkę „Powitalny koncert”,
v bierze udział w zabawach gimnastycznych.
Metody:
Słowne: rozmowa, opowiadanie, pogadanka,
Oglądowe: pokaz
Praktycznego działania: liczenie, układanie, pisanie,
Formy: indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: krzyżówka, ilustracje kwiatów wiosennych, rysunki dzieci o wiośnie, wiersz „Wiosna”, liczmany, monety, rozsypanki wyrazowe, zadania matematyczne, ćwiczenia, kaseta
z piosenką.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć. Rozwiązanie krzyżówki z hasłem : WIOSNA.
Dzieci wpisują do diagramu nazwy kwiatów wiosennych, które poznały na poprzednich zajęciach.
Na tablicy znajdują się ilustracje, które przedstawiają kwiaty. Dzieci rozpoznają jaki to kwiat
i wpisują do diagramu.
1- pierwiosnek
2- zawilec
3- krokus
4- sasanka
5- przebiśnieg
6- przylaszczka
1.
2.
3.
4.
5.
6.
2. Zapowiedź tematu zajęć: Dzisiaj na zajęciach będziemy opowiadać o wiośnie, układać i rozwijać zdania, liczyć zadania i śpiewać o wiośnie.
3. Ciche czytanie wiersza pt. ”Wiosna”. Udzielenie odpowiedzi na pytania związane z treścią wiersza.
- Jak przyszła wiosna?
- Czym obsypała śliwy i czeremchy?
- Na co czeka wiosna?
4. Opowiadanie o wiośnie na podstawie ilustracji wykonanych przez dzieci.
Dzień wcześniej dzieci malowały wiosnę. Na ilustracji znajduje się łąka z kwiatami, kwitnące drzewa, bocian z żabką, nad kwiatami fruwają kolorowe motyle, w górze świeci słońce, wszędzie jest zielono.
5. Dobieranie zdań , które pasują do ilustracji.
Proponowany tekst:
Jest wiosna. Świeci słońce. Kwitną drzewa i kwiaty. Nad łąką latają motyle. Paweł łowi ryby.
Bocian łowi żaby. Pies goni zająca.
Polecenia do tekstu i ilustracji:
- Skreśl zdania , które nie pasują do ilustracji.
- Otocz pętlą zdanie, które mówi, jak to pora roku.
- Jaki tytuł można nadać tej ilustracji?
6. Rozwiązanie zagadki matematycznej na tablicy.
Na tablicy umieszczone są kwiatki, na których są przykłady mnożenia w zakresie 20 i literki.
W tabelce znajdują się wyniki działań. Po wykonaniu obliczeń należy literkę wpisać w odpowiednie okienko. Po wpisaniu wszystkich literek powstanie hasło : Zielona łąka.
2 · 1
ą
2 · 5
z
3 · 4
i
2 · 9
o
3 · 1
l
10
12
6
3
18
21
4
8
2
15
e
n
a
ł
k
4 · 2
2 · 2
3 · 5
2 · 3
3 · 7
7. Zabawa gimnastyczna: Głowa, ramiona, kolana, pięty ...
8. Rozwijanie zdań prostych. Wprowadzenie wyrazu na podstawie zagadki.
Skaczę po łące, pływam po wodzie, z bocianem żyję w ciągłej niezgodzie. / żabka/
Nauczyciel mówi wiersz:
Przyznaliśmy wszyscy razem, że żabka jest tylko wyrazem,
Lecz- Żabka skacze . To już zdanie, chociaż proste niesłychanie. Chcę je rozwinąć powiedział Józek, no i napisał – Żabka skacze po łące. Tomek popatrzył, pokiwał głową, no i napisał zdanie na nowo-
Zielona żabka skacze po łące. Dumny, że zdanie się rozwinęło, zręcznie zakończył kropką swe dzieło.
A/ Z ilu wyrazów składa się każde zdanie?
B/ Z którego zdania dowiadujemy się najwięcej?
C/ Rozwijanie zdania : Bocian łowi. Praca zbiorowa na tablicy.
Bocian łowi żaby.
Bocian łowi żaby na śniadanie.
D/ Ćwiczenia – rozwijanie zdań : Kwiaty kwitną. Motyle fruwają.
9. Uzupełnienie matematycznego słoneczka. Wpisanie działań ,które po obliczeniu dają
wynik 12.
∙
-
+
10. Rozwijanie zdań – praca samodzielna.
Kwitną drzewa.
Jaskółki budują.
Słońce świeci.
Dzieci mające trudności w nauce mogą otrzymać do pomocy wyrazy, którymi można rozwinąć zdania,
Np. owocowe, w sadzie, gniazdo, pod dachem, wiosenne, mocno.
...
lupolanka