1.CV.doc

(125 KB) Pobierz
CV - jak skonstruować

CV - jak skonstruować?

Napisanie dobrego CV nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza, że istnieje wiele różnych poradników i wzorców, które mają zapewnić sukces w ubieganiu się o pracę. A do tego jeszcze przecież osoba, która przeprowadza rekrutację, może mieć swoje własne preferencje odnośnie formy graficznej czy doboru informacji.

Nie można mieć więc nigdy pewności, że przygotowane przez nas CV będzie idealne. Można jednak w taki sposób przygotować ten dokument, aby uniknąć błędów i spełnić przynajmniej większość oczekiwań rekrutera.

Pisząc CV trzeba pamiętać przede wszystkim, że:

a.       cv jest dokumentem, gdzie zamieszczone są nie tylko nasze dane teleadresowe, ale też informacje dotyczące:

o        naszego dotychczasowego doświadczenia zawodowego,

o        uzyskanego wykształcenia, odbytych kursów i szkoleń (i związanych z tym uprawnień)

o        dodatkowych umiejętności – języki obce, obsługa komputera,

o        innych atutów, zainteresowań, itp.

b.      cv jest dokumentem określającym naszą wartość na rynku pracy – wszelkie informacje w nim zawarte muszą być prawdziwe i mogą być sprawdzane podczas rekrutacji

c.       jeśli wysyłamy je na określone stanowisko:

o        niech życiorys będzie dokumentem pokazującym, że mamy odpowiednie kwalifikacje na to stanowisko,

o        wiadomości w nim zawarte muszą być spójne czyli – zakres obowiązków powinien raczej odpowiadać nazwie stanowiska (nie zawsze tak będzie, ponieważ pracownicy wykonują różnorodne obowiązki, ale nie można oczekiwać od pracodawcy, że zainteresuje się przedstawicielem handlowym, jeżeli w opisie jego stanowiska będą się znajdować obowiązki takie jak wypełnianie bazy danych czy tłumaczenia, itp.)

d.      cv musi być dokumentem czytelnym, schludnym, pozbawionym błędów i – zazwyczaj w przypadku absolwentów – jednostronicowym

e.       dobrze, jeśli na podstawie cv wyłania się obraz osoby sympatycznej, konsekwentnej w działaniu, która wie, czego chce od życia

Ludowa mądrość każe się uczyć na ludzkich błędach. Może to rzeczywiście najlepszy sposób na poznanie tajników pisania cv? Przygotowaliśmy dla Was trzy przykładowe CV (oczywiście nieprawdziwe, tylko specjalnie przygotowane na potrzeby tego artykułu).

 

Omówienie ich pokaże Wam najlepiej, na co należy zwracać szczególną uwagę przy przygotowywaniu własnego dokumentu.

 

 

Przykład 1

Od razu można zauważyć, że w cv panuje dość duży chaos – różna czcionka, odstępy, brak wszystkich danych (w tym dat), błędy (pisownia: Power Poin, clabing), nieprofesjonalny adres mailowy, brak informacji o referencjach, brak klauzuli o przetwarzaniu danych.

Podane informacje nie tylko są niewyczerpujące – brak dokładnych informacji o studiach, brak opisów obowiązków podczas praktyk, ale też są niespójne - trudno wyjaśnić dlaczego osoba, która w liceum była w klasie z rozszerzonym językiem niemieckim w ogóle o tym nie wspomina, przywołuje zaś znajomość języka rosyjskiego, którą na dodatek określa jako słabą, nie wiemy też w jakim języku wykonywała tłumaczenia i w jakim zakresie.

Przykłady atutów kandydatki, które podane są w cv – czyli m.in. dokładność, stoją w wyraźnej sprzeczności z formą dokumentu. Można więc przypuszczać, że ten życiorys nie przekona pracodawcy, iż osoba, która go wysyła, w sposób odpowiedni wykona swoje obowiązki. Profil osoby, która wysyła to cv jest dość trudny do określenia, ale jedno jest pewne – nie wiemy, czym ta osoba mogłaby się zajmować, w czym jest dobra, jakie są jej mocne strony. A bez tego znalezienie zatrudnienia jest niemal niemożliwe.

Przykład 2

Ten życiorys spełnia więcej wymogów. Można mieć uwagi do formy cv, ale treść jest lepiej przygotowana niż w poprzednim dokumencie. Są dane teleadresowe (chociaż można byłoby zmienić adres mailowy), osobowe, dotyczące wykształcenia (można byłoby rozszerzyć o specjalizację) oraz są informacje na temat praktyk (warto byłoby jednak dodać nazwę firmy oraz podać rok po lewej stronie tak, aby był bardziej widoczny). Nie ma informacji o referencjach.

Kandydatka podaje też informacje na temat języków, przytacza przykłady zainteresowań, umieszcza klauzulę, może dobrze byłoby dodać jeszcze atuty? Uwagi, jakie można by mieć do tego życiorysu bardziej dotyczyłyby stosunkowo niewielkich doświadczeń zawodowych i ogólnie – pewnego braku „wyrazistości” tej kandydatki – co może powodować trudność w jej dopasowaniu na konkretne stanowisko. Zapewne ten życiorys miałby małe szanse w porównaniu z następnym.

Przykład 3

Ten dokument zawiera niemal wszystkie dane (oprócz atutów). Są one ułożone dość przejrzyście, nie brakuje dat, nazw firm, nie ma błędów, jest też wzmianka o referencjach. Co istotne – w tak skonstruowanym cv widać profil kandydatki, jej zainteresowania oraz pewną logikę działania. Oczywiście – można mieć uwagi, że ostatnie doświadczenia zawodowe są z roku 2000, a mamy 2003, ale mogą przecież istnieć jakieś istotne tego przyczyny. Więcej jest w tym dokumencie informacji, które mogą przyciągnąć uwagę odbiorcy – a więc pokrewny profil studiów i praktyk, znajomość trzech języków obcych, programów komputerowych w szerokim zakresie czy nie spotykane w innych cv zainteresowania, które mogą świadczyć o umiejętnościach pracy w zespole i dążenia do celu.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin