Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV
1. Temat lekcji: O siedmiu przypadkach …. rzeczownika.
2. Cele lekcji:
poznawczy: poznanie nazw przypadków i ich pytań;
kształcący: kształcenie umiejętności odmiany rzeczowników przez przypadki
wychowawczy: dbanie o poprawność gramatyczną języka polskiego, poszerzanie wiedzy o języku narodowym
3. Metody: aktywizujące, rozwijające różne typy inteligencji
4. Formy pracy: indywidualna , grupowa, zbiorowa
5. Środki dydaktyczne: tabele z nazwami i pytaniami przypadków, rozsypanka z nazwami i pytaniami przypadków, domino z nazwami i pytaniami przypadków
6. Przebieg lekcji:
I Wprowadzenie
1. Uczniowie pracując w grupach uzupełniają tekst z luką ( wiersz ) odpowiednią formą rzeczownika ,, dziewczyna” lub ,,kamień” w zależności od wylosowanego wiersza (załącznik 1).
Pewna …………………..pyta w klasie…………………….
Co kupią trzeciej …………………….na imieniny,
Ta powiedziała: ,, Spytaj …………………. czwartą,
Bo tylko z tamtą ………………… naradzić się warto”.
I dyskutują o …………………….. w klasie.
Oj…………………… ! Czy ten problem rozwiązać da się?
Na drodze leżał ciężki ……………….,
a koło ………………..stał czarodziej Zamień.
Przyjrzał się …………………….dokładnie.
- Ależ – pomyślał – wygląda zabawnie.
Chciałbym do domu zabrać ten ……………....
Lecz iść z tym…………….., to wielkie strapienie.
Stanął pomyślał o ………………… chwilę i krzyknął:
- ………………….! Stań się motylem!
2. Odczytanie uzupełnionych wierszy. Zwrócenie uwagi uczniom, że rzeczownik zmienia swoje formy w połączeniu z innymi wyrazami w zdaniu.
II Opracowanie nowego materiału
3. Wypisanie z wierszy form powtarzających się wyrazów na tablicy i w tabeli , którą uczniowie wklejają do zeszytu (załącznik 2) :
Nazwa przypadka
Skrót
Pytania
Mianownik
M.
kto ? co? (jest)
dziewczyna
kamień
Dopełniacz
D.
kogo ? czego ? ( nie ma )
dziewczyny
kamienia
Celownik
C.
komu ? czemu ? ( się przyglądam )
dziewczynie
kamieniowi
Biernik
B.
kogo? co? ( lubię, widzę )
dziewczynę
Narzędnik
N.
z kim ? z czym? ( idę )
dziewczyną
z kamieniem
Miejscownik
Ms.
o kim ? o czym ? ( mówię )
o kamieniu
Wołacz
W.
Wołam do ciebie…, do was…
dziewczyno !
kamieniu !
4. Wyjaśnienie uczniom, co nazywamy przypadkami.( Zmieniające się formy rzeczowników w liczbie pojedynczej i mnogiej . Przypadek rozpoznajemy przez postawienie odpowiedniego pytania.)
5.Zapisanie tematu lekcji
6. Odmiana wyrazów ,,kolega” i ,,żaba” przez przypadki.
7. ,, Czy bieganie przyśpieszy przypadków zapamiętywanie?” – praca w grupach.
Uczniowie - biegacze podchodzą do tablic z zapisanymi nazwami i pytaniami przypadków i starają się zapamiętać jak najwięcej , by później podyktować pisarzowi w swojej grupie. Na koniec korektor sprawdza poprawność zapisu (załącznik 3).
III Ćwiczenia utrwalające
1. Uczniowie układają rozsypankę - praca w grupach.
Na kartonikach wypisane są przypadki i trzeba do nich prawidłowo dopasować pytania (załącznik 4).
2. Domino – kojarzenie pytań i nazw przypadków. Uczniowie układają na środku sali karteczki tak, by nazwa przypadka łączyła się z odpowiednim pytaniem (załącznik 5).
3. Uczniowie stoją w kole. Każdy uczeń otrzymał karteczkę z nazwą przypadka. Nauczyciel wypowiada pytania, a uczniowie posiadający właściwą nazwę wychodzą na środek koła.Za poprawne wykonanie zadania otrzymują kolorowe kartki , które na końcu lekcji zostaną przeliczone na oceny lub plusy (załącznik 6).
IV Praca domowa
1. Nauczę się na pamięć nazw i pytań przypadków.
2. Pisemnie odmienię przez przypadki wyraz ,, piłka”.
Dla chętnych : Wzorując się na wierszu analizowanym na lekcji, ułóż wiersz , w którym zastosujesz różne formy dowolnego rzeczownika.
Ocena pracy uczniów przez nauczyciela na podstawie ilości zgromadzonych przez dzieci kolorowych karteczek.
Opracowanie - Krystyna Rudź
(załącznik 1)
(załącznik 2)
…………….
jaceks1