Charakterystyka cery suchej referat.docx

(537 KB) Pobierz

 

 

 

Temat: Pielęgnacja cery suchej w domu i salonie kosmetycznym.

 

SPIS TREŚCI

 

1.      Charakterystyka cery suchej

2.      Zalecenia pielęgnacyjne

3.      Składniki których powinno się  szukać w kosmetykach

4.      Zabiegi  kosmetyczne stosowane w gabinetach kosmetycznych

·         Zabieg intensywnie nawilżający

·         Mikrodermabrazja

·         Zabiegi dermokosmetyczne

·         Peeling kawitacyjny z ultradźwiękowym mikromasażem

·         Zabiegi biologiczne

·         Przykłady zabiegów

5.      Pielęgnacja cery suchej w domu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.     Charakterystyka cery suchej.

 

 

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że większość z nas kosmetyczek będzie miała osobisty kontakt z suchą cerą, ponieważ występuje ona zwykle w miarę starzenia się ustroju,  z czym związana jest utrata wody i zmniejszone wydzielanie gruczołów łojowych. Konsekwencją posiadania cery suchej może być również nieodpowiednia pielęgnacja poprzez stosowanie nieprawidłowo dobranych preparatów jak i brak systematyczności w pielęgnowaniu skóry. W przypadku niewłaściwej pielęgnacji może dojść do infekcji skórnych, różnego rodzaju podrażnień jak i reakcji alergicznych ponieważ naskórek jest bardzo cienki. Skóra wolniej się regeneruje, osłabiony jest płaszcz lipidowy w wyniku czego skóra traci więcej wilgoci.

 

 

 

Cera sucha jest bardzo delikatna, wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, na ogół koloru jasnożółtego, bądź jasnoróżowego. Ze względu na to, że jest cienka prześwitują przez nią naczynia krwionośne nadając jej charakterystyczny kolor . Zazwyczaj jest matowa, pory skórą są zamknięte, słabo widoczne. Mogą pojawiać się zaskórniki w okolicy nosa oraz brody. W dotyku może być szorstka, lekko chropowata. Brakuje jej elastyczności, miękkości, delikatności. Charakteryzuje ją skłonność do łuszczenia.

 

 

 

Sucha cera charakteryzuje się uczuciem ściągnięcia po myciu oraz łuszczeniem się pod wpływem zimna lub gorąca. Sucha skóra pozbawiona jest wilgoci, ponieważ gruczoły łojowe wytwarzają zbyt mało sebum. Na tego rodzaju skórze szybko pojawiają się zmarszczki, szybko się starzeje. Już ok. 20 roku życia na twarzy mogą pojawić się pierwsze zmarszczki. Przekonanie, że wystarczy suchą cerę nawilżać z zewnątrz jest błędne. Prawidłowa pielęgnacja musi polegać na dostarczeniu skórze ceramidów, witamin, NMF, kwasu hialuronowego, mukopolisacharydów. Kosmetyki dla cery suchej muszą mieć działanie nawilżające, odżywcze i kojące. zazwyczaj zawierają wyciągi z aloesu, masło kakaowe, olejek jojoba i witaminę E. Osoby z taką skórą powinny ograniczyć używanie mydła. Powinno się chronić cerę przed mrozem, wiatrem i ostrym słońcem. Szkodzi jej również powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach, dlatego najważniejsze jest dobranie odpowiedniego kremu i podkładu.

 

 

 

 

 

 

2.    Zalecenia pielęgnacyjne.

 

 

 

ZAKAZY:

 

 

1.      Nie stosować do mycia twarzy wody i mydła.

2.      Nie opalać skóry zbyt często.

3.      Nie stosować maseczek o działaniu ściągającym.

4.      Nie stosować peelingów ziarnistych oraz preparatów złuszczających typu gommage.

5.      Nie palić papierosów.

 

 

 

 

ZALECENIA:

 

 

1.      Do demakijażu używa się mleczka lub śmietanki o gęstszej konsystencji. Preparaty te powinny spełniać nie tylko funkcje oczyszczającą skórę czyli usuwać zanieczyszczenia na skórze, ale także nie naruszać bariery ochronnej. Wskazane byłoby również, aby pełniły funkcję nawilżająca, a także łagodzącą podrażnienia. Mleczko można stosować jako preparat do demakijażu, a także jako środek zastępujący mydło w codziennej pielęgnacji. Po zmyciu makijażu kosmetyk zostawi na skórze warstewkę nawilżającą. Można również użyć oliwy z oliwek, ale wtedy nie zmywa się  jej z twarzy tylko pozostawia do wchłonięcia. Do mycia twarzy używa się delikatnych żeli lub pianek i zimnej, najlepiej mineralnej wody.

 

2.      Tonizacja skóry powinna być wykonana przy użyciu toniku bezalkoholowego, ze wskazaniem dla skór suchych. Tonik działa odświeżająco, wygładza naskórek, większość dostępnych na rynku kosmetycznym ma również działanie nawilżające, a nawet natłuszczające.

 

 

3.      Dwa razy  w tygodniu wykonywać peeling twarzy, szyi i dekoltu.

 

4.      Dwa razy w tygodniu nakładamy  maseczkę głęboko nawilżającą, dobrym rozwiązaniem mogą być  również liście aloesu.

 

 

5.      Na łuszczące się miejsca nakładamy grubą warstwę maści z witaminą A.

 

6.      Przed wyjściem z domu smarujemy usta, płatki uszu i nos sztyftem ochronnym.

 

7.      Krem do twarzy musi mieć działanie odżywczo-nawilżające lub nawet regenerujące.

 

 

8.      Rano i wieczorem używać krem pod oczy oraz na szyję.

 

9.      Chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.

 

 

10.  Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem.

 

11.  Nawilżać powietrze w domu i w pracy.

 

12.  Dbać o dotlenienie i relaks.

 

13.  Przy cerze suchej wskazane jest używanie podkładów w kremie, bo nie tylko dodatkowo nawilżają skórę, ale również chronią ja przed czynnikami zewnętrznymi. Kosmetyki kolorowe takie jak cienie do powiek czy róż również powinny być w kremie, bo sypkie na wysuszonej skórze nie wyglądają zbyt estetycznie.

 

 

 

3.     Składniki których powinno się  szukać w kosmetykach.

 

 

·         Substancje mające wpływ na uzupełnianie wody : sole mineralne, NMF, hydrofilne, aminokwasy, sole kwasu mlekowego, hydroksykwasy

·         Lipidy, wchodzące w skład cementu komórkowego

·         Witaminy(szczególnie A, E i panthenol)

·         Substancje biologicznie czynne - ASC III

·         Filtry przeciwsłoneczne

 

 

 

 

4.     Zabiegi  kosmetyczne stosowane w gabinetach kosmetycznych

 

 

·         Odżywcze

·         Dotleniające

·         Nawilżające

·         Pojędrniające

 

 

Zabiegi kosmetyczne będą miały na celu przywrócenie prawidłowego poziomu nawilżenia naskórka, zatem w trakcie zabiegu będą preferowane preparaty ze składnikami wiążącymi i utrzymującymi wodę w naskórku oraz tworzące warstwę okluzyjną nieciągłą ograniczającą TEWL(transepidermalną utratę wody).

 

Kosmetyczka w trakcie takiego zabiegu powinna zadbać również o dekolt, szyję oraz okolice oczu. Dobór preparatów zależy od stanu skóry . Doświadczona kosmetyczka na pewno sprawi, że po zabiegu skóra będzie gładka, aksamitna, o ładnym kolorycie.

 

 

 

Jeśli cera jest zmęczona to potrzebna będzie kuracja regenerująca. Wykonuje się wówczas 1-2

zabiegów w tygodniu przez okres 1 - 2 miesięcy. Potem dla podtrzymania efektów powtarza się 1 -2 zabiegów w miesiącu.

 

 

 

Właściwie dobrana pielęgnacja domowa i zabiegi w gabinecie sprawią, że długo będziemy

cieszyć się pięknym wyglądem.

 

 

Zabieg intensywnie nawilżający

 

 

dreamstime_2337155

 

 

Zabieg na twarz i oczy opracowany w odpowiedzi na potrzeby skóry bardzo suchej i odwodnionej. Rewitalizująca eksfoliacja odsłania młode komórki skóry, odświeżając i wygładzając jej powierzchnię, a bogactwo odżywczych witamin, roślinnych i biotechnologicznie otrzymywanych składników wiążących wilgoć przywraca skórze prawidłowy poziom nawilżenia, niwelując uczucie suchości i ściągnięcia oraz poprawia elastyczność skóry. Specjalistyczne serum działa dotleniająco, zwiększając poziom energii komórkowej oraz sprzyjając metabolizmowi wewnątrzkomórkowemu, a maska roślinna na okolice oczu nawilża i wygładza płytkie zmarszczki.

 

 

 

Mikrodermabrazja

 

 

iStock_000003665905XSmall

 

 

 

Mikrodermabrazja to nowoczesny zabieg dla osób pragnących poprawić wygląd i funkcjonowanie skóry oraz uporać się z różnymi problemami skórnymi w krótkim czasie. Zalecana jest do każdego rodzaju skóry, niezależnie od wieku i stopnia uszkodzenia naskórka. Wyraźnie wygładza, odświeża i regeneruje skórę, poprawia jej koloryt i elastyczność, rozjaśnia przebarwienia, spłyca zmarszczki i zwęża rozszerzone pory, redukuje rozstępy i blizny. Już jednorazowy zabieg pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty, jednak aby trwale poprawić kondycję naskórka należy poddać się serii zabiegów. Głębokość, ilość i częstotliwość zabiegów uwarunkowana jest stanem skóry.

 

Zabiegi dermokosmetyczne

 

 

dreamstime_5824097

 

 


Zabiegi dla twarzy z użyciem dermokosmetyków rozpoczynają się od profesjonalnej konsultacji i fachowej analizy skóry techniką Face Mapping. Kosmetyczka opracowuje Mapę Twarzy, obrazującą stan zdrowia i kondycję skóry, na podstawie której komponuje zabieg "na receptę", odpowiadający stuprocentowo indywidualnym potrzebom. Dzięki ukierunkowaniu każdego etapu pielęgnacji na specyficzne problemy skóry i konkretne cele pielęgnacyjne, osiągamy doskonałe, widoczne gołym okiem, efekty.
 

 

 

 

 

 

 

Peeling kawitacyjny z ultradźwiękowym mikromasażem

dreamstime_5054535

 

Głębokie oczyszczanie skóry za pomocą wibracji ultradźwiękowej wzbogacone o mikromasaż, który poprawia mikrokrążenie i dotlenienie komórkowe, pobudza aktywność komórkową oraz zwiększa penetrację substancji aktywnych w głąb skóry. Oczyszcza pory i wygładza skórę, wzmacnia i uszczelnia naczynia włosowate, doskonale nawilża i stymuluje naturalne nawodnienie oraz zmiękcza naskórek. Działa kojąco i regenerująco na skórę. Technologie użyte w zabiegu: Ultradźwięki

 

Zabiegi biologiczne

 

zab_biol

W preparatach stosowane są naturalne substancje pochodzenia roślinnego, biologicznego i morskiego o najwyższych stosowanych w kosmetologii stężeniach składników aktywnych (co najmniej 23 %). Zabiegi i produkty biologiczne rewitalizują, stymulują i odbudowują tkanki skóry. Polecane są dla osób w każdym wieku bez względu na rodzaj skóry i jej problem.

 

 

 

Przykłady zabiegów

 

Przykład 1

- demakijaż okolic oczu specjalnym preparatem oraz zmycie twarzy i szyi i dekoltu śmietanką kosmetyczną do cery suchej,

- peeling z enzymami bioaktywnymi,

- tonik do cery suchej,

- masaż hydroaktywny w wykorzystaniem żelu do masażu,

-...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin