Czy muzyka może malować – czy można usłyszeć kolory.doc

(91 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji muzyki przeznaczony dla klasy IV

 

 

 

 

Scenariusz lekcji muzyki przeznaczony dla klasy IV

szkoły podstawowej ( czas - 45 minut ).

             

 

Temat: Czy muzyka może malować – czy można usłyszeć kolory?

                                         

                  

Cel główny : rozwijanie umiejętności wyrażania nastroju muzyki za pomocą ruchu i

                      działań plastycznych.

                             

Cele operacyjne:

 

Uczeń:

-         potrafi umiejętnie określić nastrój w muzyce

-         potrafi dobrać gamę barw do ukazania charakteru i nastroju muzyki

-         umie wyrazić nastrój muzyki ruchem

-         potrafi wykonać ilustrację do wysłuchanej muzyki

-         rozpoznaje nowe utwory muzyczne prezentowane na lekcji :„ Taniec kurcząt w skorupkach’’ i „ Chatka na kurzej nóżce’’ Modesta Musorgskiego z cyklu

     „ Obrazki z wystawy ’’.

 

 

Metody: pogadanka naprowadzająca , percepcja muzyczna , ruch z muzyką , praktyczna                 

               z  wykorzystaniem techniki malarskiej

 

 

Formy: praca z całą klasą , praca indywidualna , praca w grupach

 

 

Pomoce i środki dydaktyczne: keyboard , odtwarzacz , instrumenty perkusyjne , płyta CD

                                                    z utworami M. Musorgskiego – „ Taniec kurcząt w          skorupkach’’, „ Chatka na kurzej nóżce ’’, karton A2 , farby plakatowe , kredki ,  tabliczki rytmiczne , karty pracy , dwa kwiaty z kartonu i kolorowe nuty.

 

Struktura lekcji:

 

Część wstępna :

 

1.     Powitanie.

2.     Przypomnienie piosenki poznanej na poprzedniej  lekcji .

3.     Wprowadzenie do tematu :

 

 

 

- rozmowa z dziećmi na temat ich ulubionych kolorów

- podział kolorów na barwy zimne i ciepłe

     - nauczyciel pyta uczniów , czy można usłyszeć kolory ? ( swobodne wypowiedzi  dzieci)

- nauczyciel gra na keyboardzie dżwięki w wysokich , a następnie niskich rejestrach

  ( zadaniem dzieci jest dopasowanie odpowiednich kolorów do usłyszanych dżwięków )

4. Rytmizacja nazw kolorów wg wzorów rytmicznych ( dzieci wystukują rytm kolorów na

instrumentach perkusyjnych )

          np.                 

               

                      bia -   ły                czer- wo- ny

                  

   

Część właściwa :   

     

1. Wysłuchanie dwóch fragmentów utworów muzycznych o różnym nastroju i charakterze

        ( bez podawania tytułów )                            

-  M. Musorgski - „ Taniec kurcząt w skorupkach ’’-  ( wesoły , pogodny , dynamiczny)

     -  M. Musorgski – ,, Chatka na kurzej nóżce ’’ – ( grożny , dynamiczny , tajemniczy )

2. Nauczyciel prosi uczniów , aby wymyśliły tytuły do wysłuchanych utworów

     -  dzieci podają swoje propozycje i uzasadniają je

     -  uczniowie wymieniają kolory jakich użyliby malując tę muzykę

3. Dzieci dobierają gamę barw na paletach malarskich , aby wyrazić nastrój i charakter     słuchanych utworów (zał. - karta pracy ucznia ćw.1) oraz wpisują prawidłowe określenia do każdego utworu ( zał.- karta pracy ucznia ćw. 2)

4. Ponowne wysłuchanie utworu ,, Taniec kurcząt w skorupkach ’’ – swobodna          interpretacja ruchowa dzieci .

5. Praca uczniów w grupach :

-   tworzenie na kartonie plastycznych ilustracji do jednego z wysłuchanych utworów 

-  korekta nauczyciela

 

 

Część podsumowująca :

 

 

1.     Wystawa prac wykonanych w grupach

2.     Podanie dzieciom właściwych tytułów utworów

3.     Omówienie prac i ich ocena

4.     Dokonanie oceny nastroju klasy po zapoznaniu się z dwoma utworami

     M. Musorgskiego: „ Taniec kurcząt w skorupkach ’’ i „ Chatka na kurzej nóżce ’’

Nauczyciel zadaje pytanie : „ Który z utworów bardziej się podobał ’’?

Przed opuszczeniem klasy uczniowie przyklejają kolorowe nutki na dwóch kartonowych kwiatkach umieszczonych na tablicy. O wyniku zostaną powiadomieni na następnej lekcji . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik :                         Karta pracy ucznia                                      

 

 

 

Ćw. 1

 

Na podstawie wysłuchanych fragmentów utworów spróbuj gamą barw wyrazić na paletach charakter i nastrój muzyki

 

 

                     

 

     

Ćw. 2

 

Na podstawie wysłuchanych fragmentów utworów wpisz w wyznaczonym miejscu określenia muzyki  pasujące do utworów :

 

- groźna , tajemnicza , dynamiczna , żywa , szybka , cicha ,  wesoła , pogodna ,   radosna 

 

 

                      Utwór 1                                                                     Utwór 2

                                                                                 

                   1.                                                                                            1.               

                   2.                                                                                2.

                   3.                                                                                3.

                   4.                                                                                4.

                   5.                                                                                5.

                                                                                                 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin