Postimpresjonizm.doc

(31 KB) Pobierz
Postimpresjonizm – terminem tym określa się odwrót od impresjonizmu, który miał miejsce w latach 1886-1895

Postimpresjonizm – terminem tym określa się odwrót od impresjonizmu, który miał miejsce w latach 1886-1895. Wybitni przedstawiciele tego nurtu to:

·          Vincent van Gogh,

·          Paul Gauguin,

·          Paul Cézanne

·          Henri Toulouse-Lautrec.

Ten ostatni zachował najwięcej jego elementów. Postimpresjoniści kontynuowali kolorystyczne poszukiwania, a zarazem odrzucili wiele zasad pierwotnego impresjonizmu. Starali się uwolnić obraz od naśladownictwa natury, czyli koncepcji mimesis, kładli nacisk na autonomiczność dzieła malarskiego. Dla wielu artystów postimpresjonizm stał się etapem przejściowym w dążeniu do własnego stylu.

 

Secesja (od łac. secessio - wycofanie się, odstąpienie) to styl w sztuce modernistycznej i kulturze powstały w Wiedniu, panujący od około 1890 do około 1910 roku.

We Francji nazywany Art nouveau, w Anglii Modern Style, w Niemczech Jugendstil. W Polsce określany jako secesja lub Młoda Polska.

Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki.

Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są:

·          płynne, faliste linie,

·          ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, która inspirowana byłą często wpływami sztuki japońskiej,

·          swobodne układy kompozycyjne,

·          asymetria,

·          płaszczyznowość i linearyzm

·          subtelna pastelowa kolorystyka.

Architektura secesyjna, była odejściem od XIX-wiecznego historyzmu. Zaczęto projektować indywidualnie i funkcjonalnie domy. Połączono architekturę z malarstwem, rzeźbą oraz rzemiosłem artystycznym…

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin