pytania- na biofizyke.doc

(186 KB) Pobierz



obliczenie napięcia skutecznego- Napięcie skuteczne jest to takie napięcie, które równe jest stałemu napięciu przyłożonemu do danegooporu, które powoduje wydzielanie się na tym oporze takiej samej energii. Dla napięcia sinusoidalnego o wartości maksymalnej równej U0 napięcie skuteczne Usk wynosi:

Description: U_{sk} = \frac{U_{0}}{\sqrt{2}}

od czego zależy szybkość przepływu krwi- Czynnikiem decydującym o przepływie i jego szybkości jest różnica ciśnień między odcinkiem początkowym naczynia i końcowym, czyli obwodowym. Nie zależy natomiast od bezwzględnej wartości ciśnień.

przy RTG od czego zależy współczynnik masowy?- Masowy współczynnik osłabienia przedstawia osłabienie przypadające na jednostkę masy(1g ) i powierzchni(1 cm2). Jest to wielkość zależna tylko od jakości( długości fali) promieniowania.

Fotoablacja- Fotoablacja laserowa - to odparowanie chorej tkanki za pomocą twardych laserów.
 

co mierzymy w metodzie pet – w metodzie PET rejestruje się fotony promieniowania γ emitowane po procesie anihilacji.
 

różnice i podobieństwa między diatermią i hipertermią

DIATERMIA

HIPERTERMIA

·         Długofalowa; dermatologia, kosmetyka, używane do nieszczenia lub wicinania tkanek przy pomocy iskier spełniających rolę noża( ciepło wytwarzane jest przy pomocy elektrody czynnej)

·         Krótkofalowa; głębokie nagrzewanie mięśnie, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, zapalenie stawów, dychawica oskrzelowa

·         DIATERMIA TYM SIĘ RÓŻNI OD INNYCH METOD CEPŁOLECZNICTWA ŻE CIEPŁO WYTWARZANE JEST WEWNĄTRZ TKANKI, A NIE JEST DOPROWADZANE Z ZEWNĄTRZ

·         Celowe przegrzewanie tkanki

·         Wysoka temperatura upośledza system termoregulacyjny guza nowotworowego

·         Napromieniowane komórki nowotworowe charakteryzuja sie podwyższoną wrażliwościa na działanie promieniowania jonizującego

-jak zmieni sie cisnienie w aorcie szyjnej przy zmianie polozenia z pionowego na poziome

Ciśnienie w aorcie szyjnej zwiększy się, ponieważ znajduje się ona ponad poziomem serca, co wiąże się z niskim ciśnieniem(wyższe ciśnienie im dalej od w dół od poziomu serca p=ro*g*h), w momencie położenia się (pozycja pozioma) następuje wyrównanie ciśnień i powrót płynów do górnych partii ciała.

 



-obliczyc bład względny i bezwzględny (20s +- 0,4s)
 

                                                                                                                                                                                                               -na czym polega wzmocnienie cisnienia akustycznego ucha srodkowego- układ kosteczek słuchowych tworzy nierównomierną dźwignie F1*r1=F2*r2 =
P( ciśnienie) wywierane na błone okienka owalnego – 17* 1,3= 22 razy > od ciśnienia z jakim błona bębenkowa działa na młoteczek
 

 

 

 

 

-roznica miedzy stanem rownowagi a stanem stacjonarmym 

Stan równowagi

Stan stacjonarny

Układ znajduje się w stanie równowagi, jeżeli parametry określające jego stan nie zmieniają się w czasi. Entropia w stanie równowagi jest maxymalna. Prędkość tworzenia entropii jest równa zero.

Jest to stan w którym ilość wytworzonej entropii w jednostce czasu jest równa ilości entropii przenoszonej z układu do ośrodka w jednostce czasu. Odnosi się do układów otwartych, a stan równowagi do układów izolowanych. W stanie stacjonarnym szybkość tworzenia się entropii jest stała.

-dlaczego nie słyszymy dźwięków poniżej ok 3000Hz
 

-pośrednie skutki promieniowania jonizującego i jakich promieniowan dotyczą- Promieniowanie jonizujące pośrednio to promieniowanie składające się z obiektów nieposiadających ładunku elektrycznego. Jonizuje ono materię poprzez oddziaływania inne niż kulombowskie (np.rozpraszanie komptonowskie, efekt fotoelektryczny, kreację par elektron - pozyton). Najważniejsze przykłady: promieniowanie neutronowe (n), promieniowanie elektromagnetyczne (promieniowanie rentgenowskie (X), promieniowanie gamma (γ); o energiach wyższych od energii promieniowania ultrafioletowego).


-co to jest hałas i wymień rodzaje- hałas to występujące w środowisku dźwięki niepożądane lub szkodliwe dla zdrowia czlowieka( w mowie potocznej każdy przeszkadzający nam dźwięk). Rodzaje:
Hałas poniżej 35 dB( szum wody)- Hałas na poziomie 70- 85 dB- Hałas na poziomie 85-130 dB- Halas na poziomie 130- 150 dB- Hałas powyżej 150 dB

-pod jaką elektrodą umieścimy leki w postaci anionów w jonogalwanizacji i dlaczego– jonogalwanizacja- wprowadzenie do ciała pacjetna, przy pomocy prądu stałego, leków występujących w postaci jonowej, działających: znieczulająco, bakteriostatycznie, przeciwzapalnie, uszczelniająco na naczynia krwionośne

- jaki wpływ podczerwieni na oko

Skutki szkodliwe

Oko

Skóra

·         Wysuszenie powieki i rogówki

·         Zapalenie brzegów powiek

·         Oparzenie rogówki

·         Stany zapalne tęczówki i spojówek

·         Zaćma( zmętnienie soczewki)

·         Uszkodzenie siatkówki

·         Przymglenie rogówki

·         Rumień

·         oparzenie


 

-jak zmienia się punkt bliży i dali wraz z wiekiem dla oka miarowego. – Gdy Sb dąży do SD zdolność akomodacji maleje( sztwyenienie soczewki ocznej powoduje zmiejszenie zakresu akomodacji)
 

PET( Positron Emission Tomography)- w metodzie tej zródło promieniowania znajduje się wewnątrz caiała pacjenta w postaci wprowadzonej subsnatcji chemicznej, która ulega rozpadowi β+. Do tworzenia obrazu wykorzystywana jest matrycze detektorów, która wykrywa promieniowanie γ powstające w wyniku anihilacji pozytonów z elektronami atomów tkanki.


3. tomografia NMR- zjawisko jądrowego rezonansu magnetycznego, które polega na pochlanianiu energii promieniowania elektromagnetycznego z zakresu fal radiowych przez jądra atomowe obdarzone momentem magnetycznym. Promieniowanie to ma znikomą szkodliwość jest 1011 slabsze od promieniowania X.

4. efekty fizyczne w ultradźwiękach
odbicie, załamanie, ugięcie, rozproszenie, absorpcja

5. jakim układem termodynamicznym jest człowiek
układem otwartym- zachodzi w nim wymiana energii z otoczeniem, jak i materii (przyjmowanie pokarmów, wydalanie).

6. od czego zależy barwa dźwięku- zależy od widma( ilość harmonicznych), zmiany widma w czasie, charakteru dźwięku( periodyczny lub nieregularny), prezentacji dźwięku( w sposob ciągłu czy z przerwami), prędkość narastania dźwięku.

7. czym się różni dalekowzroczność od starczowzroczności

Dalekowzroczność

Starczowzroczność

Jest wynikiem zbyt małych rozmiarów przednio-tylnych oka (zbyt krótką gałką oczną) w stosunku do jego siły łamiącej lub niewystarczającą siłą łamiącą układu optycznego oka (np. zbyt płaską rogówką) w stosunku do jego długości[1]. Promienie równoległe, które w akomodującym oku miarowym ogniskowane są na siatkówce, w nieakomodującym oku nadwzrocznym ogniskowane są za siatkówką

W miarę starzenia się współczynnik załamania światła przez rogówkę i ciało szkliste zmniejsza się typowo o 1,5 dioptrii w 70 roku życia i o 2,5 dioptrii w 80 roku życia. . Jednak krótkowidz akurat na tym zyskuje, a może nawet dojść do naturalnej kompensacji krótkowzroczności (przy wadach - odpowiednio - minus 1,5 i minus 2,5 dioptrii).

8. funkcje ucha środkowego- wzmacnianie ciśnienia akustycznego- dopasowuje opornośc akustyczną ucha zewnętrznego i wewnętrznego- pełni funkcję ochornna dla ucha wewnętrznego

 



12. od czego zależy lepkość- Lepkość krwi zależy od:
hematokrytu (stosunek objętości krwinek do objętości krwi), temperatury, przekroju naczynia, szybkość przepływu

Czy pacjent powinien się zgłosić na badanie USG jamy brzusznej z pełnym czy wypróżnionym pęcherzem? Dlaczego?
Z pełnym

Dawka ekspozycyjna i pochłonięta + jednostki.-
Dawka ekspozycyjna - określona miara zdolności jonizacji promieniowania przenikliwego w powietrzu. Dawka ta stanowi określoną sumę ładunków elektrycznych jonów jednego znaku, które są wytworzone w określonej jednostce masy powietrza. Jednostka dawki ekspozycyjnej jest zawarta w układzie SI i jest to kulomb na kilogram (C/kg). W ostatnich latach dawka ekspozycyjna ma coraz mniejsze zastosowanie w praktyce dozymetrycznej.
Dawka pochłonięta – podstawowa wielkość dozymetryczna D, zdefiniowana jako

Description: D = \frac{dE}{dm}

gdzie:

§     dE – energia przekazana przez promieniowanie jonizujące materii w elemencie objętości,

§     dm – masa materii zawarta w elemencie objętości.

Średnią dawką pochłoniętą D przez daną substancję nazywamy energię E przekazaną jednostce masy m tej substancji:

Description: D = \frac{E}{m}

Jednostką dawki pochłoniętej w układzie SI jest grej (Gy);

1 Gy = 1 J/kg.

Jednostką poprzednio używaną (spotykaną jeszcze w literaturze) jest:

1 rad = 100 erg/g = 0,01 Gy

1 Gy = 100 rad

 

15. kiedy reakcja termodynamiczna zachodzi samorzutnie- Reakcja zachodzi samorzutnie przy stałym ciśnieniu i określonej temperaturze, gdy dS>0 , dG<0 dF<0.
16. bezpośrednie efekty jonizacji, jakiego promieniowania dotyczą- Promieniowanie jonizujące bezpośrednio to obiekty posiadające ładunek elektryczny – jonizują głównie przez oddziaływanie kulombowskie. Najważniejsze przykłady: promieniowanie alfa (α, jądra helu; ładunek elektryczny +2e), promieniowanie beta , β+, elektron i antyelektron, ładunek elektryczny -e, +e, odpowiednio).
 

18. fizyczna zasada działania rtg- zależność pochłaniania od rodzaju tkanek- zdolnosc wywoływania zjawiska fluorescencji i reakcji fotochemicznej
 

19. obliczyć okres w ms dla prądu sinusoidalnie zmiennego gdy częstotliwość wynosi chyba 0,2 kHz?
 

20. jak zmienia się zdolność skupiająca w czasie przysuwania obrazu do oczu- Zdolność skupiająca naszego oka wzrośnie, pomoże nam wzór soczewki do tego 1/f=1/x+1/y  y-jest wartością stałą. X natomiast określa odległość przedmiotu od naszego oka. Więc gdy X maleje, zdolność skupiająca rośnie. Soczewka staje się bardziej płaska.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin