Scenariusz zajecia adaptacyjnego dla dzieci nowoprzyjetych do przedszkola.doc

(30 KB) Pobierz
Scenariusz zajęcia adaptacyjnego dla dzieci nowoprzyjętych do przedszkola - dzień I

Scenariusz zajęcia adaptacyjnego dla dzieci nowoprzyjętych do przedszkola - dzień I

 

Temat: „My jesteśmy krasnoludki” – spotkanie w sali

Rodzaj: zajęcia adaptacyjne z elementami pedagogiki zabawy

Forma: praca z całą grupą, indywidualnie

Pomoce: wizytówki, mazaki, kredki, kolorowy papier, krepina, klej, nożyczki.

Cele:

·         stwarzanie okazji do integracji rodziny z przedszkolem

·         eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem roku szkolnego

·         poznanie dzieci i rodziców

·         przybliżenie rodzicom form pracy z dzieckiem

·         zapoznanie z szatnią, salą i łazienką – przydzielenie znaczków indywidualnych.

Przebieg:

  1. Serdeczne powitanie dzieci i rodziców przed budynkiem przedszkola.
  2. Przejście do szatni.

o        Odszukanie znaczka indywidualnego (próba zapamiętania)

o        Zmiana obuwia – zachęcanie do samodzielności

o        Wypisanie wizytówek

  1. Przejście do sali zabaw.

o        „Mam na imię” – przedstawienie się

  1. Zapoznanie z salą i kącikami zabaw.
  2. Dowolne zabawy wybraną zabawką.

o        Próby zapamiętania miejsca ustawienia zabawek, zachęcanie do odkładania na miejsce

o        Podczas zabaw spontanicznych nauczyciel prowadzi rozmowy z rodzicami, i dziećmi w celu pozyskania informacji dotyczących dziecka, zachęca dzieci nieśmiałe, rozwiązuje ewentualne spory.

  1. „Sprzątamy salę”- zachęcanie dzieci do odkładania zabawek na miejsce.
  2. Zabawa naśladowcza do piosenki „My jesteśmy krasnoludki”.

My jesteśmy krasnoludki
Hop sa sa, hop sa sa
Pod grzybkami nasze budki
Hop sa sa, hop sa sa
Jemy mrówki, żabie łapki
Oj tak tak, oj tak tak
A na głowach mamy czapki
To nasz znak, to nasz znak
Gdy ktoś zbłądzi to trąbimy
Tru tu tu, tru tu tu
Gdy ktoś senny to uśpimy
Lu lu lu, lu lu lu
Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka
O jo joj, o jo joj
To zapłacze niezabudka
A ja jaj, a ja jaj

  1. Zabawy ruchowe metodą W. Sherborn.

o        „Taniec robotów”- dziecko staje na stopach dorosłego i wspólnie tańczą do muzyki.

o        „Tunel”- rodzice stoją „gęsiego” z rozstawionymi nogami, dzieci na czworaka przechodzą przez tunel.

o        „Kołyska”- zabawa wyciszająca – rodzic siedzi na podłodze, dziecko wtulone pomiędzy nogi i ręce, delikatnie kołyszą się razem.

  1. „Czapka krasnoludka” – prace plastyczne

o        tworzenie z kartek technicznych czapek i ozdabianie ich według pomysłu.

  1. Rozdanie cukierków dla dzieci.
  2. Pożegnanie przez podanie ręki i zaproszenie do zabawy na kolejny dzień.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin