Projekt z pracowni kosmetycznej.doc

(99 KB) Pobierz
TEMAT:

 

TEMAT:

Do gabinetu kosmetycznego zgłosiła się po raz pierwszy 20-letnia kobieta na zabieg pielęgnacyjny skóry twarzy. Klientka ma cerę tłustą, widoczne są rozszerzone pory                  i występuje duża ilość zaskórników. Skóra jest błyszcząca, słabo ukrwiona.

Opracuj projekt realizacji prac związany z wykonaniem zabiegu pielęgnacyjnego skóry twarzy u klientki przy użyciu aparatury dostępnej w gabinecie kosmetycznym. Opracuj zalecenia dla klientki do pielęgnacji cery w warunkach domowych.

 

1. TYTUŁ:

Projekt realizacji prac związanych z przeprowadzeniem zabiegu mechanicznego oczyszczania twarzy dla cery tłustej.

 

2. ZAŁOŻENIA:

- miejsce: gabinet kosmetyczny,

- osoba płci żeńskiej,

- wiek: 20 lat,

- po raz pierwszy w gabinecie kosmetycznym,

- przeprowadzony będzie zabieg oczyszczania skóry twarzy,

- cera tłusta, błyszcząca,

- skóra twarzy słabo ukrwiona,

- występują rozszerzone pory,

- duża ilość zaskórników otwartych i zamkniętych,

- nieliczne prosaki,

 

3. DIAGNOZA SKÓRY KLIENTKI:

Do czynienia mamy ze skórą młodą (20-letnia klientka), tłustą, grubą, z dużą ilością zaskórników otwartych i zamkniętych (zwanych wągrami) oraz pojedynczymi prosakami. Skóra słabo ukrwiona, wyglądem mało estetyczna ze względu na charakterystyczne błyszczenie, a łój skórny jest wydzielany w nadmiernej ilości, kolor jest szarożółty. Blada, mało przezroczysta, z rozszerzonymi ujściami łojowo-potowymi. W dotyku nierówna. Wyglądem przypomina skórkę pomarańczy. Na skórze nie występują ropne zmiany, teleangiektazje i uszkodzenia naskórka. Skłonna do powstawania trądziku i zmian zastoinowych.

 

4. WYKAZ WSKAZAŃ I PRZECIWWSKAZAŃ DO ZAPLANOWANEGO ZABIEGU PIELĘGNACYJNEGO. 

Wskazania:

- poprawa ukrwienia skóry i tkanek głębiej położonych,

- usuwanie zanieczyszczeń oraz martwych komórek,

- łojotok,

- cera tłusta,

- skłonność do wyprysków,

-  równowaga nadmiaru sebum,

- redukcja rozszerzonych ujść gruczołów łojowych,

- odbudowanie ,,płaszcza lipidowego’’,

- przywrócenie równowagi pH,

- rozwiązanie problemów związanych z nieestetycznym wyglądem spowodowanym nadwyżką sebum,

- wygładzenie i upiększenie skóry,

- przywrócenie właściwego nawilżenia,

- przywracanie żywszego i jaśniejszego wyglądu skóry.

 

Przeciwwskazania:

- uczulenie na prąd galwaniczny,

- ropne procesy zapalne skóry,

- wypryski skóry,

- stany gorączkowe,

- ostre stany zapalne skóry,

- ubytki i skaleczenia skóry,

- możliwość wystąpienia uczuleń na składniki preparatów kosmetycznych,

- uaktywniony wirus opryszczki w okolicach twarzy,

- podrażnienia naskórka,

- cera sucha,

- choroby skórne ( w tym stany zakaźne),

- trwająca lub niedawno zakończona kuracja preparatami złuszczającymi naskórek,

- stany ropne okołozębne i ekstrakcja zęba,

- alergie,

- metalowe implanty /wstawki,

- ciąża,

- rozrusznik serca,

- teleangiektazje,

- trądzik różowaty,

- klaustrofobia,

- nowotwory,

- skłonność do krwawień,

- niewydolność krążenia,

- nerwica wegetatywna,

- nadpobudliwość nerwowa,

- astma,

- niezakończony wzrost kości,

 

W związku z przeciwwskazaniami nie stwierdzam ich u klientki, dlatego przystępuję do zabiegu oczyszczania twarzy.

 

5. OPIS ZABIEGU PIELĘGNACYJNEGO SKÓRY KLIENTKI OBEJMUJĄCY:

 

A. PRZYGOTOWANIE STANOWISKA PRACY, KLIENTKI, KOSMETYCZKI.

a. Przygotowanie stanowiska pracy powinno zawierać:

- przygotowanie fotela kosmetycznego pod kątem wygody klienta i swobody wykonania przez siebie planowanych prac.

- przygotowanie fotela kosmetycznego pod względem estetycznym i higienicznym                             (przykrycie fotela czystym jednorazowym prześcieradłem i zabezpieczenia podnóżka ręcznikiem).

- przygotowanie zdezynfekowanego płynem do dezynfekcji powierzchni stoliczka kosmetycznego, gdzie gromadzimy wszystkie niezbędne preparaty kosmetyczne, miskę z wodą oraz inne rzeczy wymienione w punkcie późniejszym (7).

- przygotowanie  zdezynfekowanego płynem do dezynfekcji powierzchni stolika kosmetycznego, na którym ułożona będzie aparatura  potrzebna do wykonania zabiegu                  ( darsonwal, urządzenie do ultradźwięków)

- przygotowanie bielizny zabiegowej

- przygotowanie lampy bezcieniowej z lupą (przetarcie suchą ściereczką lupy).

- przygotowanie taboretu kosmetycznego, gdzie będzie siedziała osoba wykonująca zabieg, ustawiamy go przy zagłówku fotela.

- przygotowanie wapozonu (uzupełnienie poziomu wody, dodatek olejków eterycznych); przygotowanie urządzenie do ultradźwięków, lampy Sollux z filtrem niebieskim;                             z uwzględnieniem przepisów BHP oraz przepisów sanitarnych obowiązujących w gabinecie kosmetycznym

- dezynfekcja peloty do darsonwalizacji i głowicy urządzenia do ultradźwięków.

 

b. Przygotowanie klienta:

- założenie karty klienta,

- przeprowadzenie wywiadu z klientką (pytania dotyczące: wieku, rodzaju wykonywanej pracy, stanu zdrowia klientki, przebytych chorób, poziomu hormonów, pielęgnacji domowej, diety, trybu życia, sposobu wypoczynku itp.)

- postawienie diagnozy skóry klientki,

- prośba o zdjęcie biżuterii przez klientkę,

- prośba o nałożenie bielizny zabiegowej,

- wskazanie miejsca, gdzie można się przebrać,

-  ułożenie na fotelu.

 

c. Przygotowanie kosmetyczki:

- nałożenie fartucha,

- mycie i dezynfekcja dłoni.

 

B. PLAN REALIZACJI CZYNNOŚCI:

1. Przygotowanie stanowiska pracy wg etapu nr. a.

2. Przygotowanie klientki wg etapu nr b.

3. Przygotowanie kosmetyczki wg etapu nr c.

4. Demakijaż oczu i ust przy pomocy preparatu do demakijażu oczu z olejkiem różanym                    i ekstraktem ze świetlika. Do zmywania oczu najlepsze są płatki kosmetyczne lub gotowe chusteczki do demakijażu. Płatek kosmetyczny należy zwilżyć (najlepiej w wodzie mineralnej), odsączyć, nałożyć na płatek preparat do demakijażu oczu (mleczko, śmietanka, olejek, żel, płyn). Podczas usuwania makijażu nie wolno rozciągać skóry i nie pocierać. Wystarczy na chwilę przyłożyć nasączony płatek do powieki i rzęs i delikatnie przesunąć go od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Tusz z rzęs najwygodniej zmywać z góry do dołu pionowymi ruchami. Należy zwracać uwagę na to, aby resztki tuszu nie pozostały miedzy rzęsami i w kącikach oczu. Jeśli oczy są bardzo wrażliwe po demakijażu dla ukojenia można zrobić sobie okłady na powieki (herbata, rumianek, bławatek, świetlik lekarski). Taki kompres należy trzymać na powiekach ok. 15 -20 min. Dzięki temu krótkiemu, prostemu zabiegowi oczy wypoczywają. Ewentualnie możemy położyć na powieki płatki kosmetyczne zwilżone wodą różaną.

5. Demakijaż twarzy, szyi i dekoltu przy użyciu żelu oczyszczającego, zawierającego olejek   z drzewka herbacianego, wyciągi ziołowe z mydlnicy lekarskiej, oczaru wirginijskiego, melisy, szałwii, nagietka.

6. Tonizacja skóry tonikiem bezalkoholowym do cery tłustej zawierający wyciąg z wierzby               i olejek rumiankowy.

7. Włączenie lampy bezcieniowej do prądu, zgodnie z zasadami BHP.

8. Diagnoza i ocena stanu, rodzaju skóry przy pomocy lampy bezcieniowej.

9. Wybór rodzaju zabiegu: zabieg oczyszczania twarzy dla cery tłustej

- Wykonujemy peeling typu scrub z minerałami morskimi i alantoiną, ponieważ skóra jest tłusta, gruba, nie ma przeciwwskazań w postaci ropnych zmian. Nakładamy preparat na twarz zwilżonymi palcami, delikatnie masujemy okrągłymi ruchami, omijając okolice oczu, następnie zmywamy ciepłą wodą, twarz osuszamy przy pomocy chusteczki. Wykonany w ten sposób peeling przyczyni się do poprawy ukrwienia skóry i usunięcia martwych komórek naskórka.

- Tonizujemy skórę tonikiem bezalkoholowym.

- Włączamy wapozon do źródła prądu zgodnie z przepisami BHP.

- Wykonujemy masaż twarzy azulenowym olejkiem do masażu, w celu wstępnego rozpulchnienia skóry i złuszczeniu naskórka.

- Przygotowanie skóry do oczyszczania manualnego ( na twarz nakładamy maskę rozpulchniającą z prawoślazem, lipą, siemieniem lnianym i ustawiamy wapozonu tak by nie oparzyć klientki i pozostawiamy na 20 minut). Do wody możemy dodać kilka kropel olejku aromatycznego do cery tłustej np. olejek z drzewa herbacianego, rozmarynowego, cytrynowego lub 12 kropli olejku cyprysowego i/lub 10 kropli olejku kamforowego,10 kropli olejku lawendowego.

- Wyłączamy wapozon.

- Zmywamy maskę rozpulchniającą przy użyciu waty lub gazy, skórę osuszamy.

Skóra dobrze rozpulchniona pozostaje w tym stanie do 30 min po czym zaczyna stygnąć.

- Zakładamy rękawiczki jednorazowego użytku.

- Przystępujemy do mechanicznego oczyszczania twarzy.

- Wykonujemy mechaniczne oczyszczanie twarzy, które polega na usuwaniu zaskórników otwartych, następnie zamkniętych oraz prosaków ( możemy je usuwać ręcznie- ruch powinien być elastyczny, polegający na lekkim ,,rozkołysaniu’’ otaczającej tkanki; unikać należy ruchów ,,szczypiących’’ i ucisku paznokciami, gdyż mogą powstać krwawe wybroczyny                     i mechaniczne uszkodzenie naskórka lub przy użyciu łyżeczki unny, które polega na ułożeniu jej na zaskórniku i naciśnięciu, stosowana w miejscach trudno dostępnych, pod wpływem nacisku przez otwór w łyżeczce wydostaje się na zewnątrz).

- Do oczyszczania stosujemy gazę lub chusteczki higieniczne.

Jeżeli zanieczyszczenie jest duże to zabieg rozkładamy na 2-3 wizyty, aby nie wywołać zbyt dużego podrażnienia i nie uszkodzić naskórka.

- Jeśli skóra jest gruba lub mocno zanieczyszczona można zastosować dodatkowo peeling kawitacyjny. Do zabiegu wykorzystuje się aparat wytwarzający fale ultradźwiękowe, zakończony szpatułką, którą przesuwa się po zwilżanej wodą lub tonikiem twarzy. Zapewnia sterylizację skóry - zwalcza bakterie, które są główną przyczyną powstawania wyprysków. Usuwa martwy naskórek, płytkie zaskórniki. Usuwa substancje toksyczne, pozostałości po kosmetykach. Spłyca blizny. Rozjaśnia przebarwienia. Przyspiesza przenikanie i aktywację kosmetyków w głąb skóry.  Stymuluje komórki do naturalnej odnowy. Ujędrnia skórę (poprzez mikromasaż stymulujący fibroblasty do odnowy włókien kolagenowych                               i elastycznych odpowiedzialnych za jędrność i spłycenie zmarszczek). Poprawia cyrkulację krwi.  Przygotowuje skórę do dalszych zabiegów kosmetycznych. Pozostawia skórę odświeżoną, gładszą.

- Wyłączamy lampę bezcieniową z lupą.

- Po oczyszczaniu przechodzimy do dezynfekcji skóry, w tym celu stosujemy wodę utlenioną bądź napary ziołowe o działaniu bakteriobójczym (np. sok z łopianu).

- Wyrzucamy chusteczki, waciki, gazy, które nie są skażone krwią do kosza ustawionego                w pobliżu fotela; natomiast igłę użytą przy oczyszczaniu skóry z prosaków i skażone krwią waciki wyrzucamy do pojemnika na odpady skażone.

- Ściągamy rękawiczki i wyrzucamy do kosza na odpady.

- Myjemy i dezynfekujemy skórę dłoni.

- Wykonujemy darsonwalizację, postępując zgodnie z przepisami BHP, gdzie wykorzystujemy prądy wielkiej częstotliwości, dzięki ozonowi działa dezynfekująco                         i bakteriobójczo. Przeprowadzamy ją delikatnie zwiększając natężenie, towarzyszyć może lekkie szczypanie, mrowienie, zapach ozonu o czym informujemy klientkę, zabieg wykonujemy 5-10 min.

- Przechodzimy do nawilżenia i łagodzenia skóry po zabiegu ( maska ściągająca z glinką zieloną, białą i ekstraktem z ziół, którą należy nanieść grubą warstwą na skórę twarzy, pozostawić na około 10 - 15 minut).

- Nałożenie maski na okolice oczu z olejem z winogron, kwasem sojowym, wyciągami                  z bluszczu, nostrzyka na czas 15 minut.

- Ewentualnie można wykonać w tym czasie (10-15 minut) naświetlanie lampą Sollux                     z filtrem niebieskim w celu złagodzenia podrażnień (zasłaniamy oczy i usta klientki płatkami kosmetycznymi).

- Wyłączamy lampę.

- Zmywamy maskę ściągającą i na okolice oczu przy użyciu waty. Skórę osuszamy chusteczkami.

- Przechodzimy do wprowadzenia ampułki normalizującej zawierającej fiołek trójbarwny, zieloną herbatę, cynamon, tymianek, szałwię, kwas azelainowy, kwas salicylowy; za pomocą jontoforezy lub sonoforezy. Wykonując sonoforezę rozprowadzamy na skórze warstwę preparatu grubości ok. 1 mm. Po kilku minutach nakładamy obojętny żel do sonoforezy, aby nie doprowadzić do wyschnięcia skóry. Po zakończeniu sonoforezy nadmiar żelu usuwamy.

W przypadku braku aparatury do sonoforezy nanosimy na skórę i pozostawiamy do wchłonięcia, ampułka przynosi również doskonałe efekty w przypadku zastosowania jako podkład pod maski algowe.

- Nakładamy serum łagodzące, nawilżające, regenerujące, obkurczające naczynka pod maskę; całkowicie pozbawione substancji zapachowych. Zawiera kwas hialuronowy, wyciąg                       z kiełków pszenicy, ekstrakty z dziurawca zwyczajnego, oczaru wirginijskiego, arniki,                    d-panthenol, aloes, glicerynę.

- Przechodzimy do nałożenia cytrusowej maski algowej z gorzką pomarańczą, która zawiera naturalny olejek Neroli, hespedrynę i witaminę C, ekstraktem z alg brunatnych ( rozrabiamy energicznym ruchem mieszając wg przepisu podanego przez producenta na opakowaniu) rozprowadzamy na całej twarzy, łącznie z oczami, ponieważ nie było przeciwwskazań; pozostawiamy na 20 minut.

- Zdejmujemy maskę, zwilżając tonikiem lub wodą brzegi maski.

- Zabieg wykańczamy emulsją pod oczy i na powieki dla osób młodych zawierającą wyciąg               z białej herbaty, lecytynę sojową, kwas hialuronowy, wyciąg z korzenia astralagusa, olej                     z pestek winogron; pamiętając by krem wklepać w okolicę oczu, nie rozciągając delikatnej skóry oraz matującym na twarz z cynkiem, miedzią i siarką; nakładanie rozpoczynamy od czoła, kierując się w dół twarzy, delikatnie wklepując.

- Przekazanie programu pielęgnacyjnego w domu.

- Proponujemy kolejne zabiegi oczyszczania skóry oraz zabiegi mikrodermabrazji wykonane w seriach pozwalające oczyścić skórę, zmniejszyć rozszerzone ujścia gruczołów łojowych      lub zabiegi eksfoliacji w okresie jesieni i wiosny.

- Podziękowa...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin