SCENARIUSZ ZABAWY KARNAWAŁOWEJ DLA GRUPY.doc

(28 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZABAWY KARNAWAŁOWEJ DLA GRUPY

SCENARIUSZ ZABAWY KARNAWAŁOWEJ DLA GRUPY
WIEKOWEJ 6-LATKÓW



Cel główny :
— przybliżenie dzieciom tradycji i zwyczajów związanych z karnawałem

Cele szczegółowe :
— poznanie roli wodzireja w zabawie karnawałowej
— wyjaśnienie znaczenia słów: karnawał, kotylion, karnecik
— radość ze wspólnej zabawy i współzawodnictwa dzieci młodszych ze starszymi

Metoda– słowna, czynna

Formy– indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne– kotyliony, balony, kartony, kredki, mazaki, magnetofon,
utwory współczesnej muzyki rozrywkowej, gazety, krzesełka, słodycze.

Organizacja:
— nie należy zapominać o robieniu przerw na picie i wietrzenie sali,
— czas trwania zabawy uzależniony jest od stopnia zainteresowania i atmosfery, dlatego częstotliwość prowadzenia konkursów i długość melodii do tańca należy regulować w sposób umiejętny.

Przebieg :

W balu uczestniczą dzieci z klasy"zerowej" i z klasypierwszej szkoły podstawowej. Wszystkie dzieci zebrane są w jednej sali. Zapoznaję z przebiegiem zabawy karnawałowej, zachęcam do udziału w konkursach. Przypominam dzieciom jak dawniej wyglądał bal karnawałowy, jak się do niego przygotowywano, jaką rolę odgrywał wodzirej, do czego służyły karneciki, kotyliony, jakie były tańce itp. Następnie przypinam sobie kotylion i wyjaśniam, że dziś będę pełnić rolę wodzireja. Taki sam kotylion dostaje nauczycielka klasy I. Kotyliony dla dzieci są po dwa takie same i rozdajemy je tak, by jeden z pary miało starsze dziecko, a drugi młodsze dziecko. Podczas trwania zabawy, dzieci będą miały czas na znalezienie takiego samego kotyliona. Kto znajdzie swoją parę, będzie mógł uczestniczyć w konkursie tanecznym pod koniec balu.
Zapraszamy wraz z koleżanką dzieci do zabawy tanecznej a podczas przerw w tańcach, do wybranych konkursów. Tak kierujemy zabawą, by każde dziecko miało możliwość udziału w jakimś konkursie. Każdy konkurs będzie oceniało jury dziecięce pod opieką nauczyciela.

Propozycje konkursów i zabaw karnawałowych.:1. Tańce przebierańców– Prezentacja strojów:
Dzieci kolejno wchodzą do koła, które wcześniej zostało utworzone przez pozostałych uczestników balu i prezentują swój strój, mówiąc za co lub kogo są przebrane, tańczą w rytm ulubionej melodii. Pozostali oklaskami nagradzają każdą przedstawioną osobę.2. Zabawa„Taniec w parach z balonami”
Dzieci dobierają się parami i stają naprzeciw siebie. Między siebie wkładają balonik i tańczą w rytm muzyki tak, by go nie wypuścić. Wygrywają te pary, którym się to udało.
3. Konkursy rysunkowe
Dziecko z zawiązanymi oczami i zgodnie z instrukcją wodzireja maluje portret swojego kolegi: A teraz malujemy lewe ucho, prawe oko, podbródek, włosy, lewe oko, nos, szyję, usta, owal głowy itd.

4. Wspólny taniec Makarena
Jedna osoba pokazuje figury do tańca Makarena i prezentuje go w środku dużego koła utworzonego przez uczestników balu. Następnie cała sala stara się naśladować prowadzącą i tańczy w rytm muzyki.
5. Zabawa„Krzesełka”
Ustawiamy we kole krzesełka (o jedno mniej niż chętnych do zabawy). Wszyscy w rytmie słyszanej melodii poruszają się w jedną stronę w koło krzesełek. Kiedy muzyka milknie, każdy zajmuje najbliższe krzesełko. Osoba, której zabrakło siedzenia, odpada z gry i odchodzi zabierając jedno krzesełko. Zabawa trwa, aż do pozostania jednej osoby– zwycięzcy.
6. Zabawa„Pompowanie baloników”
Chętni do zabawy otrzymują baloniki. Zadanie polega na napompowaniu jak największego w ciągu np. 10 sekund balona. Wygrywa osoba, której balon nie pękł i jest największy.
7. Taniec na gazetach
Dzieci dobierają się parami i stają naprzeciw siebie. Każda para otrzymuje gazetę, którą kładzie pod nogi. Prowadząca tłumaczy, że tańczymy tylko na gazecie w rytm muzyki, tak aby nasze nogi, nie wyszły poza gazetę. Następnie za każdym razem gazetę zmniejszamy. Wygrywa ta para, która najdłużej utrzyma się na najmniejszym skrawku gazety i do końca będzie tańczyła w rytm muzyki.
8. Taniec z kotylionami
Dzieci, które znalazły bliźniaczy kotylion dobierają się parami i tańczą„Białego walczyka”. Kto nie odnalazł swojej pary stoi z boku i klaszcze w rytm muzyki. Wygrywają te pary, które poruszają się w rytm muzyki.


We wszystkich konkursach i zabawach zwycięzcy i uczestnicy nagradzani są dużymi brawami. Po przeprowadzonych zabawach i konkursach nauczyciel zaprasza do tańca w rytmie disco lub na słodki poczęstunek.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin