POWITANIE Jesieni - KONSPEKT SPOTKANIA INTEGRACYJNEGO
( dla dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej)MIEJSCE SPOTKANIA: Przedszkole nr 18, ul. Bolivara 6- ogród przedszkolnyDATA : 29 września 2005rPROWADZĄCE: Anna Zakołodna, Bogusława Węclewska, Ewa Wierzbicka Marzenna Pochopień
UCZESTNICY: Klasa III Szkoły Podstawowej nr 42 ul. Balkonowa Dzieci grupy IV( 6 latki) i V ( 5 -6 latki) z Przedszkola nr 18
CELE OGÓLNE:1.rozwijanie pomysłowości i wyobraźni twórczej2.rozwijanie zainteresowań dzieci jesienną przyrodą3.wdrażanie dzieci do wypowiadania się na określony temat4.doskonalenie naturalnych czynności ruchowych CELE SZCZEGÓŁOWE:1.zna, potrafi nazwać owoce, warzywa, dary lasu2. rozpoznaje je po smaku, kształcie, dotyku3.zna charakterystyczne cechy jesieni( zasypianie zwierząt, odlot ptaków, gromadzenie
zapasów na zimę)4.potrafi rozpoznać, prawidłowo nazwać mieszkańców lasu5.potrafi pokazać jak poruszają się niektóre zwierzęta leśne6.potrafi rozpoznać i dopasować owoce i liście do odpowiedniego drzewa7.umie współdziałać w zespole
8. prawidłowo reaguje na zmianę rytmu i melodii
POMOCE: zagadki, obręcze, klocki- cegły, piłka, , balony, gazety, materiał przyrodniczy, .
dary jesieni- owoce, warzywa, dary lasu ( kasztany, żołędzie, jarzębina);
dyplom dla każdego dziecka - „Przyjaciel Jesieni.”; dekoracja z napisem „ Witamy jesień
magnetofon, płyta CD do książki -„ Metody pedagogiki zabawy w pracy z dzieckiem w wieku–przedszkolnym .” R.Domań. („Słoneczko jest.”, „Podajmy sobie rączki„Pingwin”)
wiersz ” Skarby Jesieni.” S.Szuchowa,H.Zdzitowiecka
PRZEBIEG SPOTKANIA:1.Odczytanie listu powitalnego Pani Jesieni ( dziecko ze szkoły podstawowej czyta list )
KOCHANE DZIECIAKIWakacje już się skończyły. Wróciłyście do szkół i przedszkoli.Witam Was serdecznie. ”A czy wiecie co to skarby jesieni? Piękne jabłko, co się w sadzie rumieni, Garść orzechów na leszczynie zebranych, Spadające z wysoka kasztany, Pełne maku słodkiego makówki I czepliwe, łopianowe główki, Strąk fasoli, kapusty łuszczyny I czerwone jagody kaliny I na klonach nasionka skrzydlate Co z jesiennym ścigają się wiatrem….” Przynoszę Wam deszcze, szarugi Dzień krótki a wieczór długi.” Myślę, że polubicie mnie jednak. Dziś zapraszam Was do wesołej zabawy.
2.Piosenka -„Pożegnanie lata.” w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej.3.Taniec integracyjny „Słoneczko jest.”4. Konkurs wiedzy przyrodniczej - zagadki .
Zasady konkursu:
- w konkursie uczestniczy 5-cioosobowa reprezentacja dzieci z każdej grupy(6 l),(5l). kl.III
- dla każdej grupy wiekowej przygotowane są koperty z zestawem 6 pytań dostosowanych do
wieku dzieci
- pytania czytają dzieci z klasy 3-ciej (nie wytypowane do reprezentacji klasy)
- każda prawidłowa odpowiedź nagradzana jest oklaskami;
Numer
zadania
Grupa dzieci
6-letnich
5-6 letnich
Dzieci z klasy 3-ciej
Szkoły Podstawowej
przy ulicy Balkonowej
1.
Co zbieramy w sadzie jesienią?
(owoce tj. jabłka, gruszki, śliwki)
Co zbieramy w lesie lub parku jesienią?
(liście, żołędzie, jarzębinę, orzechy laskowe, jagody, grzyby, jeżyny)
Co zbieramy w polu jesienią?
(ziemniaki, buraki, kapustę, cebulę, czosnek, marchew, pietruszkę)
2.
Jakie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów?
(wilga, kukułka, słowik, jaskółka, dudek, kraska, bocian)
Jakie ptaki pozostają u nas na zimę?
(gołębie, wróble, sikorki)
Jakie ptaki przylatują do nas na zimę?
(wrony, gawrony, dzikie kaczki, sroki, gile)
3.
Czy pszczoły śpią w zimie? Gdzie?
(tak, w ulu)
Czy niedźwiedź śpi w zimie? Gdzie?
(tak, w gawrze)
Jakie zwierzęta leśne, prócz pszczół i niedźwiedzia, zasypiają na zimę?
(świstak, suseł, borsuk, ryby, mrówki, żaby)
4.
Jak porusza się zając?
Jak poruszają się pszczoły?
Jak porusza się niedźwiedź?
5.
Zabawa typu czarodziejski woreczek: Co masz w ręku?
(kasztan)
Dopasuj owoc do odpowiedniego liścia.
(żołądź)
(jarzębinę)
6.
Jaki to owoc? (jabłko)
– rozpoznawanie owoców po smaku
Jaki to owoc? (śliwka)
- rozpoznawanie owoców po smaku
Jaki to owoc? (gruszka)
5.Taniec integracyjny -„ Podajmy sobie rączki.”
6.Zawody sportowe:
1. Przenoszenie cegieł.( dzieci stoją w trzech rzędach, na sygnał -biegną do chorągiewek
przenosząc cegły –klocki na nowe miejsce. Wygrywa ta drużyna która szybciej przeniesie
wszystkie cegły.
2. Rzut piłką do kosza .(za każdy celny rzut drużyna otrzymuje punkt. Nauczycieli sumują
punkty w każdej drużynie.)
3. Przenoszenie kasztana na łyżce.(wygrywa drużyna, która najszybciej przeniesie swoje
kasztany do innego koszyka )
4.Taniec w parach na gazecie.( na przerwy w muzyce każda para składa gazetę na połowę i
tańczy dalej.)
7.Zabawa plastyczna:
układanie obrazka ze znalezionego materiału przyrodniczego- kasztany, szyszki, żołędzie patyki ,liście ( oglądanie prac kolegów)
8.Taniec integracyjny –„Pingwin.”
9.Rozdanie dyplomów- „Przyjaciel Jesieni.”
10. Poczęstunek. ( soki, ciasteczka)
opracowanie : nauczycielki Przedszkola Nr 18 w Warszawie
mgr Anna Zakołodna ; mgr Bogusława Węclewska, mgr Ewa Wierzbicka
nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 42 w Warszawie
mgr Marzenna Pochopień
beata2702