Kompletujemy materiały.doc

(101 KB) Pobierz

Kompletujemy materiały

 

 


Image
Decoupage jest techniką ozdabiania przedmiotów, polegająca na tworzeniu kompozycji z naklejanych motywów papierowych i malowania powierzchni farbami akrylowymi. Całość ma naśladować ręczne malowany wzór- taki efekt pomoże nam uzyskać powleczenie pracy wieloma warstwami lakieru, co eliminuje wyczucie pod palcami granic naklejonego wzoru.

W sprzedaży jest dostępna cała gama produktów przeznaczonych specjalnie do decoupage, możemy także z powodzeniem używać środków służących do innych celów- ogólnie dostępnych lakierów do drewna i metalu, emalii akrylowych, barwników do farb. W trakcie kilku kolejnych artykułów postaramy się przybliżyć Wam podstawowe materiały potrzebne do rozpoczęcia zabawy z decoupage, a dalej przejść do opisu bardziej specjalistycznych preparatów.

 

Co naklejać?

    Motywy wycina się (a czasem wyrywa) z różnego rodzaju papieru- począwszy od widokówek, rycin, papieru ozdobnego poprzez specjalne papiery do decoupage o różnej gramaturze, a skończywszy na papierowych
http://www.cafeart.pl/images/stories/decoupage/declek2/krok4.jpg
serwetkach powszechnie służących do ozdabiania stołu. Gramatura papieru wyznacza nam sposób postępowania z nim- papiery grube przed naklejeniem moczymy, te cieńsze- specjalne papiery soft, velo, serwetki ryżowe oraz cienkie serwetki obiadowe tego zabiegu nie wymagają- kleimy je bezpośrednio po wycięciu. Należy pamiętać zasadę, że spod cienkiego papieru będzie przebijać tło, zatem nie należy kleić np. jasnej serwetki na czarne tło, natomiast takiego ograniczenia nie maja papiery grube- tu tło dobieramy dowolnie. Od tego, jakiej grubości jest papier zależy metoda jego nanoszenia oraz ilość zastosowanego przy wykańczaniu pracy lakieru- im grubszy papier tym więcej nakładamy warstw lakieru. Przyklejając motyw z serwetki papierowej należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne i precyzyjne klejenia mające na celu zniwelowanie zagięć i marszczeń, w przypadku innych typów papieru problem ten nie istnieje, a praca na nich jest zdecydowanie łatwiejsza i przyjemniejsza.

Czym przyklejać?

    Do decoupage używamy specjalnego kleju – są to na ogół kleje winylowe czy akrylowe, o białej barwie. Ich konsystencja pozwala na bardzo dokładne przyklejenie motywu bez nadmiernego moczenia go, co jest niewskazane. Kleje te podczas schnięcia stają się przezroczyste i dodatkowo tworzą warstwę ochronną. Ciekawostką jest, iż w warunkach domowych motyw papierowy można nakleić rozcieńczonym wikolem lub… białkiem jaja.

Czym malować?

    W technice deocuopage używa się głównie farb akrylowych. Są to farby odporne na wpływ czynników zewnętrznych, wodorozcieńczalne, idealnie nadające się do malowania rozmaitych powierzchni. Można je ze sobą dowolnie
http://www.cafeart.pl/images/stories/decoupage/declek2/krok2.jpg
mieszać, uzyskując bogatą paletę barw od najbardziej nasyconych po pastelowe odcienie. Zamiennie, aczkolwiek nie bez skutku dla jakości wykonanej dekoracji, można posłużyć się emaliami akrylowymi do drewna i metalu dostępnymi w sklepach budowlanych. Mają rzadszą konsystencję w porównaniu do farb profesjonalnych, często nadmiernie się błyszczą, za to są korzystne cenowo. Farby takie można barwić dodając do nich farby akrylowe lub barwniki specjalnie przeznaczone do emalii.

Jak zabezpieczyć gotową pracę?

    Do decoupage generalnie używamy lakierów na bazie wody- akrylowych lub poliuretanowych. Na rynku dostępne są lakiery o rzadkiej konsystencji, w sprayu lub gęstsze lakiery w żelu, które nie spływają z powierzchni. Lakiery te można używać w pomieszczeniach, charakteryzują się słabo wyczuwalnym zapachem, po wyschnieciu tworzą odporną powłokę. Nanosimy je pedzlem, który następnie myjemy w wodzie bądź odpowiednio w rozpuszczalnikach wskazanych przez producenta.

Akcesoria

  1.Pedzle i gabki Do decoupage będą nam potrzebne dobrej jakości pędzle. Do farb używamy pędzli z syntetycznego włosia o różnej numeracji. Są to z reguły pędzle płaskie, aczkolwiek przydadzą się także pędzle stożkowe do wykańczania szczegółów. Pędzle te maja miękkie włosie, przez co bardzo dokładnie rozprowadzają farbę , a ponadto bardzo łatwo je umyć.

2.Nożyczki i nożyki Są to podstawowe narzędzia osób zajmujących się decoupage`m. Czasem wielogodzinne wycinanie wzorów wymaga zastosowania jak najlepszych narzędzi. Przydają się małe nożyczki o prostym ostrzu jak również o ostrzu łukowatym, nieodzowne przy wycinaniu zaokrąglonych wzorów, np. listków, płatków kwiatów. Do wycinania wzorów z papierów służą także specjalne nożyki o obrotowym ostrzu oraz nożyki typu introligatorskiego z łamanym ostrzem. Wycinanie nożykiem wymaga zastosowania specjalnej podkładki, która zapobiegnie tępieniu się narzędzia i nie będzie się zadzierać w konsekwencji drąc nam wycinany motyw.                                                       

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin