Rzeżucha.odt

(23 KB) Pobierz

 

 

  Rzeżucha łąkowa (Cardamine pratensis L.) - gatunek roślin zielnych z rodziny kapustowatych. Występuje na terenie całej Polski, roślina pospolita.

Łodyga--Wzniesiona, pełna. Cała roślina jest odstająco owłosiona i posiada charakterystyczny smak.

Liście--Liście odziomkowe tworzą różyczkę. Są pierzastosieczne o okrągłych listkach, przy czym szczytowy listek jest większy od pozostałych. Liście łodygowe złożone z wydłużonych, lancetowatych listków.

Kwiaty--Białe lub fioletowe, wyrastające na szypułach o długości 2-4 mm i zebrane w luźne grono na szczycie łodygi. Kwiat zbudowany jest z 4 zielonych działek kielicha i 4 jajowatych płatków korony, pojedynczego słupka z wydłużoną zalążnią i krótką szyjką oraz 6 dwusilnych pręcików. Kwitnie od marca do kwietnia, roślina miododajna. Miodniki znajdują się u nasady krótszych pręcików, a nektar zbiera się na dnie kwiatowym. Brak specjalnych przystosowań przeciwdziałających samozapyleniu, w rezultacie część kwiatów ulega zapyleniu krzyżowemu, a część samozapyleniu (też przy pomocy owadów).

Owoce--Długie, równowąskie łuszczyny o długości do 25 mm, z dzióbkiem o długości do 1 mm.

Biotop

Wilgotne łąki, rowy. W niektórych miejscach występuje tak masowo, że w okresie kwitnienia łąki przybierają liliowy kolor.

Tworzy mieszańce z rzeżuchą gorzką i rz. leśną.

Jest jedną z rzadkich roślin, które rozmnażają się wegetatywnie przez liście. Mianowicie jesienią przylegające do ziemi liście tworzą ukorzeniające się pączki przybyszowe.

Często można na niej spotkać przypominającą ślinę wydzielinę larw owada skoczka pienika (z rodziny pienikowatych).

Roślina uprawna:

Sposób uprawy: Wymaga dużo światła, temperatura ok. 10-25 °C.

Roślina lecznicza:

Surowiec zielarski: obfituje w witaminę C, żelazo,jod i sole mineralne, zawiera witaminy A, B, PP, K, E ,beta-karotenu, kwasu foliowego, siarki, potasu, magnezu, wapnia, żelaza, chromu, jodu. oraz duże ilości siarki (zapach zawdzięcza glikozydowi izosiarkocyjanowemu); Skiełkowaną roślinkę stosowano jako lek na pasożyty jelit i owrzodzenia skóry, znano jej działanie dezynfekujące na jamę ustną oraz pobudzające na trawienie i apetyt.

Działanie: silnie moczopędne, ważne źródło łatwo przyswajalnego jodu, usuwa toksyny, obniża poziom cukru we krwi, zawarty w niej chrom wspomaga prawidłową pracę trzustki, poprawia trawienie, zapobiega otyłości, dezynfekuje jamę ustną i drogi moczowe.

Roślina przyprawowa - pikantna, o ostrym smaku i zapachu, spożywana w stanie surowym.

Kosmetyka - wybiela przebarwienia.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin