AUGUST II MOCNY.doc

(3197 KB) Pobierz

              AUGUST II MOCNY

Urodził się w 1670 roku w Dreźnie. Był synem elektora saskiego Jan Jerzego III Wettyna. Po śmierci starszego brata w 1694 roku został mianowany na elektora Saksonii. Miał 24 lata.

August II Mocny w XVII w.

JAK DOSZEDŁ DO TRONU POLSKIEGO?

W 1696 roku po ciężkiej chorobie umiera król Jan III Sobieski. W czasie elekcji 1697 roku jego kontrkandydatem był książę Franciszek Ludwik Conti. 27 czerwca August II Mocny został ogłoszony królem przez mniejszość szlachecką przekupioną przez Rosjan. Conti zmarł w 1709 roku, a już dwa lata po koronacji w 1699 roku podpisał traktat pokojowy kończącą już na zawsze wojnę polsko-turecką w Karłowicach. Było to chyba największe i jedno z nielicznych osiągnięć panowania Augusta II Mocnego.

                  

         ŻYCIE PRYWATNE

W 1693 roku wziął ślub z Krystyną Eberhardyną. Urodziła mu tylko jednego syna – Fryderyka Augusta, który zasiadł na tronie polskim jako August III Sas. Jego najsłynniejszą faworytą była hrabina Anna Cosel (1680-1765). Jerzy Antczak w 1968 roku nakręcił film i serial pt. „Hrabina Cosel”. W roli króla Augusta II wystąpił Mariusz Dmochowski (1929-1992),a w roli tytułowej Jadwiga Barańska (ur.1935).

Mariusz Dmochowski jako August Mocny i Jadwiga Barańska jako hr. Cosel w filmie J. Antczaka (1968)

August II Mocny miał rzekomo ok. 365 dzieci, jednak przyznał się tylko do 9. Żona Krystyna nosiła tytuł Polski, mimo tego że nigdy nie odwiedziła naszego kraju.

                       WOJNA PÓŁNOCNA

W 1700 roku wybucha wojna północna. Niestety większość operacji wojennych odgrywa się na terytorium Rzeczypospolitej. Wiele wiosek i miast zostało zniszczonych. Upadały folwarki. Rolnictwo i sytuacja chłopów z dnia na dzień błyskawicznie się pogarszała. W 1700 roku Karol XII sforsował Dźwinę. W 1702 armia szwedzka dotarła do Warszawy nie stawiając żadnego oporu. Armia szwedzka była na obszernych terenach Polski. W 1704 roku August II musiał uciekać. I na tron wstąpił Stanisław Leszczyński – wojewoda poznański. Jego rządy trwają 5 lat. Po czym po sromotnej klęsce pod Połtawą musi abdykować i uciekać z Polski. Tym czasem August II Mocny w 1704 znalazł się w Saksonii, wojska szwedzkie dotarły aż tam. Musiał podpisać w 1706 roku pokój w Altranstadt. Po tym jak wojska saskie poniosły straszliwą klęskę pod Wschową, ostatecznie August Mocny zrzekł się polskiego tronu. August II Mocny powrócił do Polski w 1709 roku i rządził Rzeczpospolitą przez następne prawie ćwierć wieku. W 1721 roku w Nystad został podpisany pokój kończący na zawsze III wojnę północną.

                              Sejm niemy

W 1716 roku August III chciał wprowadzić w Polsce monarchię absolutną. Zwołał w lutym 1717 roku Sejm Niemy, aby zakończyć wojnę króla ze szlachtą. Niestety, okazało się że Polska będzie jeszcze bardziej zależna od Rosji. Następną taką sytuacją ingerencji państw zaborczych w Polsce będzie traktat trzech czarnych orłów.

Sejm ten nazwano Niemym ponieważ, nie dano żadnemu posłowi prawa do głosu.

 

 

  KULTURA CZASÓW AUGUSTA II

Za jego czasów powstał słynny Pałac Saski. Właściwie powstał on znacznie wcześnie w XVII w. wybudowany przez rodzinę Morsztynów. Został on wykupiony przez Augusta II Mocnego w 1713 r. Do dziś zachowała się tylko kolumnada, w której znajduję się grób nieznanego żołnierza

Zachowana do dziś kolumnada. Pałac został zniszczony w 1944 roku przez Niemców. Obecnie znajduje się Grób Nieznanego żołnierza.

 

W 1716 roku do Saksonii przybył malarz Louis de Silvestre (1675-1760). Ten wybitny malarz mieszkał w Polsce 32 lata. Przebywał głównie w Dreźnie, ale też był w Warszawie tworząc dekoracje Pałacu Saskiego. Malował również portrety ówczesnych dygnitarzy jak i też królów. Namalował portrety Augusta II Mocnego jak i jego syna Augusta III Sasa.

 

 

Z lewej August III Sas w stroju polskim, po prawej August II Mocny na portrecie – Louis de Silvestre 1716-1748

              królewski  Kres

W styczniu 1733 roku August II Mocny zwołał swój ostatni jak się okazało sejm. Król wsiadając do karety na podróż, uderzył się znienacka o lędźwie, na które chorował ciężko w Białymstoku, przed sześciu laty, kiedy jechał na Sejm Grodzieński i u Branickiego w pałacu podarował Annie Orzelskiej Pałac Błękitny. August Mocny chorował przez ostatnie lata na cukrzycę. Zmarł w wyniku gangreny, która wdała się po amputacji stopy 1 lutego 1733 roku. Miał 63 lata.

Poniżej: Przegląd armii polsko-saskiej, który odbył się w 1732 roku. Był to ostatni przegląd jaki wykonał władca.

            PORCELANA SASKA

August II Mocny wierzył że istnieje kamień filozoficzny. Wynalazcą procesu fabrykacji porcelany był Ehrenfried Walther von Tschirnhaus (1651-1709). Zakład rozpoczął produkcję w 1710 r. Dochód z porcelany był przeznaczony na pijackie balangi Augusta II.

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin