Wykonanie sznurków.docx

(163 KB) Pobierz

Akcesoria: sznurek kwadratowy tkany na widełkach

Aby wykonać ozdobny sznurek o kwadratowej średnicy potrzebujesz:

Widełki:

WidełkiWidełki

Mogą być wykonane z drewna, grubej skóry, rogu, metalu, podobno tkać taki sznurek można również na dwóch wysuniętych palcach, ale ja preferuję stabilne narzędzie pracy ^^. Widełki nie mogą być zbyt duże - powinny mieścić sie w dłoni, gdyż takimi najłatwiej się operuje. Niektóre widełki mają na samym dole duży otwór, przez który osoba tkająca wypuszcza powstający sznurek, jednak nie jest to konieczne - sznurek może sobie zwisać luźno wzdłuż widełek.
Potrzebna jest też włóczka wełniana, bawełniana lub lniana - nie tniemy włóczki, tylko zaczynamy wraz z początkiem kłębka i po uzyskaniu żądanej długości sznurka tniemy nitkę i zawiązujemy supełek. Pracujemy z jedna nitką.
Aby pamiętać, że zawsze będę wykonywać obroty widełkami tylko w lewą stronę oznaczyłam moje widełki wizerunkami uciekającego psa i goniącego go kota (pyski zwrócone są w lewą stronę). ^-^

Zaczynamy:

Widełki

Początek nitki leży z przodu na widełkach. Przeprowadzamy nitkę z tyłu lewego "roga" widełek, następnie z tyłu prawego "roga" widełek, i znowu z tyłu lewego "roga" - na kształt ósemki.

Widełki

Połóż nitkę z przodu prawego "roga" widełek.

Widełki

Teraz obróć widełki w lewą stronę (obrazek zmienił się z psa w perfidnie uśmiechniętego kota! ^^).

Widełki

Zdejmij dolną nitkę (nitkę nr 2) z lewego "roga" widełek i przełóż ją ponad górną (nr 1).
Powoli zaciśnij pierwszy supełek, pomagając sobie dolnym luźnym końcem włóczki.

Widełki Widełki

Następnie, połóż nitkę z przodu na prawym "rogu" widełek.

Widełki

Obróć widełki ponownie w lewą stronę (znowu widzimy wizerunek przestraszonego psa. ^^).

Widełki

Ponownie zdejmij dolną nitkę (nitkę nr 2) z lewego "roga" widełek i przełóż ją ponad górną (nr 1).
Zaciśnij i wyrównaj supełek.
ect., ect...

Widełki

Wkrótce zobaczysz, jak powstaje równiutki kwadratowy sznurek.

 


Akcesoria: sznurek okrągły tkany na kółku z Trollen

Kółko

Technika ta jest identyczna z japońską sztuką kumihimo (powstała po 1600 r.). Niektóre źródła podają, że była ona stosowana w Skandynawii na podstawie znaleziska na Greenlandii - małego dysku z nacięciami, do którego były przyczepione fragmenty nici. Niestety badania nie potwierdzają na 100%, że to znalezisko było na pewno narzędziem do tkania sznurków (istnieją teorie, że był to dysk używany w nawigacji, patrz: dyskusja na ten temat). Opis tej techniki podajemy jako ciekawostkę a wszelkie nowe informacje na ten temat będziemy zamieszczać, jak tylko dowiemy się o nowych odkryciach potwierdzających lub zaprzeczających stosowanie kółka z Trollen w epoce Wikingów.
Aby wykonać ozdobny sznurek o okrągłej średnicy potrzebujesz:

Kółko:

Kółko

Może być wykonane z drewna, grubej skóry, rogu, metalu. Rozmiar nie gra większej roli, natomiast kółko to powinno mieć na obwodzie głębsze nacięcia, w których pozaczepiamy nitki.
Potrzebne są też trzy pary różnokolorowych nici - ich długość zależy od pożądanej długości sznura, lecz pamiętajmy, że na sznur o długości 1 metra zużyjemy sześć nitek o długości 2,2 m każda.
Zaczynamy:

Kółko

Złóż każdą parę nici na pół (nitki takiej samej długości powinny zwisać po przeciwległych stronach kółka). Umieść pary nitek tego samego koloru w nacięciach na kółku, pozostawiając przynajmniej jedno wolne miejsce między poszczególnymi kolorami (w tych miejscach będziesz umieszczać przekładane nitki).
Dla jasności ponumerowałam nitki na zdjeciu.
Zawsze zaczynaj od koloru, który leży na samym dnie pod pozostałymi kolorami (rada ta pomoże Ci zorientować się, którym kolorem masz pracować, kiedy odłożysz robótkę na chwilę i do niej powrócisz).

Kółko

Lewą ręką weź górną nitkę nr 1 i przełóż ją do wolnego nacięcia na dole, obok nitki 3.

Kółko

Teraz, prawą ręką weź z dołu nitkę 4 i przełóż ją do górnego wolnego nacięcia obok nitki nr 2.

Kółko

Obróć kółko w lewą stronę "o jeden kolor", w ten sposób, że nitki koloru czerwonego znajdują się teraz lekko z boku, a białe są w pionie. Zaciśnij lekko nitki i powstający sznurek.
Teraz będziesz pracował białymi nićmi.

Kółko

Wykonuj te same kroki, jak w przypadku nici czerwonych: lewą ręką weź górną nitkę nr 1 i przełóż ją do wolnego nacięcia na dole, obok nitki 3.

Kółko

Teraz, prawą ręką weź z dołu nitkę 4 i przełóż ją do górnego wolnego nacięcia obok nitki nr 2.

Kółko

Obróć kółko w lewą stronę "o jeden kolor", w ten sposób, że nitki koloru czerwonego znajdują się teraz zupełnie na lewo, białe lekko z boku, a żółte są w pionie. Zaciśnij lekko nitki i powstający sznurek.
Teraz będziesz pracował żółtymi nićmi.

ect., ect...

Kółko

Już po kilku obrotach pod spodem kółka, przez środkową dziurkę widać wychodzący trójkolorowy sznurek. Polecam stosowanie nitek tego samego rodzaju i tej samej marki/producenta, gdyż różne nitki (np.: dwie cienkie i jedna grubsza) będą się rozciągać w różnym stopniu, przez co nasz sznurek może wyjść nierówny.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin