SCENAR~2.DOC

(48 KB) Pobierz

Uniwersytet Humanistyczno – Przyrodniczy

im. Jana Kochanowskiego w Kielcach

Filia w Piotrkowie Trybunalskim

Wydział Nauk Społecznych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęcia dydaktycznego

dla grupy „0”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Prowadząca: Kinga Błaszczyk

              Pomagająca: Patrycja Owczarek

              Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna

              II rok pedagogiki, grupa V

 

 

 

 

 

 

 

Piotrków Trybunalski 2009r.

Temat tygodnia: To właśnie ja.

 

Temat: Wzrost. Przeliczanie w zakresie 9. Porównywanie zbiorów.

 

Cele ogólne:

  • rozróżnianie pojęć wyższy, niższy,
  • mierzenie wzrostu,
  • poznanie pojęć milimetr, centymetr, metr,
  • przeliczanie (dodawanie i odejmowanie) w zakresie 9,
  • dodawanie liczby 0,
  • rozpoznawanie i nazywanie pojęcie zbioru pustego,
  • rozwiązywanie prostych zadań tekstowych,
  • umiejętne stosowanie znaków: „<”, „>”, „=” podczas porównywania zbiorów,
  • utrwalenie części ciała podczas zabawy,
  • wspólna zabawa przy piosence.

 

Cele szczegółowe - dziecko:

  • rozróżnia pojęcia niższy, wyższy i odpowiednio je stosuje,
  • wie jak zmierzyć wzrost i wagę,
  • zna pojęcia: milimetr, centymetr, metr,
  • liczy sprawnie w zakresie 9,
  • dodaje 0,
  • zna i nazywa zbiór pusty,
  • rozwiązuje proste zadania tekstowe,
  • stosuje poprawnie znaki: „<”, „>”, „=” podczas porównywania zbiorów,
  • płynnie pokazuje wskazane części ciała,
  • wspólnie z innymi dziećmi bawi się przy piosence.

 

Metody:

  • słowne – polecenia, pogadanka,
  • oglądowe – ilustracje do zadań, oglądanie miarki,
  • czynnościowe – wykonywanie zadań, posługiwanie się miarką, uczestnictwo w zabawach.

 

Formy:

  • zbiorowa,
  • indywidualna.

 

Środki dydaktyczne:

  • kolorowe koła
  • miarka do mierzenia wzrostu,
  • ilustracje zabawek do rozwiązywania zadań,
  • ilustracje zabawek do porównywania zbirów,
  • kartki z cyframi 1 – 9 oraz znakami „<”, „>”, „=” oraz taki sam zestaw dla każdego dziecka,

·         2 kółka hula-hop,

  • nagranie CD piosenki „Mydło wszystko umyje”,
  • odtwarzacz CD,
  • karty pracy dla dzieci.

 

 

 

Przebieg zajęć:

  1. Dzieci siedzą w kole. Przywitanie dzieci słowami:

                            „Gdy się dzieci mają bawić,

              wpierw dzień dobry mówią sobie,

              uśmiechają się do siebie

              i podają ręce obie.

              W kole wszyscy tu stoimy,

              każdy czyjąś rękę trzyma

              i dzień dobry już mówimy,

                            tak zabawa się zaczyna.”

              Rozdanie dzieciom emblematów z imionami.

 

  1. Dzieci siedzą w kole na kolorowych kółkach. Prośba, aby wstała niska dziewczynka
    i wysoki chłopiec. Stają obok siebie. Zadaniem grupy jest powiedzieć kto jest wyższy a kto niższy. Wybrane dzieci wracają na swoje miejsca.

 

  1. Pogadanka z dziećmi:
  • Co znaczy, że ktoś jest wyższy, a ktoś niższy?
  • Wiecie czym się mierzymy?
  • Kto w Waszym domu jest najwyższy? A kto najniższy?
  • Wiecie czym się ważymy?
  • Ważycie się w domu?
  • Co znaczy, że ktoś jest lżejszy od kogoś innego?

 

  1. Prośba do dzieci, aby ustawiły się według wzrostu – od najniższego do najwyższego.

 

  1. Pokazanie dzieciom miarki i przyklejenie jej w widocznym i dostępnym dla dzieci miejscu. Mówimy dzieciom, że mierzymy się w centymetrach, a na miarce znajdują się, milimetry, centymetry, metry.

 

  1. Pokazanie jak korzysta się z takiej miarki. Zmierzenie kilkoro dzieci.

 

  1. Zabawa ruchowa.

              Dzieci ustawione są w kółku. Wymieniamy poszczególne części ciała:

              Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty.

              Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos.

              Dzieci podczas wymawiania części ciała prawidłowo je pokazują. W miarę ilości               powtórzeń tempo piosenki przyspiesza.

 

  1. Powiedzenie dzieciom krótkiego opowiadania:

              „W pewnym sklepie z zabawkami mieszkały różne zabawki. Codziennie rano się budziły
              w takiej samej kolejności: pierwszy wstawał duży pajac, drugi budził się mały pajacyk,               trzecia – lalka, czwarty i piąty wstawał misiu, szósty budził się samochodzik, jako siódmy
              i ósmy wstawały koniki na biegunach, a ostatni czyli dziewiąta wstawał słonik. Później do               tego sklepu przyszły dzieci z rodzicami i liczyły, ile w sumie jest zabawek w sklepie. Może Wy               im pomożecie policzyć? Dzieci próbowały odgadnąć w jakiej kolejności mogły budzić się               zabawki. Chyba możemy im podpowiedzieć. (Wymieniamy po kolei zabawki jakie wstawały,               a dzieci mówią liczebnik odpowiadający kolejności budzenia się zabawek. Odpowiednio               kolejno kładziemy ilustracje zabawek.) 

 

 

 

  1. Porównywanie zbiorów, wstawianie odpowiedniego znaku spośród podanych: „<”, „>”, „=”.

              Do dwóch rozłożonych w środku koła kółek hula-hop rozkładamy kolejno liczbę elementów:

  • 6 lalek i 5 piłek
  • 4 samochodów i 4 piłek
  • 3 misiów i 6 rowerów
  • 9 piłek i zbiór pusty
  • 2 hulajnóg i 7 misiów
  • 8 lalek i 8  misiów

            Zadaniem dzieci jest dopasowanie odpowiednich liczb i znaków spośród rozłożonych.

 

  1. Przećwiczenie dodawania i odejmowania w zakresie 9 poprzez rozwiązywanie zadań
    z treścią. Czytamy zadanie wkładając do kółek hula-hop odpowiednią liczę ilustracji. Dzieci wybierają odpowiednie liczby do podpisu i znak ( + lub -), a następnie obliczają i dokładają wynik.
  • Zadanie 1:

              Ania ma 3 lalki, a jej młodsza siostra 2. Ile lalek mają razem?

  • Zadanie 2:

              Tomek ma 2 piłki, a Staś ma 3 piłki. Ile piłek mają razem? (w tym miejscu mówimy dzieciom o przemienności dodawania)

  • Zadanie 3:

              Krzysiek bawił się 7 misiami. Niestety 3 misie zepsuły mu się. Ile misiów zostało Krzysiowi do zabawy?

  • Zadanie 4:

              Tomek ma jedną hulajnogę, a Kasia nie ma żadnej. Ile mają razem hulajnóg? (Przy rozwiązywaniu dodatkowym zadaniem dzieci jest ustalenie, że zbiór bez elementów to zbiór pusty)

 

  1. Kolejne zadania dzieci wykonują przy stolikach z własnymi zestawami cyfr i znaków.
  • Zadanie 1:

              Adaś miał 6 samochodów. Na urodziny dostał jeszcze 3 samochody. Ile samochodów ma teraz?

  • Zadanie 2:

              Zosia ma 3 lalki. A Ania ma 6 lalek. Ile razem mają lalek?(w tym miejscu ponownie wskazujemy na przemienność dodawania)

  • Zadanie 3:

              Dzieci w grupie miały 9 piłek do gry. Niestety jednego dnia wyszły na boisko i pękły im 4 piłki. Ile piłek zostało dzieciom?

  • Zadanie 4:

              Natalka przyniosła do przedszkola 4 klocki, a Kasia 5 klocków. Ile klocków miały razem w przedszkolu?

  • Zadanie 5:

              W domu Krzysia jest 5 rowerów, a w domu Asi są 4 rowery. Ile rowerów jest razem
w domach Krzysia i Asi? (przypominamy o przemienności)

  • Zadanie 6:

              Zosia ma 9 lalek, a Staś nie ma żadnej lalki. Ile mają razem lalek?

 

              12. Indywidualna praca dzieci w kartach pracy.

              13. Zabawa ruchowa

      Zabawa przy piosence: „Mydło wszystko umyje”

              14. Podziękowanie za udział w zajęciu i pożegnanie z dziećmi.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin