Isaak Newton i Nikola Tesla.doc

(57 KB) Pobierz
Isaak Newton

Isaak Newton

Nazwisko tego wybitnego angielskiego uczonego jest jednym z najbardziej znanych na świecie. Już za życia uznawano go za geniusza, a jego sława nie osłabła do dnia dzisiejszego i z pewnością ludzkość nie zapomni o nim nigdy. Można powiedzieć, że Newton urodził się we właściwym miejscu i czasie, by wykorzystać swój genialny umysł. Gdy zaczął swą działalność wiedza fizyczna była jeszcze w powijakach. Można powiedzieć, ze jego dokonania udowodniły, że świat uporządkowany jest według reguł ściśle matematycznych, uzasadnionych zasadą przyczynowości. Zastanawiająca jest również myśl, co by było gdyby jego talent mógł rozwijać się na bazie dzisiejszego dorobku nauk. Tylko, czy doszlibyśmy do tego samego bez jego obecności w XVII wieku? Zawdzięczamy mu odkrycie i sformułowanie wielu praw, twierdzeń, wzorów, itd. Obecnie podstawą naszego fizycznego wykształcenia jest znajomość np. trzech zasad dynamiki Newtona, czy też prawa ciążenia.

Izaak  Newton urodził się 25 grudnia 1642 r. w Woolsthorpe w hrabstwie Lincolnshire. Jego ojciec był drobnym właścicielem ziemskim, który zmarł przed narodzinami syna. Matka chcąc powtórnie wyjść za mąż, oddała dwuletniego wówczas Izaaka na wychowanie babci. Kilka lat potem zabrała syna z powrotem do siebie. Izaak odzyskał matkę, ale nie zaakceptował nigdy ojczyma. Na osobowość Newtona wpłynął niewątpliwie fakt, że nigdy nie znał swojego ojca, co odbiło się na późniejszym  obcowaniu z ludźmi- był skrytym i samotnym człowiekiem. Nigdy się nie ożenił ani też nie miał dzieci.

Newton rozpoczął swoją edukację w szkole wiejskiej a następnie został posłany do Grantham Grammar School gdzie szybko został prymusem. W 1661 r. rozpoczął edukację w Trinity College w Cambridge, gdzie wcześniej studiował jego wuj. W tamtych czasach programy nauczania w College'u oparte były na dziełach Arystotelesa, ale Newton wolał poznawać dzieła współczesnych uczonych takich jak Kartezjusz, Galileusz, Kopernik i Kepler. W 1665 odkrył twierdzenie o dwumianie i rozpoczął pracę nad teorią matematyczną znaną obecnie jako rachunek różniczkowy i całkowy. Wkrótce po tym, jak uzyskał stopień naukowy w 1665 r., uniwersytet został zamknięty z powodu zarazy w czasie której Newton pracował w zaciszu domowym nad rachunkiem różniczkowym i całkowym, a także optyką i grawitacją. Sam nawet stwierdził wiele lat później, że „ w tych dniach byłem w kwiecie wieku dla odkryć matematyki i filozofii bardziej niż kiedykolwiek później”. W 1669 został wybrany profesorem matematyki na katedrze Lucasa (Lucasian Professor of Mathematics) na uniwersytecie w Cambridge.

Każdy z nas zna na pewno historyjkę o tym, jak to Newton obserwował w ogrodzie spadające z drzew jabłka. To stało się dlań podobno bodźcem do odkrycia jednego z najbardziej podstawowych praw rządzących przyrodą - prawa powszechnego ciążenia. Jest to oczywiście tylko anegdota, gdyż stworzenie teorii grawitacji nie było dziełem przypadku, lecz dziełem genialnego umysłu tego wielkiego fizyka i matematyka.

Przełom w życiu i karierze Newtona zapoczątkowały odwiedziny wielkiego astronoma i matematyka Edmunda Halley'a. Przybył on do Newtona w 1684 r., aby omówić z nim problemy związane z ruchem planet . Halley miał wiele ciekawych pomysłów i obserwacji, ale w wyjaśnieniu wielu z nich potrzebował pomocy i konsultacji Newtona. Zmobilizowało go to również do kilkuletniej, wytężonej prac, której uwieńczeniem stał się obszerny traktat "Philosophiae naturalis principia mathematica" (Zasady matematyczne filozofii naturalnej). To właśnie tam sformułował najsłynniejsze swoje odkrycia: trzy zasady dynamiki i prawo powszechnego ciążenia. Przedstawił również liczne obserwacje, dowodzące ich słuszności.

Dzieło "Principia… zostało wydane w 1687 r. przez Edmunda Halleya i okazało się ogromnym sukcesem. Był to punkt szczytowy w karierze naukowej Newtona. Newton stał się sławny, zdobył uznanie wśród naukowców i innych ludzi nauki, a także symbolem nowoczesnego spojrzenia na naukę o świecie. Kolejne lata życia Newtona obfitowały w różnorodne zajęcia, nieco odbiegające od jego dotychczasowej kariery. Od 1689 r., przez krótki czas był członkiem parlamentu, ale raczej biernym niż wyróżniającym się. W 1696 r. został kuratorem mennicy królewskiej, a trzy lata później jej dyrektorem. Roli tej poświęcił wiele wysiłku i energii, głównie w sprawach walki z fałszerzami. W 1703 r. został wybrany na prezesa Royal Society i sprawował ten urząd aż do śmierci. W 1704r., po śmierci swego przeciwnika, Roberta Hooke'a, Newton opublikował krytykowane przez Hooke'a dzieło dotyczące praw optyki zatytułowane: "Optics". Ówczesny status i uznanie Newtona pozwoliły na akceptację jego teorii światła i jej funkcjonowanie przez następne stulecia, mimo ujawnienia pewnych jej braków. Newton dostąpił również zaszczytu bycia pierwszym uczonym, który został uhonorowany szlachectwem. Nadała mu je królowa Anna w 1705 r.

Mimo, że sławę przyniosły mu dokonania w dziedzinie fizyki i matematyki, to jednak często stwierdzano, że największą jego pasją była "Biblia". Napisał: Jestem przekonany, że Biblia jest Słowem Bożym, napisanym przez tych których On inspirował. Studiuję ją codziennie oraz: Żadna inna nauka nie jest tak potwierdzona, jak nauka Biblii. Poświęcał więcej czasu Pismu Świętemu niż nauce ale potajemnie był unitarianinem, tzn. nie wierzył w św. Trójcę. Napisał na ten temat wiele prac, jednak wszystkie zostały opublikowane dopiero po jego śmierci. Prowadził badania alchemiczne równie wytrwale jak fizyczne, przez długi czas budziły zainteresowanie uczonych.

Inne przykłady dokonań Newtona:

·         opierając się na geometrii Kartezjusza, stworzył rachunek różniczkowy (dział matematyki umożliwiający obliczanie szybkości zachodzenia zmian dowolnych wielkości).

·         stworzył metodę fluksji niezbędną w rozwiązywaniu problemów, które pozwoliły uwspółcześnić i uzupełnić zasady fizyki Arystotelesa.

·         odkrył również, przynajmniej częściowe, powszechne prawo ciążenia

·         sformułował podstawowe prawa mechaniki klasycznej

·         wykazał, ze te same prawa rządzą ruchem ciał na Ziemi jak i ciał niebieskich

·         badał naturę światła - początki badań nad korpuskularną naturą światła, widmo barw światła uzależniał od rodzaju promieniowania, a nie jak od tej pory twierdzono od rodzaju pryzmatu

·         wpłynął na rozwój heliocentryzmu

·         uzasadnił matematycznie Prawa Keplera

·         udowodnił, ze orbity ciał niebieskich mogą mieć nie tylko kształt eliptyczny, ale także hiperboliczny i paraboliczny

·         jest twórcą rachunku wariacyjnego

·         przykłady pozostałych jego osiągnięć, to: rozwiniecie Prawa stygnięcia, twierdzenie o dwumianie, zasada zachowania pędu i momentu pędu, teoria pochodzenia gwiazd, matematycznie opisał zjawisko pływów morskich.

Newton zmarł 31 marca 1727 r., w zasłużonym uznaniu największego, najbardziej błyskotliwego i fenomenalnego naukowca, a także wpływowego człowieka, który w ogromnym stopniu ukształtował postęp i kierunek rozwoju nauki o świecie.

 

 

 

NIKOLA TESLA

Dla większości z nas słowo Tesla mówi nie więcej niż tylko nazwę fabryki lamp elektronicznych w Czechosłowacji (która może nawet już pod tą nazwą nie istnieć), czy też nazwę jednostki indukcji magnetycznej. Jednak dla większości badaczy rzeczy i zjawisk niezwykłych życie i osiągnięcia Nikoli Tesli stanowią przedmiot stałych rozważań i poszukiwań. Był to  człowiek niezwykły a jego życie i wpływ na rozwój cywilizacji technicznej ludzkości w XX wieku był ogromny. Jego niewykorzystane pomysły i wynalazki do dzisiaj stanowią inspirację dla tysięcy ludzi na całym świecie, którzy nie godzą się, lub nie rozumieją przyczyn pomijania technologii wymyślonych lub skonstruowanych przez tego geniusza urządzeń. Większość entuzjastów Nikoli Tesli to Amerykanie, gdyż tam właśnie przeżył on apogeum swoich osiągnięć, tam umarł i tam powstała legenda o setkach niepublikowanych, tajemniczych pomysłów, które w całości utajnił rząd USA zaraz po śmierci wynalazcy.

Tesla urodził się 10 lipca 1856 r.  w serbskim miasteczku Similjan jako syn Milutina Tesli, jako syn kapłana ortodoksyjnego kościoła i Any Kalinić. W wieku 12 lat opanował na pamięć tablice logarytmiczne i zaczął konstruować swoje pierwsze silniki, które całkowicie różniły się od tych jakie  mógł zobaczyć w okolicy. W 1875 r. zaczął studiować inżynierię energetyczną na Politechnice Austriackiej. Posiadając, odziedziczoną po matce, pamięć wzrokową, błyskawicznie opanował sześć języków, a jego wyliczenia "na oko" miały margines błędu jedną dziesiątą milimetra. W czasie studiów był prawdziwym tytanem pracy - potrafił przesiadywać nad książkami ponad 20 godzin dziennie, aby tylko skończyć rozważane zagadnienie. Tesla uznając, że przewyższył poziomem swych wykładowców zaniedbał studia i w roku 1878 musiał opuścić uczelnie, zrywając przy okazji relacje z rodziną. Udał się do Pragi gdzie podjął kolejne studia, których nie ukończył.
6 czerwca 1884, Tesla dotarł do Nowego Jorku - miejsca, gdzie jak sam określał, poznają się na jego talencie i udał się do największego wynalazcy tamtej epoki w USA - Thomasa Edisona. Niestety przedstawiając swoje futurystyczne projekty sprawił, że wynalazca poczuł się zagrożony i zerwał prędko współpracę z Teslą. Konflikt między nimi ciągnął się przez najbliższe lata angażując coraz więcej ludzi. Edison posunął się aż do publicznego zafałszowywania eksperymentów z prądem przemiennym, aby tylko zdyskredytować swojego przeciwnika, na szczęście nie udało mu się przekonać wszystkich i dwa lata później Tesla otworzył swoją własną fabrykę, wtedy opracował podstawy prądu przemiennego a także świetlówki i silnik elektryczny Szybko znaleźli się też tacy, którzy gotowi byli zainwestować w szalone pomysły Europejczyka. W ten sposób Tesla trafia do wynajętego niewielkiego laboratorium na Manhattanie, gdzie za pieniądze sponsorów opracowuje prototyp silnika indukcyjnego.

Biznesmeni organizują wynalazcy wykład w Amerykańskim Instytucie Elektrotechnicznym. Robi się szum. W ten sposób o Tesli dowiaduje się George Westinghouse, przedsiębiorca, inżynier i wynalazca, który go zatrudnił a Edisona trafia szlag. Plotka mówi, że zamierzano przyznać Nagrodę Nobla Tesli i Edisonowi, ale obaj panowie, dowiedziawszy się o tym, wyjątkowo zgodnie oświadczyli, że w TAKIM towarzystwie nigdy nagrody nie przyjmą.
Na razie jednak Edison wykorzystuje wszystkie siły, by zdyskredytować prąd zmienny. Jego zaufani pracownicy jeżdżą po kraju i uświadamiają ludność, pokazowo zabijając „prądem Tesli” psy i koty. W 1890 roku Edison użył nawet swoich wpływów, by urządzić pokazową egzekucję człowieka. Był to pierwszy w historii przypadek użycia krzesła elektrycznego. Choć Edison dokładał wszelkich starań, by prąd zmienny kojarzył się jak najbardziej makabrycznie nie zaszkodził wynalazkowi Tesli. W 1896 roku z elektrowni Westinghouse’a na wodospadzie Niagara popłynął do oddalonego o 40 kilometrów Buffalo prąd zmienny. Wkrótce stał się on standardem w każdej szanującej się elektrowni i nawet sam Edison, chcąc nie chcąc, musiał się wreszcie z tym pogodzić. Kolejna idea jaka opanowała  Teslę to wolna energia. Ta myśl kiełkowała w jego głowie od dawna- wizja powszechnego, nieodpłatnego dostępu do energii elektrycznej dla każdego obywatela co niestety nie spodobało się  przedstawicielom Westing-house Electric .Tesla był idealistą i brzydziły go wszelkie marketingowe sztuczki. Pracował dla sprawy, dla powszechnego dobra, co nie przysparzało mu popularności wśród sponsorów i szczęście kiedy w afekcie zrywa kontrakt z Westinghouse’em, jest już uznanym w świecie specjalistą. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt patentów, w tym na słynną cewkę Tesli – transformator wykorzystujący zjawisko rezonansu. W swoim laboratorium rozpoczął doświadczenia, które ze względu na hałasy musiał przenieść poza miasto i tak narodził się pomysł stacji eksperymentalnej w Pikes Peak koło Colorado Springs. Nad niewielkim drewnianym budynkiem wzniesiono 20-metrową wieżę. Ustawiono na niej 50-metrowy maszt zwieńczony kulą o półmetrowej średnicy. Stację wyposażono w gigantyczny transformator Tesli. Przez dziewięć miesięcy okoliczni mieszkańcy mogli patrzeć, jak z wieży strzelają 30-metrowe błyskawice. Wtedy Mark Twain nazwał Teslę władcą piorunów. Eksperyment się nie powiódł i wskutek eksperymentów Tesli zniszczeniu uległa prądnica w pobliskiej elektrowni, w wyniku czego całe miasto zostało pozbawione prądu.
Tesla miał niewielu przyjaciół – było to dość dziwaczne grono naukowców, poetów i rozmaitych mistyków. Jego dobrym przyjacielem był Mark Twain. Nigdy się nie ożenił. Nie miał dzieci. Ponoć kiedyś powiedział, że prawdziwie wielkie dzieła może wydać tylko mężczyzna nieobarczony rodziną. I był konsekwentny. Jedyną jego słabością były gołębie. Słabość ta nasiliła się u schyłku jego życia i z tego między innymi powodu (drugim był prozaiczny brak pieniędzy) wypraszano go z kolejnych hoteli, które zastępowały mu dom. Jego słabość do gołębi była o tyle dziwna, że Tesla obsesyjnie bał się zarazków. Potrafił wycierać sztućce kolejno i metodycznie 18 serwetkami. Nerwica natręctw to zresztą niejedyna cena za geniusz. Niezwykły mózg wynalazcy stanowił też źródło jego udręki: odgłos kół dorożki wprawiał jego ciało w drżenie, gwizdek przejeżdżającej w oddali lokomotywy sprawiał mu fizyczny ból, a mrugające światło wywoływało migrenę. Ostatecznie dobiło go przyznanie Marconiemu Nagrody Nobla za skonstruowanie radia. O prawa patentowe do radia Tesla toczył walkę z Marconim do końca swoich dni. Dowodził, że Marconi zastosował w swoim wynalazku bez jego zgody opatentowaną wcześniej przez niego cewkę. Długie procesowanie się doprowadziło Teslę do bankructwa. Tesla wyraźnie się załamał. Z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej dziwaczał . W 1934  II wojna światowa zbliżała się wielkimi krokami. Tesla przedstawił Departamentowi Wojny USA, rządom Wielkiej Brytanii i Jugosławii dokument dotyczący generatora tak zwanych promieni śmierci. Był to  projekt broni mającej wykrywać i niszczyć samoloty wroga z odległość 250 mil. Czy rzeczywiście taki niemożliwy? Rozmaite teorie spiskowe mówią, że po śmierci Tesli z jego pokoju zniknęła część notatek dotycząca tego pomysłu. Podobno to sprawka FBI. Mówi się też, że wynalazkiem interesował się Związek Radziecki i miał za niego zapłacić Tesli 25 tysięcy dolarów. Zapomniany, zbankrutowany dziwak otoczony stadem gołębi, zmarł w  1943r Krótko po jego śmierci Sąd Najwyższy USA przyznał Tesli prawo do patentu dotyczącego radia. Długotrwały spór z Marconim, który doprowadził Teslę do ruiny finansowej i psychicznej. Niektórzy mówią, że to on wynalazł XX wiek. Trudno się z tym nie zgodzić, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że był autorem 112 patentów, głównie urządzeń elektrycznych, z których najsławniejsze to: silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna, turbina talerzowa, transformator Tesli oraz świetlówka.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin