Biochemia - pytania i odpowiedzi sciąga.docx

(18 KB) Pobierz

1.  Który enzym z klasy oksydoreduktaz jest kluczowy dla metabolizmu ksenobiotyków – odp. uzasadnij.

a.  Z jakim koenzymem najczęściej współpracuje ten enzym i jaką reakcję katalizuję?

b.  Podaj 1 przykład reakcji katalizowanej przez ten enzym z udziałem dowolnej toksyny.

2.  Co to jest łańcuch oddechowy i gdzie jest umiejscowiony w komórce eukariotycznej? Łańcuch oddechowy jest to szlak przemian substancji organicznych (pirogronianu)  w trakcie którego zachodzi przemiana tych substancji do CO2 i H2O z wytworzeniem energii zmagazynowanej w postaci ATP. Ma miejsce w mitochondriom.

a.  Wymień kolejne jego składniki, które z nich pełnią funkcje pomp protonowych. Oksygenaza cytochromowa, kompleks cytochromów bc1, dehydrogenaza NADH, dehydrogenaza bursztynianowa.

b.  Dlaczego pompy protonowe ważne są w procesie powstawania i magazynowania energii w komórkach – odp. uzasadnij.  Umożliwią one wytworzenie różnego potencjału (stężenia) jonów H+ po obu stronach błony wewnętrznej. Przepływ jonów przez odpowiednie kanały umożliwiają syntezę ATP.

c.  Jakie są finalne skutki utlenienia NADH, a jakie FADH, w łańcuchu oddechowym? Odp. uzasadnij, Finalnymi skutkami jest wytworzenie energii w postaci ATP (fosforylacja ATP), odpowiednio z NADHà2,5 cz.  ATP a FADH à1,5 cz. ATP oraz H2O

d.  skąd biorą się te zredukowane koenzymy?

3.  3 substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju człowieka NNKT, WITAMINY, AMINOKWASY EGZOGENNE. Wzory i nazwy 2 : Biotyna, kwas α-linolenowy CH3CH2(CH=CHCH2)3(CH2)6COOH

a.  Co powoduje nie dobór: BIOTYNA – zmiany skórne, łojotok, wypadanie włosów, bóle mięśnia halucynacje, apatia. KWAS α-LINOLENOWY: nadmierne łuszczenie się naskórka, utrudniona regeneracja tkanek, zwiększona utrata wody, dolegliwości układu krążenia, podatność na infekcje, niedorozwój płodu, zaburzenia w wydzielaniu insuliny.

4.  Czynniki wpływające na aktywność enzymatyczną

a.  5 czynników: zmiana pH, zmiana temperatury, zmiana stężenia substratu, obecność inhibitorów, modyfikacje centrów aktywnych.

5.  Laktoza

a.  Wzór laktoza.gif

b.  Krótki opis - zwana cukrem mlecznym, jest dwucukrem, zbudowanym z D-galaktozy i D-glukozy, występującym w mleku ssaków. Bezbarwna substancja stała o temperaturze topnienia 225°C, rozpuszczalna w wodzie, słabo rozpuszczalna w alkoholu i nierozpuszczalna w eterze. W jelicie cienkim ssaków enzym laktaza rozkłada laktozę na cukry proste, które ulegają wchłaniani. U niektórych osób dorosłych enzym ten zanika samoczynnie. W Polsce 50% populacji nie jest w stanie trawić laktozy,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c.  Funkcja w organizmie: wzmacnia procesy myślowe, wpływa na prawidłowy rozwój psychiczny człowieka, bierze udział w prawidłowym przewodnictwie nerwowym.

d.  Choroby związane z nieprzyswajalności laktozy, chodzi tu o obniżenie aktywności URYDYLOTRANSFERAZY GALAKTOZO-1- FOSFORANOWEJ powodującej wymioty, biegunka, zaćma ,zapalenie wątroby i żółtaczka i opóźnienie w rozwoju umysłowym

6.  Co dzieje się z pirogronianem w warunkach beztlenowych

a.  Podaj reakcje: FERMENTACJA MLECZANOWA: glukoza +2ADP+2Pi à2 mleczan + 2ATP / pirogronian + NADH +H+ à mleczan +NAD+, ENZYM: dehydrogenaza mleczanowa. ZASTOWOANIE W PRZEMYSŁE: produkcja napojów fermentowanych, alkoholu, wytworzenie zacierów w piekarnictwie, produkcja kiszonek. Fermentacja alkoholowa: 2 etapy. 1 etap: pirogronian àCO2 + aldehyd octowy; 2 etap: ald. Octowy + NADH + H+ àetanol +NAD+. ENZYMY: odpowiednio dekarboksylaza pirogronianowa oraz dehydrogenaza alkoholowa. ZASTOWOANIE W PRZEMYSŁE : produkcja alkoholu, piekarnictwo.

7.  DNA i RNA

a.  Co to jest ekspresja genów: proces, w którym informacja genetyczna zawarta w genie zostaje odczytana i przepisana na jego produkty, które są białkami lub różnymi formami RNA.

b.  Etapy ekspresji genów: replikacja, transkrypcja, (wycinanie intronów) translacja, białko.

c.  Przedstawić różnice miedzy DNA i RNA: obecność rybozy a nie deoksyrybozy, występowanie uracylu zamiast Tyminy, struktura 1-dno naciowa (z ewentualnymi pętlami, spinkami), możliwość tworzenia połączeń 2’à5’ (a nie typowych 3’à5’), wykorzystywana bezpośrednio do syntezy białka (matryca), mniej odporne na hydrolizę niż DNA

d.  Cechy kodu genetycznego i co to jest. : kod genetyczny – jest to zapisana informacja, która determinuje skład i budowę białek, występuje powszechnie u ekuariota i prokariota. Cechy kodu genetycznego: trójkowy, bez przecinkowy, uniwersalny, zdegenerowany, jednoznaczny, niezachodzący.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin