Przemysław Krzemień - Wyprzedaż polskiej ziemi.doc

(356 KB) Pobierz
Wyprzedaż polskiej ziemi cz

Wyprzedaż polskiej ziemi cz. I.

tragedia narodowa

Przemysław Krzemień, Włodzimierz Achmatowicz

Fragmenty książki "Wyprzedaż polskiej ziemi - tragedia narodowa"  

Toruń 1997. 

 

Polsko, lecz Ciebie błyskotkami łudzą, 

pawiem narodów byłaś i papugą,

a teraz jesteś służebnicą cudzą.

J. Słowacki

 

WSTĘP

Ziemia jest święta. To ziemia wydaje plony i żywi. To ziemia nieustannie tryska wodą ze swych źródeł. To ziemia daje ludziom schronienie i czyste powietrze dzięki drzewom i lasom. Bez ziemi, żyć nie można. Ziemia jest błogosławieństwem, jeśli się o nią dba. Ziemia się jednak nie odnawia. Ziemi jest nawet coraz mniej. Zalewa się ją asfaltem i betonem. Zanieczyszcza się ją. A ludzi, którzy ziemi potrzebują jest coraz więcej.

Kto nie ma dla niej szacunku, ten nie potrafi mieć dla niczego szacunku.

Bez własnej ziemi, człowiek staje się koczownikiem. Nędzarzem. Wędrowcem, który nigdzie nie jest u siebie. Ciągle za czymś tęskni.

Któż nie marzy o posiadaniu ogródka, kawałka działki, pola? Któż nie myśli o przekazaniu go swoim dzieciom, aby chociaż one mogły z tej ziemi korzystać?

Lecz zamiast przypominać nam te prawdy i uświadamiać młode, dojrzewające pokolenia, powtarza się nam, że:

musimy sprzedawać ziemię, aby obcokrajowcy u nas inwestowali, a nam się jutro lepiej wiodło;

musimy sprzedawać ziemię, aby udowodnić światu, że jesteśmy ludźmi postępu;

musimy sprzedawać ziemię, aby raz na zawsze pożegnać się z ciemnogrodem i wejść do jasnego grona mądrych państw, gdzie wszystko bez wyjątku jest lepsze niż u nas;

musimy sprzedawać ziemię, aby wstąpić do UE, NATO, OECD i wszelkich podobnych klubów, które tego od nas zażądają, gdyż jak powszechnie wiadomo, poza tymi klubami, życia nie ma i nie może być;

musimy sprzedawać ziemię, aby udowodnić, że nie jesteśmy ksenofobami i mamy na uwadze dobro obywateli wszystkich państw... poza oczywiście Polską, ale to przecież nie wiąże się z tematem;

musimy sprzedawać ziemię, aby nas Niemcy wreszcie pokochali i wybaczyli nam krzywdy, które od nas i naszych ojców doznali, i aby nam przy okazji - ale to nie najważniejsze, prawda? - użyczyli jeszcze więcej pożyczek i kredytów;

musimy wreszcie pogodzić się z faktem, że Polacy różnią się od obywateli innych państw tym, że upominanie się o prawa „reszty świata" do ziemi, to rzecz normalna, lecz upominanie się Polaków o prawa do ziemi, to faszyzm.

Wśród tego ogromu rzeczy, które w naszym kraju traktowane są w sposób haniebny, jest przede wszystkim sprawa ziemi. Niniejsza książka nosi się z zamiarem zapoznania Polaków z katastrofalnymi skutkami wypływającymi z ustawy zezwalającej cudzoziemcom nabywać nieruchomości w Polsce. Ustawa ta, nowelizowana w marcu 1996 roku, jest tak liberalna, że w ciągu najbliższych lat grozi nam utrata od jednej trzeciej do polowy powierzchni naszego kraju. Trudno będzie Czytelnikowi uwierzyć, jakich rozmiarów osiągnął już w początku 1997 roku proces wywłaszczania Polaków z ziemi. Prawda ta jest gorzka, lecz bez zapoznania się z nią, nie zaistnieje możliwość położenia kresu narodowej tragedii.

Celem naszym jest zachowanie polskiej państwowości, niepodległości i suwerenności, o które od tysiąca lat walczyły wszystkie pokolenia Polaków i które w niczym nie są sprzeczne z zasadami dobrego sąsiedztwa z wszystkimi ościennymi państwami bez wyjątku.

Większości naszych rodaków wydaje się dzisiaj, że najtrudniejszy okres naszej historii minął wraz z upadkiem komunizmu. Nam się natomiast wydaje - i potwierdzaj ą to fakty - że najtrudniejsze czasy nadeszły teraz. Obecny rok 1997 zadecyduje prawdopodobnie ostatecznie o tym, czy Polska będzie jeszcze istniała, czy przepadnie na zawsze. Albo wybory wyślą do Parlamentu większość ludzi uczciwych mających na myśli dobro Polski, albo pogłębi się tragedia, której nie da się odwrócić.

Chcemy przede wszystkim Czytelnikowi udowodnić, że wykup polskiej ziemi przez cudzoziemców, a głównie przez Niemców, ma charakter masowy, jest otwarcie wspierany przez nasze władze i co gorsze, problem ten jest systematycznie przez nie bagatelizowany.

ETAPY ZAPLANOWANEGO ROZBIORU

Cofnijmy się o pięć lat i przypomnijmy sobie, co nam wówczas mówiono.

Stan wykupu ziemi przez obcokrajowców na rok 1991 został podany w „Gazecie Wyborczej" z 17 kwietnia 1992 roku. Były to oficjalne statystyki sporządzone przez MSW. Zakończenie sprawozdania brzmiało: Kupowanie nieruchomości przez cudzoziemców ma niewielki zasięg i nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Państwa. Przypatrzmy się bliżej tym danym. Spośród 49 polskich województw, wymieniono tylko 12. Te, w których obcokrajowcy wykupili powyżej 10 hektarów. Są to województwa:

gdańskie - 27 ha, gorzowskie - 17 ha, katowickie - 24 ha, koszalińskie - 13 ha, lubelskie - 16 ha, łódzkie - 39 ha, poznańskie - 28 ha, skierniewickie - 36 ha, szczecińskie - 21 ha, warszawskie - 146 ha, włocławskie - 12 ha, wrocławskie - 49 ha.

Łącznie stanowi to 534 ha.

Czytamy dalej: Najwięcej ziemi (265 ha) kupiły spółki, w których więcej niż 50% udziałów mają firmy zagraniczne, 168 ha kupiły firmy ze 100% kapitałem zagranicznym. Resztę kupiły osoby prywatne, w większości Niemcy. (...) Pozwolenia są wydawane liberalnie - według rzecznika MSW - [co jest oczywiste, gdyż wydano 604 zgody na 635 wniosków], a Ministerstwo oczekuje tylko wykazania przez zainteresowanego, że łączą go z Polską związki gospodarcze lub rodzinne. Zwróćmy uwagę na ten drastyczny „warunek", jedyny, zdaje się, warunek, ponieważ: Ministerstwo tylko oczekuje -wykazania... Byłby śmieszny do łez, gdyby nie pociągał za sobą tak groźnych konsekwencji. To w ogóle nie jest warunek. To zwykła formuła, którą posłużyć się może każdy Eskimos czy Chińczyk. Od chwili wykupienia nieruchomości choć za jednego złotego, może obcokrajowiec już argumentować, że ma związki gospodarcze z Polską. Tak się u nas nazywa ścisła kontrola nad sprzedażą nieruchomości obcokrajowcom, która jest w zasadzie niemożliwa, chyba że w bardzo określonych warunkach.

Powróćmy jednak do naszych oficjalnych statystyk, które oczywiście w żadnej mierze nie odpowiadają rzeczywistości. Od razu zauważamy, że nie ujęto w nich dziewięciu województw należących przed wojną do Niemiec. Są to województwa:

elbląskie, jeleniogórskie, legnickie, olsztyńskie, opolskie, pilskie, słupskie, suwalskie, zielonogórskie.

Czy MSW chce nas przekonać, że w żadnym z tych województw Niemcy nie wykupili nawet 10 hektarów?...

Weźmy choć jeden przykład: województwo opolskie. Cała Polska słyszała już o problemach, które tam występują. Już kilka lat temu, kilkanaście gmin o radach zdominowanych przez ludzi deklarujących swoją przynależność do mniejszości niemieckiej, umieściło na tablicach swoje dawne niemieckie nazwy. Miejscami sąsiadują one z nazwami w języku polskim, miejscami je zastępują. Na przykład Dziewkowice przechrzczono na Frauenfeid, Jemielnicę na Himmelwitz. Tak samo stało się z nazwami ulic. Dorfstrasse zamiast ulicy Wiejskiej, itp. Zasługującym na największą uwagę jest fakt, że przykładowo Frauenfeid jest nazwą nadaną tej wiosce dopiero w... 1936 roku przez nazistów. Przedtem, od wieków, gmina nazywała się Schewkowitz, co oczywiście

w czasach hitlerowskich brzmiało za bardzo po słowiańsku. Jak widać, wybór żyjących obecnie w Polsce Niemców - którzy wolą nazwy nadane przez hitlerowców zamiast starych nazw historycznych - jest ponownie świadomie skierowany ku zatarciu słowiańskiej przeszłości tej ziemi.

Sporządziliśmy małą listę - wcale nie wyczerpującą - kilkudziesięciu przykładów zmiany nazw miejscowości na obszarze Niemiec lat trzydziestych. Nazwy o ewidentnym charakterze słowiańskim zostały zastąpione nazwami germańskimi. Być może ta lista przekona najmłodsze pokolenia Polaków, że zrozumienie stosunków polsko-niemieckich zasługuje na troszeczkę więcej uwagi i pogłębienia, niż się dzisiaj niektórym wydaje. Brak wiedzy czasami upraszcza życie, lecz z pewnością nie prowadzi do sprawiedliwej oceny sytuacji.

Alt Schalkowitz przechrzczono na Alt Schaikendorf (dziś Stare Siołkowice, k/Opola)

Alt Schliesa na Alt Schlesing (dziś Nowy Śleszów, k/Wrocławia)

Antonischken na Antonshain (k/Ebenrode, Prusy Wschodnie, dziś Staliuponen, Rosja)

Biadacz na Kreutzwalde (dziś Biadacz, k/Opola)

Bialla na Billstein (dziś Biała Olecka, gm. Judziki, k/Olecka)

Bialla na Gehienburg (dziś Biała Piska)

Białygrund na Weissengrund (dziś Mateuszki, k/Szczytna)

Biestrzinnik na Ringwalde (dziś Biestrzynnik, k/Opola)

Bilawen na Bismarckeich (dziś Bielawy gm. Brzostówko, k/Milicza)

Birkowitz na Birkental (dziś Bierkowice, k/Opola)

Bogislawitz na Altmuhigrund (dziś Pakosławsko, k/Milicza)

Bogumillen na Brodau (dziś Bogumiły, k/Pisza)

Bogusiawitz na Schwarzaue (dziś Bogusławice, k/Wrocławia)

Borawsken na Deutscheck (dziś Borawskie, k/Olecka)

Borek na Waldungen (dziś Borek, k/Kluczborka)

Borek na Waldeck (dziś Borek, k/Jemielnicy, Śląsk)

Borek na Waldwinkel (dziś Borek, k/Ściborowic)

Borowian na Kruppamuhle (dziś Krupski Młyn, k/Strzelec Opolskich)

Borreck na Wałdchen (dziś Borki, k/Opola)

Bosemswolka na DreiBighuben (dziś Włóki, k/Dzierżoniowa)

Bronietz na Wehrenfelde (dziś Broniec, k/Olesna, Śląsk) 

Bronikowen na Rastgrund (dziś Bronikowo, k/Mrągowa) 

Bruschewitz na Mówengrund (dziś Pruszowice, k/Trzebnicy, Śląsk) 

Brzezinkę na Schindlersfelde (dziś Brzezinka, k/Namysłowa, Śląsk) 

Bubrowko na Biebern (dziś Bobrówko, k/Mrągowa) 

Budzisken na Herbsthausen (dziś Budziska, k/Węgorzewa) 

Buglowietz na Bugelhauser (dziś Buglowice, gm. Stodoły, k/Raciborza) 

Chałupki na Grenzhauser (dziś Chałupki, gm. Marcinków) 

Chudoba na Heinrichsort (dziś Chudoba, gm. Wojciechów, k/Olesna, Śląsk) 

Chottschewko na Goten (dziś Choczewko, k/Lęborka) 

Chottschow na Gotendorf(dziś Choczewo, k/Lęborka) 

Chrosczinna na Reisern (dziś Chrościna, k/Opola) 

Chrzanowen na Kalkofen (dziś Mielin, k/Wolina) 

Czarnen na Scharne (dziś Czarne, k/Goldapi) 

Czerwanken na Rotenfelde (dziś Czerwonki, k/Mrągowa) 

Czerwonken na Rotbach (dziś Czerwonka, k/Ełku) 

Czienskowitz na Schwerfelde (dziś Ciężkowice, gm. Polska Cerekiew) 

Czierwienz na Schierwens (dziś Czerwienieć, k/Słupska) 

Dambinietz na Eichberge (dziś Dębiniec, k/Opola) 

Dembowitz na Eichenau (dziś Dębowiec, k/Nidzicy) 

Deutsch Buckow na Bukau (dziś Bukówka, k/Słupska) 

Deschowitz na Odertal (dziś Zdieszowice, k/Strzelec Opolskich) 

Dobroslawitz na Ehrenhohe (dziś Dobrosławice, k/Koźla) 

Dobrowolla na Willenheim (dziś Dobra Wola, k/Ełku) 

Dolina na Niederkirch (dziś Dolna, k/Strzelec Opolskich) 

Dombrowka na Eichtal (dziś Dąbrówka Górna, k/Opola) 

Dombrowka na Steineich (dziś Dąbrówka, k/Gliwic) 

Domasiawitz na Lindenhorst (dziś Domasławice, k/Sycowa, Śląsk) 

Dworatzken na Herrendorf(dziś Dworackie, k/Olecka 

Dziekonstwo na Dechantsdorf (dziś Dziekanstwo, k/Opola) 

Gonschiorowitz na Ouellental (dziś Gąsiorowice, k/Strzelec Opolskich) 

Jaschkowitz na Johannsdorf(dziś Jaśkowice, k/Opola) 

Jaschkowitz na Hirtweiler (dziś Jaśkowice, k/Gliwic) 

Jeblonsken na Urbansdorf (dziś Jabłońskie, k/Gołdapi) 

Jeschonowitz na Eschendorf(dziś Jasiona, k/Strzelec Opolskich) 

Jagiełła na Hirsefeid (dziś Jagieła, gm. Słupsko, k/Gliwic) 

Jeziorken na Schontal (dziś Jeziorki Wielkie, k/Gołdapi)

Jeziorowsken na Seedorf (dziś Jeziorowskie, k/Ełku) 

Kadłub na Starenheim (dziś Kadłub, k/Strzelec Opolskich) 

Kadlubitz na Annatal (dziś Kadłubiec, k/Strzelec Opolskich) 

Kamionka na Steinbirn (dziś Kamionka, k/Koźla) 

Koloczek na Reiswitz (dziś Kołaczek, ok Kluczborka, Śląsk) 

Kopania na Neu Garten (dziś Kopanina, k/Strzelec Opolskich) 

Kowalken na Beierswalde (dziś Kowalki, k/Gołdapi) 

Kowallik na Mullershof(dziś Kowalik Piski, gm. Nida) 

Kowolowka na Schmiedeberg (dziś Kowary, k/Jeleniej Góry) 

Koziborek na GeiBfeId (dziś Koziborek, k/Gliwic) 

Krassowa na Klein Walden (dziś Krasowa, k/Strzelec Opolskich) Krolowolla na Konigswalde (dziś Królowa Wola, k/Ełku) 

Kryschanowitz na Weidebruck (dziś Krzyżanowice, k/Trzebnicy, Śląsk) 

Krzywonoggen na KrummfuB (dziś Krzywonoga, k/Szczytna) 

Labendzowo na Schwanau (dziś Labędziewo, gm. Leginy, k/Reszla) 

Marczinawolla na Martinshagen (dziś Marcinowa Wola, k/Giżycka) 

Matzwolla na Balschdorf(dziś Madejowa Wola, k/Węgorzewa) 

Mischagora na Am Berge (dziś Mysia Góra, k/Gliwic) 

Neu Jablonken na Neufinken (dziś Nowe Jabłonki, k/Ostródy) 

Neu Jaromierz na Neu Hauland (dziś Nowy Jaromierz, k/Babimostu) 

Neu Kaletka na Hermannsort (dziś Nowa Kaletka, k/Olsztyna) 

Nieborowitz na Neubersdorf (dziś Nieborowice, k/Milicza) 

Niemietzke na Puttkammerhoff (dziś Podkomorzyce, k/Słupska) 

Niekrassen na Krassau (dziś Niekrasy, pow. Ełk) 

Obora na Stadtwald (dziś Czarnobór, k/Szczecinka) 

Ogrodtken na Kalgendorf (dziś Ogródek, k/Ełku) 

Okoniak na Beutnerbaum (dziś Okoniak, gm. Szyldak) 

Oleschka na Nieder Erlen (dziś Oleszka, k/Strzelec Opolskich) Oletzko na Treuburg (dziś Olecko)

 Olschina na Erlengrund (dziś Olszyna, k/Koźla) 

Olschowa na Erlenbusch (dziś Olszowa, k/Strzelec Opolskich) 

Orzechowen na NuBberg (dziś Orzechowe, k/Ełku) 

Oschietzko na Lichtenrode (dziś Osiecko, k/Olesna) 

Oskarzin na Hischhals (dziś Oskarżyn, gm. Ublik) 

Ostronitz na Schneidenburg (dziś Ostrożnica, k/Koźla) 

Ostrokollen na Scharfenrade (dziś Ostrykół, k/Ełku) 

Ostrowek na Klettenhof(dziś Ostrówek, gm. Chrościce) 

Ossowo na Aspenau (dziś Osowo, k/Złotowa)

Paprotsch na Farnkolonie (Paproć, k/Rudy)

Paprodtken na Goldensee (dziś Paprotki, k/Giżycka)

Paremba na Mittenwald (dziś Poręba, k/Milicza)

Pawlowitzke na Gnadenfeid II (dziś Pawłowiczki, k/Koźla)

Piasken na Klein Rauschen (dziś Piaski, k/Ełku)

Pieczisko na Waldofen (dziś Pieczysko, gm. Wiartel)

Pietzonken na Grunau (dziś Pieczonki, k/Giżycka)

Pietrzyken na Wiesenheim (dziś Pietrzyki, k/Pisza)

Pietzarken na Bergensee (dziś Pieczarki, k/Węgorzewa)

Piotrowitz na Alt Petersdorf (dziś Piotrowice, k/Nidzicy)

Podbor na Unterwalden (dziś Podbór, k/Strzelec Opolskich)

Podlesch na Unterwalden (dziś Podlesie, k/Koźla)

Polanowitz na Kornsfelde (dziś Polanowice, k/Kluczborka)

Proboschowitz na Probstfelde (dziś Proboszowice, k/Gliwic)

Popiollen na Albrechtswiesen (dziś Popioły, gm. Węgorzewo)

Prawdzisken na Reiffenrode (dziś Prawdziska, k/Ełku)

Przepiorken na Wachteldorf(dziś Przepiórki, k/Ełku)

Przykopp na Grabenau (dziś Przykop, k/Olsztyna)

Przytullen na Siebenbergen (dziś Przytuły, k/Olecka)

Przywor na Oderfest (dziś Przywory, k/Opola)

Puschkowa na Hubertushof(dziś Dalnie, gm. Oleszka)

Pustki na Grenzhofen (dziś Pustki, k/Gliwic)

Rogallicken na Kleinrosenheide (dziś Rogalik, gm. Różyńsk)

Rosinsko na Rosenheide (dziś Różyńsk, k/Ełku)

Rosochatzken na Albrechtsfelde (dziś Rosochackie, k/Olecka)

Schabojeden na Sprindberg (dziś Żabojady, k/Gołdapi)

Schierakowitz na Graumannsdorf (dziś Sierakowice, k/Gliwic)

Schikorren na Weilheim (dziś Sikory Juskie, k/Ełku)

Schironowitz na Grunheide (dziś Sieroniowice, k/Strzelec Opolskich)

Schiroslawitz na Grenzfelde (dziś Sierosławice, k/Kluczborka)

Sczed na Hitlersee (dziś Szczedrzyk, k/Opola)

Siemianowen na Altensiedel (dziś Szymanowo, k/Mrągowa)

Slawianowo na Steinmark (dziś Sławianowo, k/Złotowa, Ziemia Lubuska)

Skorupken na Schalensee (dziś Skorupki, k/Giżycka)

Skrzidlowitz na Fliigeldorf(dziś Skrzydłowiec, k/Lublińca)

Slawaki na Oderhauser (dziś Sławaki, k/Raciborza)

Sokoiken na Haldorf (dziś Sokółki, k/Olecka) 

Sokollen na Hainholz (dziś Sokoły, k/Gołdapi) 

Sokolinik na Falknersdorf (dziś Sokolniki, k/Niemodlina) 

Stanislewo na Sternsee (dziś Stanclewo, k/Reszla 

Stollarzowitz na Stiiiersfeid (dziś Stolarzowice, k/Bytomia) 

Strebinow na Berchtoldsdorf(dziś Strzebniów, k/Gogolina) 

Strzelzen na Zweischutzen (dziś Strzelce, gm. Wilkaski) 

Sucholasken na Rauschenwald (dziś Sucholaski, gm. Giżycko) 

Sutzken na Hitlershohe (dziś Suszki, k/Gołdapi) 

Tepliwoda na Lauenbrunn (dziś Ciepłowice, gm. Ząbkowice) 

Tscheschkowitz na Eichenhag (dziś Cieszkowice, k/Góry Śląskiej) 

Tschirnitz na Darnberg (dziś Czernica, k/Jawora) 

Tschoplowitz na Gerlachshain (dziś Czepielowice, k/Brzegu) 

Ujast na Kreisau (dziś Ujazd, k/Milicza) 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin